LIVE UPDATES
Aktualitet

Mes tyre dhe shqiptarë të keqtrajtuar/ Raporti britanik: Emigrantët mund të rrinë në qendrat e ndalimit vetëm për 28 ditë

Ky është përfundimi i një hetim publik pasi zbuloi se disa migrantë të mbajtur në një qendër të tillë i ishin nënshtruar trajtimit çnjerëzor.

19 Shtator 2023, 18:56 Nga I.A
Mes tyre dhe shqiptarë të keqtrajtuar/ Raporti britanik:
Foto Ilustruese

ANGLI- Britania do të lejohet të mbajë emigrantët në qendrat e riatdhesimit për një maksimum prej 28 ditësh. Ky është përfundimi i një hetim publik pasi zbuloi se disa migrantë të mbajtur në një qendër të tillë i ishin nënshtruar trajtimit çnjerëzor.

Rreth 20,000 njerëz, mes të cilëve edhe shumë shqiptarë, ndodhen aktualisht në një nga shtatë qendrat e dëbimit që presin ose të deportohen ose lejen për të qëndruar në Britani. Aktualisht nuk ka asnjë kufizim kohor se sa kohë mund të mbahet dikush atje, megjithëse zakonisht është e paligjshme të mbash dikë në paraburgim nëse nuk mund të riatdhesohet brenda një kohe të arsyeshme.

Hetimi u nxit nga një dokumentar i BBC-së, i cili zbuloi se personeli i punësuar nga G4S, i cili drejton Brook House (një qendër ndalimi deportimi), dhunonte vazhdimisht fizikisht dhe verbalisht të burgosurit. Megjithatë, disa nga të burgosurit në qendër, e cila ndodhet pranë aeroportit Gatwick në Anglinë juglindore, u mbajtën atje për një periudhë deri në dy vjet.

Raporti i sotëm vjen pasi konservatorët në pushtet në Britani dhe Partia Laburiste e opozitës përplasen për imigracionin, i cili gjithashtu pritet të jetë një zonë e ashpër e kontestuar në zgjedhjet kombëtare të vitit të ardhshëm. Kryetarja e komitetit Kate Ives tha se Britania duhet të prezantojë një kufi maksimal 28-ditor të ndalimit për ata njerëz në qendrat e riatdhesimit për të përmirësuar trajtimin dhe kushtet e paraburgimit.

Ives gjeti 19 incidente midis prillit dhe gushtit 2017, për të cilat ajo tha se përbënin shkelje të të drejtës së të burgosurve për të qenë të lirë nga trajtimi çnjerëzor dhe poshtërues. Ajo zbuloi gjithashtu se stafi në qendër përdorte shumë shpesh "teknika të rrezikshme" për të frenuar të burgosurit. G4S kërkoi falje për dhunën e pësuar nga disa të burgosur, por tha se as ajo dhe as Zyra e Brendshme nuk ishin në dijeni të problemit pasi stafi nuk kishte raportuar asgjë.

emigrantet shqiptare ne angli

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN