LIVE UPDATES
Aktualitet

'Përqafimi' i së ardhmes: Ndikimi i Starlink në Shqipëri, RISQET dhe PËRFITIMET

Shqipëria është një nga vendet që mund të përfitojë nga Starlink.

8 Qershor 2023, 10:23 Nga k.m.
'Përqafimi' i së ardhmes: Ndikimi i Starlink në
Foto ilustruese

TIRANË- Shqipëria, si shumë vende në zhvillim, ka akses të kufizuar dhe të shtrenjtë në internet. Megjithatë, falë ardhjes së Starlink, një rrjet satelitor në pronësi të SpaceX, vendi së shpejti mund të ketë akses në një lidhje interneti të shpejtë dhe të besueshme. Starlink u lancua në vitin 2018 me synimin për të ofruar lidhje interneti me kosto të ulët dhe me shpejtësi të lartë në mbarë botën. Rrjeti satelitor u krijua për të ofruar lidhje interneti për njerëzit që jetojnë në zona të largëta ose me popullsi të rrallë ku lidhja tradicionale e internetit nuk është e disponueshme ose është shumë e shtrenjtë.

Shqipëria është një nga vendet që mund të përfitojë nga Starlink. Aktualisht, vetëm 66% e popullsisë shqiptare ka akses në internet, dhe shpejtësia mesatare e lidhjes është vetëm 11.3 Mbps, për më tepër, kostoja e lidhjes me internetin është ndër më të lartat në Evropë. Satelitët e Starlink janë të aftë të ofrojnë shpejtësi lidhjeje mbi 100 Mbps, shumë më shpejt se mesatarja e lidhjes së internetit në Shqipëri. Gjithashtu, kostoja e lidhjes me internetin me Starlink do të jetë më e ulët se opsionet e disponueshme aktualisht në Shqipëri.

Aksesi në një lidhje interneti të shpejtë dhe të besueshme mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në ekonominë shqiptare. Një lidhje interneti është thelbësore për bizneset që duan të konkurrojnë globalisht. Me një lidhje interneti të shpejtë dhe të besueshme, bizneset shqiptare mund të zgjerohen dhe të shkojë në tregje të reja.

Megjithatë, ka edhe disa shqetësime në lidhje me ndikimin e Starlink në Shqipëri. Disa ekspertë kanë frikë se qasja në një lidhje të shpejtë në internet mund të rrisë varësinë ndaj teknologjisë dhe të reduktojë ndërveprimin social mes të rinjve dhe jo vetëm. Përveç kësaj, ekziston shqetësimi se qasja në një lidhje të shpejtë në internet mund të rrisë përhapjen e lajmeve të rreme dhe dezinformatave.

Për të zbutur këto rreziqe, do të jetë e rëndësishme edukimi i popullit shqiptar për përdorimin e përgjegjshëm të teknologjisë dhe vlerësimin kritik të informacionit online.

Si përfundim, ardhja e Starlink në Shqipëri mund të ketë një ndikim të rëndësishëm në ekonominë dhe arsimin e vendit. Megjithatë, do të jetë e rëndësishme të zbuten rreziqet që lidhen me aksesin e një lidhje të shpejtë interneti dhe të sigurohet që qasja të jetë e drejtë dhe e aksesueshme për të gjithë. Me vëmendjen dhe planifikimin e duhur, Starlink mund të ndihmojë Shqipërinë të 'përqafojë' të ardhmen dhe të aksesojë mundësitë që ofron lidhja e shpejtë dhe e besueshme e internetit./ultimometro.it

starlink starlink ne shqiperi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!