LIVE UPDATES
Aktualitet

The Sun: Gangsterët shqiptarë janë një hap përpara nga Anglia, kanë gjetur dy mënyra të reja për të kontrabanduar emigrantë

Bandat përshtaten dhe kanë gjetur mënyra të reja për të mposhtur zyrtarët e kufirit dhe për të fshehur emigrantët, zbuloi burimi i brendshëm.

5 Shkurt 2023, 19:32 Nga I.A
The Sun: Gangsterët shqiptarë janë një hap përpara nga
Emigrante

ANGLI- Gangsterët shqiptar janë "gjithmonë një hap përpara" teksa kontrabandojnë njerëz vulnerabël në Britaninë e Madhe, ka paralajmëruar një ekspert. The Sun shkruan se bandat përshtaten dhe kanë gjetur mënyra të reja për të mposhtur zyrtarët e kufirit dhe për të fshehur emigrantët, zbuloi burimi i brendshëm. Kjo vjen pasi kryeministri Rishi Sunak u zotua të dëbojë një numër të shtuar të emigrantëve të paligjshëm shqiptarë. U zbulua se një e treta e 33,029 emigrantëve që kaluan  Kanalin  midis janarit dhe shtatorit të vitit të kaluar ishin shqiptarë. Duke folur me Piers Morgan këtë javë, Kryeministri premtoi të "rrisë" numrin e ilegalëve që po ktheheshin mbrapsht.

"Unë do të punoj me shqiptarët për të vendosur një marrëveshje të re që do të thotë për njerëzit që vijnë nga Shqipëria ilegalisht, ne do të jemi në gjendje t'i largojmë ata të sigurtë përsëri në Shqipëri dhe kjo tashmë po ndodh. Ne po i kthejmë migrantët e paligjshëm nga Shqipëria në fluturime dhe kjo do të rritet gjatë vitit,” tha Sunak.

Vitet e fundit qeveria ka kërkuar të shënjestrojë kriminelët që kontrollojnë rrugët e kontrabandës me njerëz nga Shqipëria në MB. Megjithatë, një ekspert i bandave i tha The Sun se bosët e krimit që qëndrojnë pas tregtisë nuk ka gjasa të shqetësohen nga fjalët e forta të Sunak.

 “Kontrabandistët janë gjithmonë përpara qeverisë. Ata do të ndryshojnë dhe do të përshtaten, por do të vazhdojnë të marrin njerëzit brenda” tha eksperti.

Ai shpjegoi se si bandat kanë trafikuar shqiptarët në Britaninë e Madhe që nga fundi i viteve '90.

"Përdorimi i varkave të vogla [përtej Kanalit] po hiqet gradualisht sepse është kaq i rrezikshëm dhe i rrezikshëm," tha burimi.

Duke identifikuar dy rrugët kryesore të përdorura nga bandat, ai shpjegoi: Shefët e bandës rekrutojnë shoferë të korruptuar kamionësh në Belgjikë dhe Francë. Më pas i japin ryshfet për të transportuar njerëz në ngarkesën e tyre, fjalë për fjalë në pjesën e pasme të kamionit. Kur kamioni mbërrin në MB, të paligjshmit i lëshojnë në parkingje. Më pas vijnë të afërmit dhe i marrin.

Burimi tha se bandat paguajnë rreth 18,000 £ për person dhe rruga e dytë përfshin përdorimin e dokumentacionit të rremë.

“Bandat kanë shqiptarë në BE me aftësinë për të krijuar pasaporta false, plotësisht biometrike. Ata mund të krijojnë edhe leje drejtimi false. Bandat paguajnë nga 2 mijë deri në 3 mijë paund për pasaporta false. Pasi të keni një nga këto, thjesht fluturoni për në Londër si turist dhe jeni brenda," tha ai.

Ai e përshkroi tregtinë si shumë fitimprurëse, duke shtuar: Është një biznes shumëmilionësh.

Burimi shpjegoi se si bandat kishin përqafuar mediat sociale, duke reklamuar shërbimet e tyre në platforma të tilla si TikTok. Muajin e kaluar, një shtytje e shitjeve nga kontrabandistët shqiptarë të njerëzve në platformë çoi në nxitimin më të madh përgjatë Kanalit në muajt e fundit. Një ditë, në veçanti, panë 442 mbërritje me dhjetë varka. Një reklamë në Tiktok nënqesh: Ata deportojnë 50, por ne do të dërgojmë 500. Shqiptarët bien në kontakt.

Një tjetër mburrej: Askush nuk do të të kthejë. Do të mbaj vetëm një javë në qendrën e paraburgimit. Ne kemi një super çmim prej 4500 paund. Pagesa në mbërritje.

Eksperti tha se komentet e fundit të Sunak për deportimin e shqiptarëve ishin raportuar gjerësisht në vend.

 “Në Shqipëri ndjesia është se po na veçojnë padrejtësisht. Ne e dimë se problemi i trafikimit të njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar përfshin rreth 11 vende të tjera, si Iraku dhe Afganistani. Nuk janë vetëm shqiptarët që mbërrijnë ilegalisht në Britaninë e Madhe” tha ai.

Burimi tha gjithashtu për The Sun se kontrabandistët e njerëzve vepronin veçmas nga bandat shqiptare që kanë marrë kontrollin e tregtisë së drogës në Mbretërinë e Bashkuar gjatë 20 viteve të fundit. Vitin e kaluar, Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) shkatërroi një grup trafikantësh shqiptarësh të lidhur me një berber në Londrën veriore. Hetimi i NCA zbuloi se Gul Wali Jabarkhel, 33 vjeç, nga Cricklewood, përdori berberin e tij në Colindale aty pranë si një front për të kryer krimin e organizuar të imigracionit. Ai u kap duke tentuar të rekrutonte shoferë kamionësh për të sjellë emigrantë në MB.

Në shtator 2020 Jabarkhel, i cili pretendonte se kishte lidhje me kriminelët shqiptarë jashtë vendit, i ofroi një shoferi 2500 £ për çdo person. Ai ishte një nga katër londinezët e dënuar për rolet e tyre në sipërmarrjen kriminale pas një gjyqi gjashtë-javor në Gjykatën e Kingston Crown. Jabarkhel u burgos për 10 vjet, Baz Mohammed Jabarkhil për pesë vjet, Rehan Murudkar për dy vjet e tre muaj dhe Murudkar Rafique për tre vjet e gjysmë.

Duke folur pas dënimit, oficeri i lartë hetues i NCA Chris Hill tha: Ky grup po kërkonte të përfitonte nga lëvizja klandestine e migrantëve të cenueshëm, të nxitur nga paratë dhe më shumë i shqetësuar për zbulimin në kufij sesa rreziqet për jetën e njerëzve. Jabarkhel dhe bashkëpunëtorët e tij tani po përballen me kohë pas hekurave. Këto dënime janë një kujtesë e ashpër për këdo që është i përfshirë në krimin e organizuar të emigracionit: do të hetoheni tërësisht nga NCA dhe do të silleni para gjykatave.

shqiptaret ne angli chris hill

Sondazh

Poll

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore