LIVE UPDATES
Aktualitet

Rrëfimet e maturantëve dhe zhgënjimi i nxënësve ekselentë: Kishim telefon, provimet e maturës ishin kolektive

Një tjetër grup nxënësish në gjimnazin “Petro Nini”, thanë se ata vetë kanë parë nxënës, që kanë gjetur mënyra për të kopjuar. Rregullat duket se nuk funksionojnë dhe maturantët lehtësisht mund të dërgojnë pyetjet jashtë, për të marrë përgjigjet e sakta.

24 Qershor 2022, 15:00 Nga k.m.
Rrëfimet e maturantëve dhe zhgënjimi i nxënësve
Foto ilustruese

Këtë të premte u mbyll cikli i provimeve për maturantët. Siç ka ndodhur me tezat e provimeve të tjera, edhe tezat për provimet e lëndëve me zgjedhje kanë dalë.

Në një vëzhgim pranë dy gjimnazeve mëngjesin e së premtes Gazetasi.al konstatoi se kjo gjë i ka demoralizuar maturantët ekselentë.

Lorena një nxënëse e tillë i tha Gazetasi.al se “është lodhur kot” sepse këto provime u bën njëlloj për të gjithë nxënësit.

“Do marrë notë të mirë edhe nxënësi i 5, kur nuk është lodhur aspak. Kurse unë kam 3 vite që lexoj e ndjek kurse,”-shtoi ajo.

Një tjetër grup nxënësish në gjimnazin “Petro Nini”, i thanë Gazetasi.al se ata vetë kanë parë nxënës, që kanë gjetur mënyra për të kopjuar.
Rregullat duket se nuk funksionojnë dhe maturantët lehtësisht mund të dërgojnë pyetjet jashtë, për të marrë përgjigjet e sakta. Albioni një tjetër maturant i cili nuk e kishte marrë telefonin në klasë, tregoi se gjatë provimit të matematikës, të gjithë nxënësit që kishte në klasë, arritën të komunikonin në telefon.

“Këtë herë e mora telefonin. Këto provime ishin kolektive dhe të tjerët nuk janë më të mirë se unë,”- shtoi i riu.

Ai shpjegon se do dalin njëlloj të gjithë.

“Ai me nota të ulëta do i afrohet nxënësve mesatar, mua në këtë rast”, thotë Albioni.

Sipas maturantëve ka pasur shumë që përfituan nga “rregullat” e pa zbatuara. Duke shpjeguar më tej ata thonë se në këto provime niveli i kalueshmërisë do të jetë i lartë.

“Diçka është e sigurt, këtë vit nuk do ketë protesta për pakënaqësi”,-thotë Argeni, një tjetër maturant me nota mesatare. Testi i Maturës në total ka pasur 60 pikë, ku 20 pikë jane për pyetjet me alternativa dhe 40 pikë pyetjet me zhvillim.

Lidhur me nivelin e vështirësisë 40 % të pikëve të testit do të jenë nivel i parë, 40% niveli i dytë dhe 20 % që do të bëjnë diferencën e maturantëve. Maturanti konsiderohet kalues nëse merr minimumi 25% të pikëve të testit.

Ndërkaq, të gjithë presin një reagim nga autoritetet arsimore, për të kuptuar se çfarë nuk po funksionon ndër vite me provimet finale./Marrë nga GazetaSi

provimi i matures

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE