LIVE UPDATES
Aktualitet

Mospranimi i fëmijës autik në shkollë, mësuesja bullizon vajzën 9-vjeçare

Por jo gjithmonë ndodh kështu, si për shembull në rastin e vajzës autike nga Mollasi, e cila pengohet nga mësuesja e saj kujdestare për të marrë pjesë në mësim. 

23 Shkurt 2024, 22:35 Nga N.F
Mospranimi i fëmijës autik në shkollë, mësuesja
Mësuesja

CËRRIK- Një pjese te konsiderueshme te ditës, fëmijët e kalojnë ne shkolle, duke ndare momente te rëndësishme me bashkëmoshataret, por edhe me mësuesit, qe janë një kolone e rëndësishme ne formimin dhe edukimin e tyre. Por jo gjithmonë ndodh kështu, si për shembull në rastin e vajzës autike nga Mollasi, e cila pengohet nga mësuesja e saj kujdestare për të marrë pjesë në mësim. 

Ne realitet e mitura ka një mësuese ndihmese, e cila është e angazhuar për mbarëvajtjen e procesit mësimor, por vetëm për dy ore. Kohe e pamjaftueshme, qe e penalizon 9 -vjeçaren per orët e tjera te mësimit, ne te cilat nuk pranohet, madje izolohet nga mësuesja kujdestare e klasës se trete. Shpesh herë në mungesë te mësueses ndihmese, e cila për arsyet e saj nuk paraqitej ne shkolle, gjerat per te voglën vështirësohen, sepse siç thamë, mësuesja kujdestare nuk e konsideron aspak vajzën autike si pjese e klasës.

‘Vajzën e çuam në shkollë, si çdo ditë, por kur shkuam për ta marrë pamë kuptuam se mësuesja e kishte nxjerrë jashtë klasës. Duke qenë në këto kushte, ajo kishte përfunduar në ambientet e tualetit’- shprehet Gazment Mëhalla, babai i vajzës.

Menjëherë pasi kane gjetur vajzën te pashoqëruar dhe larg klasës ku duhej te ishte, dy prindërit e saj kane shkuar ne drejtorinë e shkollës, i cili premtoi se gjërat do të rregullohen, por në momentin që ka tentuar të integrojë vajzën në klasë, mësuesja jo vetëm qe nuk e ka pranuar gabimin e bere, por ka refuzuar qe vajza autike te rikthehet ne klase, duke kërcënuar se do ishte ajo qe do linte mësimin. 

Pavarësisht këtij rebelimi absurd, nga drejtoria e shkollës nuk do merrej asnjë mase drastike për te vene ne vend dinjitetin e një fëmije te bullizuar, as me pak e as me shume se sa nga mësuesja kujdestare. Kjo gjë e detyron babain te vazhdoje me serine e ankesave, këtë radhe tek drejtoresha e Zyres Vendore Arsimore te Cërrikut, e cila duke përdorur autoritetin e saj, mendoi ta zgjidhte ne mënyrën me te thjeshte problemin, duke i thirrur ne zyre te gjithë personat e përfshire ne këtë histori aspak për t’u krenuar. 

Pa harruar te thërrasë edhe Dhuratën, mësuesen problematike, e cila me kokëfortësinë e saj, po detyronte një fëmije autik te braktiste shkollën. Çfarë bën përshtypje ne këtë histori, është moskokëçarja deri ne arrogance e mësueses, jo vetëm ndaj prindërve te vajzës por edhe ndaj autoriteteve arsimore. Ajo nuk iu bind ne asnjë moment atyre, qofte edhe për një ballafaqim me prindërit për ti dhëne një zgjidhje situatës se krijuar nga ajo vete. 

Sidoqoftë, raporti i mësueses rebele me drejtuesit e saj është një histori tjetër. Edhe pse kane kaluar me shume se dy vite nga nisja e kësaj historie, por situata për vajzën mbetet e njëjte. Ajo vazhdon të mospranohet ne procesin mësimor nga një mësuese e vetme, qe përdor autoritetin e saj kundër një fëmije autik.

Indiferenca e kesaj te fundit, e detyron babain te rikthehet serish ne zyrën e drejtoreshës se shkollës, e cila ngjan e pafuqishme ndaj këtyre gjesteve te vartëses.
Shihet qarte se drejtoresha ne këtë histori, me shume se ne një rol drejtueseje është ne rol negociatoreje. Ajo gjate gjithë kohës kërkon te qetësoje prindin e zemëruar, por duke i dhënë te kuptoje atij se kane te bëjnë me një person te pamenaxhueshem. Sidoqoftë pas momenteve te para te hezitimit, ajo merr guximin te përballet me mësuesen problematike, e cila zgjedh të injorojë totalisht babain e fëmijës. 

Ne këto kushte kur drejtoresha duket e pafuqishme për t’i dhënë zgjidhje problemit, babai i vajzës shkon edhe njëherë tjetër ne Zyrën Vendore Arsimore te Cërrikut, ku duket se gjerat do te marrin drejtimin e duhur. Ne këtë takim balle për balle, pritet që mësuese Dhurata te vihet me shpatulla pas murit nga drejtuesit me te larte te arsimit ne Cërrik.  Por nuk ndodhi kështu, pasi kjo e fundit nuk u paraqit në mbledhje. 

Pjesëtaret e komisionit, te vene ne siklet, mundohen te argumentojnë mungesën e mësueses, pa guxuar te tregojnë te vërtetën, qe asaj ne mënyre te përsëritur nuk ia ka ndjere për asnjërin prej tyre.  Dhe kjo ka zgjatur për vite me radhe. Po përballë Piranjave, si do të reagoje kjo mësuese? 

E vënë me shpatulla pas murit, mësuesja nuk ndalon në asnjë moment për të dhënë një përgjigje, por zgjedh të qëndrojë mbyllur në një klasë, duke iu shmangur kështu përgjegjësisë së veprimeve të saj.  Shpresojmë, që ndoshta diçka me shume për ketë rast te paprecedent, mund te na thotë drejtoresha e shkollës.

‘Do mundohemi ta zgjidhim. Prandaj e mblodhëm komisionin. Nuk do jetë nevoja që të ktheheni sërish, pasi kësaj situate do t'i japim fund.’ 

Marrë nga Piranjat

cerrik bullizim autizem

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni