LIVE UPDATES
Aktualitet

Adoleshenti shqiptar futet në shtëpinë e britanikes, telefonon të dënuarin për pastrim parash, mesazhi: Merr një avokat

Adoleshenti kishte hyrë në shtëpi menjëherë pasi kishte mbërritur në plazhin e Doverit mes rreth 40 azilkërkuesve me një gomone të vogël që kishte kaluar Kanalin e Laa Mansh.

20 Nëntor 2022, 11:18 Nga d.a.
Adoleshenti shqiptar futet në shtëpinë e britanikes, telefonon
Rezart Balesi

BRITANI- Një emigrant ilegal shqiptar adoleshent, u fut me forcë në shtëpinë e një gruaje në Dover të Britanisë, përdori telefonin e saj për të kontaktuar një kriminel të dënuar.

Ky është hetimi i bërë nga Dailymail, i cili zbuloi se adoleshenti kishte hyrë në shtëpi menjëherë pasi kishte mbërritur në plazhin e Doverit mes rreth 40 azilkërkuesve me një gomone të vogël që kishte kaluar Kanalin e Laa Mansh.

Me një anglishte të dobët ai kërkoi që 59-vjeçarja Sue Doyle, ta çonte në Londër ose Mançester dhe i rrëmbeu dy telefonat celularë. 

Tani The Mail on Sunday ka vërtetuar se adoleshenti ka kontaktuar Rezart Balesi, 40 vjeç, një shqiptar që jeton pranë Bury, Greater Manchester, i cili është dënuar për konflikte të dhunshme në MB dhe është nën hetim në Shqipëri për pastrim parash prej gati 50,000 £. 

Mendoj se më kanë marrë. Merr një avokat. Policia ka hyrë në shtëpi."- është mesazhi i fundit i adoleshentit dërguar Balesit.

Zbulimet vijnë mes shqetësimeve në Dover lidhur me dështimin e policisë për të mbrojtur banorët nga emigrantët e paligjshëm. 

Doyle kishte dalë nga shtëpia e saj duke bërtitur pasi djali hyri brenda më 23 tetor, fqinja e saj Louise Monger, 37 vjeçe, thirri policinë dhe u përpoq të tërhiqte adoleshentin jashtë. 

Djali shqiptar është marrë nga policia, e cila ka fotografuar mesazhet e Messenger dhe telefononit. Ai rezistoi, duke bërtitur: "Jo polici, pa polici"

Monger foli në telefon me Balesin, i cili vepronte si përkthyes dhe Balesi i tha asaj se një Vë Golf blu ishte në rrugë. Ajo pa një Vë Golf blu duke kaluar, por nuk u ndal, ndoshta për shkak të një furgon policie pas. Doyle mbeti aq e traumatizuar sa është larguar nga shtëpia ku kishte jetuar për 30 vjet. 

Në vitin 2017, Balesi dhe vëllai i tij më i vogël Refail, të dy u deklaruan fajtorë për grindje të dhunshme në Gjykatën e Bolton Croën dhe u dënuan me 18 muaj me kusht. Dy burrat drejtonin një pijetore, Lord Raglan, ku në vitin 2015, shpërtheu një përleshje në të cilën dy burra pësuan lëndime nga disa gjuajtje me thikë dhe njëri u godit në kokë me një shishe. Pamjet e CCTV-së të sherrit tregonin Balesi me një shishe në dorë. 

Më 29 shtator të këtij viti, policia në Shqipëri arrestoi Balesin me dyshimin për pastrim parash ku oficerët konfiskuan rreth 47,000 £. 

sue doyle emigrantet shqiptar ne angli rezart balesi louise monger

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS