LIVE UPDATES
Aktualitet

Mungon metadoni, ish-përdoruesit e drogës: E kemi të nevojshëm, ose do nisim prap heroinën

Metadoni është një trajtim që ndihmon ish-përdoruesit e drogës që duan të heqin dorë duke i lehtësuar dhimbjet e zbehur dëshirën për drogë, ofrohet falas nga shteti për afro 900 persona dhe vetëm në Fier trajtohen 200 ish-përdorues, të cilët shpesh hasin në mungesë të tij dhe që ky ish-përdorues droge fajëson mjekun.

19 Shtator 2023, 20:00 Nga I.A
Mungon metadoni, ish-përdoruesit e drogës: E kemi të
perdoruesi i droges

FIER- Fieri renditet i treti pas Tiranës dhe Elbasanit për numrin më të madh të përdoruesve të drogës, kryesisht të heroinës. Por edhe ata të cilët duan të heqin dorë nga droga e marrin terapi zëvendësuese siç është metadoni, ky trajtim u mungon duke bërë që të përjetojnë kriza të forta të tmerrshme siç tregon ky i ri:

“Jam një ish-përdorues heroine, ka tre javë që nuk e marrim. Përjetojmë dhimbje trupi të forta, kriza bëhemi agresiv dhimbje sikur të kanë rrahur 200 vetë, përfshirë temperaturë, të vjella… O drogë ose trajtim ose duhet të shkojë në urgjencë siç bëj unë. Shkoj bëj një serum po nuk shtyhet kështu. Ata të bëjnë diazepan, sa për t’u qetësuar. Po nuk shtyhet kështu”.

Metadoni është një trajtim që ndihmon ish-përdoruesit e drogës që duan të heqin dorë duke i lehtësuar dhimbjet e zbehur dëshirën për drogë, ofrohet falas nga shteti për afro 900 persona dhe vetëm në Fier trajtohen 200 ish-përdorues, të cilët shpesh hasin në mungesë të tij dhe që ky ish-përdorues droge fajëson mjekun.

“Problemi është se e shet mjeku nuk na jep në dozën dhe ia shet me lekë të tjerëve. I kemi kërkuar Tiranës të na sjellë një shishe të marrim gjysëm doze vetëm për t’u qetësuar”.  

E ke menduar ndonjëherë të kthehesh tek heroina ?

“E  kam menduar se ose ilaçin ose drogën. Por problemi është se kur kthehesh tek droga, trupi  është i pastër ngaqë pi metadon dhe kalon në overdozë. Ja vdiq njëri para dy ditësh. Nuk kishte ilaç mori drogë dhe overdozë, se ta jep bam bam dhe vdiq. Nuk duam të përfundojmë ashtu”. 

31-vjeçari ka mundur të sigurojë një punë si kamarier, të cilën rrezikon ta humbë.

“Mendova të bëhem njeri, gjeta një punë ka gjashtë muaj. Po tani nga ilaçi nuk shkoj dot, se nuk rri dot as shtrirë”.

Marrë nga Top Channel

metadon heroine

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN