LIVE UPDATES
Aktualitet

Humb bursën pas tre vitesh, mësuesja kujdestare nuk e njoftoi për plotësimin e dokumentave

Por vitin e fundit nuk e ka përfituar, shkak për këtë është bërë mungesa e disa dokumentave në dosjen e dorëzuar pranë financës së shkollës sipas ankesës së tij për emisionin Fiks Fare.

23 Shkurt 2024, 21:57 Nga N.F
Humb bursën pas tre vitesh, mësuesja kujdestare nuk e njoftoi për
Shkolla

ELBASAN- 20-vjeçari, Andi Dybeli, nxënës i Shkollës së Mesme Profesionale “Ali Myftiu”, Elbasan ka shprehur ankesën e tij që lidhet me bursën ekonomike, të cilën e ka përfituar për tre vite me radhë. Por vitin e fundit nuk e ka përfituar, shkak për këtë është bërë mungesa e disa dokumentave në dosjen e dorëzuar pranë financës së shkollës sipas ankesës së tij për emisionin Fiks Fare.

Kjo e fundit ka dorëzuar dosjen në bashki dhe është lajmëruar për mungesën e dokumentacionit. Si rrjedhojë informohet nxënësi nga mësuesja kujdestare.Por kjo e fundit nuk e ka bërë duke çuar që nxënësi të humbi bursën për mosplotësim dokumentacioni.Si fillim denoncuesi shkon në zyrat e financës së shkollës për t’u interesuar se përse nuk i janë hedhur paratë e bursës në bankë.

Ajo i thotë se për këtë duhet të interesohej në bashki, sepse ai nuk ka qenë përfitues i bursës. Madje financierja i shpjegon dhe arsyen se përse nuk e ka fituar bursën, për mungesë dokumentacioni. Ajo pranon se pasi janë dorëzuar dosjet në bashki, janë njoftuar së do të rihapet aplikimi për bursën, pasi ka pasur shumë nxënës që duhet të bashkëngjisnin dokumente të tjera në dosje. Financierja shpjegon se për këtë ka vënë në dijeni mësueset kujdestare  për të bërë njoftimin tek nxënësit.

Andi interesohet pranë zyrave të bashkisë, ku i thonë se ata kanë njoftuar mbi 10 herë financieren e shkollës, që nxënësit duhet të bashkëngjisin dokumentat që ju mungojnë. Gazetarët e Fiksit siguruan bisedën e mësueses kujdestare me Andin, ku ajo i thotë se nuk ja ka idenë se përse i është hequr bursa dhe se nga financa nuk është bërë asnjë njoftim lidhur më plotësimin e dokumenteve.

Gazetarët e Fiksit u interesuan tek financa e shkollës. Financierja e  shkollës shprehet se nga ana e tyre çdo gjë ka qenë korrekte duke njoftuar në kohë mësuesit kujdestarë. Ky njoftim është bërë nëpërmjet rrjetit social What’s App për të gjithë mësuesit kujdestarë. Fiksi telefonon mësuesen kujdestare, Enxhi Dimitresku, e cila thotë se çdo njoftim është bërë në kohë reale nga ana e saj dhe nga ana e financës. Ndërkohë në telefonatën me nxënësin Andi Dybeli ajo pohon tjetër gjë, atë që nuk ka qenë në dijeni për asgje dhe se nga financa nuk ka marrë asnjë njoftim.

Ajo thotë se është interesuar personalisht për nxënësin në fjalë dhe se e dinte problemin e tij. Më pas ajo thotë se nuk do të merret vetëm me një nxënës dhe nuk e di se çfarë problem ka pasur, pasi nuk interesohet vetëm për një nxënës. Në momentin që gazetarët e pyesin se si është njoftuar nxënësi për plotësimin e dokumenteve të bursës, ajo thotë se e ka njoftuar gojarisht dhe nëpërmjet rrjetit social What’s App.

Gazetarët e Fiksit faktojnë se ky dokument nuk është në grupin e What’s App dhe kërkojnë nga mësuesja që të ja vërtetojë këtë gjë. E zënë në vështirësi ajo tha për Fiksin që kishte kaluar kohë e gjatë dhe se nuk i kujtohet se si e ka bërë njoftimin. ” Mund ta kem bërë vetëm gojarisht” mbyll bisedën mësuesja kujdestare e cila i dogji bursën nxënësit të saj.

burse dokumente mesuesja kujdestare

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni