LIVE UPDATES
Aktualitet

"Butrinti" ripërsëritet/ ‘Stefano Boeri Architetti’ projekton parkun arkeologjik në Durrës

Studio “Stefano Boeri Architetti” dhe “SON Architects” janë fitues të tenderit për konservimin, prezantimin, përmirësimin dhe planifikimin e gërmimeve arkeologjike të Amfiteatrit.

16 Maj 2022, 16:24 Nga DOSJA
"Butrinti" ripërsëritet/ ‘Stefano Boeri
Foto ilustruese

DURRËS- Një ekip i Stefano Boeri Architetti dhe Son Architects ka fituar një konkurs të drejtuar nga Ministria e Kulturës e Shqipërisë dhe Fondacioni Shqiptaro-Amerikan i Zhvillimit për të krijuar një park arkeologjik dhe për të ruajtur rrënojat romake në Durrës. Qyteti i dytë antik që pritet të “falet”. Sipas të dhënave, studio “Stefano Boeri Architetti” dhe “SON Architects” janë fitues të tenderit për konservimin, prezantimin, përmirësimin dhe planifikimin e gërmimeve arkeologjike të Amfiteatrit. Po ashtu, bëhet me dije se fituesit do të jenë përgjegjës edhe për projektimin e një sërë shtigjeve urbane me synimin për të rilidhur atraksionet kryesore historike me bregdetin dhe portin e qytetit.

Stefano Boeri Architetti dhe SON Architects shpallen fitues të tenderit të organizuar nga Ministria e Kulturës dhe Fondacioni Shqiptaro-Amerikan i Zhvillimit (AADF) për konservimin, prezantimin, përmirësimin dhe planifikimin e Gërmimeve Arkeologjike të Amfiteatrit Romak, Bizantin. Forumi dhe Banjat Romake në qendrën historike të Durrësit. Në mbështetje të vizionit afatgjatë për qytetin e Durrësit, fituesit do të jenë përgjegjës edhe për projektimin e një sërë shtigjeve urbane me synimin për të rilidhur atraksionet kryesore historike me bregdetin dhe portin e qytetit.

Amfiteatri, që daton nga fillimi i shekullit të 2-të, është një dëshmi e historisë së gjatë të qytetit. Pavarësisht se është në një gjendje të neglizhuar, kryesisht për shkak të mungesës së burimeve financiare dhe përpjekjeve të ngadalta të konservimit, ky vend tërheq rreth 20,000 vizitorë në vit. Kjo thekson rolin qendror që luan në identitetin dhe jetën shoqërore të qytetit. Shtigjet e propozuara synojnë të integrojnë zonën në një strukturë urbane aktualisht të fragmentuar dhe të theksojnë rëndësinë e saj duke e bërë zonën më të aksesueshme si për banorët ashtu edhe për vizitorët. Forumi 2530 m2 dhe banjat 700 m2 janë të mbyllura dhe të fshehura nga publiku aktualisht. I pari përmban mbetjet e një portiku të rrumbullakët me një podium në qendër pjesërisht nën nivelin e rrugës. Ky i fundit përmban një kaldarium dhe pishinë të gërmuar, me një tepidarium dhe frigidarium ende për t’u hetuar.

Amfiteatri i Durrësit nuk është thjesht një monument kulture, por një përfaqësim i simbolikës së qytetit të Durrësit, një dëshmi e lavdisë së kaluar të këtij qyteti antik, që duhet të kthehet në vëmendjen e çdo vizitori të Durrësit. Shekujt kanë hedhur hije, por nuk e kanë shuar dritën e pasurisë së pamasë kulturore të Durrësit, ndaj projekti për konservimin dhe rivitalizimin e amfiteatrit është i domosdoshëm për të rikthyer sadopak lavdinë e ‘humbur’. Amfiteatri do të duhet të dalë në dritë me të gjithë madhështinë e tij dhe të jetë pjesë e një harte kulturore të Durrësit, duke synuar të lidhë përmes një rrjeti shtigjesh të gjitha monumentet e qytetit. Durrësi ka një pasuri të jashtëzakonshme arkeologjike dhe ka shumë të tjera për të zbuluar, megjithatë të gjitha rrugët duhet të na çojnë drejt amfiteatrit - Elva Margariti, Ministre e Kulturës e Republikës së Shqipërisë.

Ky është parku i dytë që pritet t’i jepet një privati për menaxhim, pasi është thjesht çështje procedurë që Fondacioni Shqiptaro-Amerikan i Zhvillimit (AADF) të marrë për 30 vjet menaxhimin e Butrintit, çështje që ka shkaktuar debat kombëtar. Por duket teksa të gjithë e kishin vëmendjen në Butrint, “puna” ka vijuar edhe në Durrës. Veçse diçka nuk është e qartë; nëse gjithë parqet menaxhohen nga AADF me “shokë”, qeveria ç’do bëjë?

(k.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS