LIVE UPDATES
Aktualitet

Mbyllja e kolegjit "Mehmet Akif", Koka: Rama tregon dhëmbët, dy javë më pas i plotëson dëshirat Erdogan

Koka shprehet se arsyeja për mbylljen e shkollave është një arsye shtetërore.

23 Shtator 2022, 11:33 Nga A.B
Mbyllja e kolegjit "Mehmet Akif", Koka: Rama tregon dhëmbët,
Bledian Koka

TIRANË- Gazetari Bledian Koka ka reaguar pas mbylljes së shkollës 'Mehmet Akif' në Tiranë. Në një status në rrjetet sociale, Koka shprehet se arsyeja për mbylljen e shkollave është një arsye shtetërore. Ai deklaron se mbyllja e një shkolle është një lajm i keq pasi tregon se marëdhëniet mes Turqisë dhe Shqipërisë ndryshojnë, një herë duhen e një zihen. 

REAGIMI:

Mbyllja e "Mehmet Akif" si "arsye shteterore". Nderkohe qe po merremi me hallet tona, po i shtojme vetes disa probleme! Dy jave pas fillimit te shkolles, qeveria shqiptare ne nje akt te pashembullt e te ngjashem vetem me mbylljen e universitetit te "Soros" ne Budapest, i vuri vulen asgjesimit te logjikes se shtetit si nocion. Pas nje acarimi te raporteve Rama-Erdogan sic perflitet, 3 ngjarje e tregojne se me "aleatin tone strategjik" ne kemi probleme. E para ishte ngrirja e aseteve "turke" ne Air Albania, e dyta qe ekstradimi i nje gazetari anti-Erdogan drejt Ankarase e sot goditja e kopshtit dhe shkolles se mesme, institucione keto te sponsorizuara nga levizja "Hizmet". Ne nje rast Edi Rama duket se tregon dhembet dhe dy jave me pas i plotesoi Erdogan 2 "deshira" te interesit te tij personal. Po ne cfare duhet te kuptojme nga keto akte? Mbyllja e nje shkolle, e aq me teper e nje prej rrjeteve te shkollave me cilesore ne vend eshte nje lajm i keq, shume i keq. Por ketu po flasim per menyren sesi qeveriset vendi. Vendimet ne fjale na tregojne se me shume se njehere se raporti mes Tiranes dhe Ankarase, nuk jane ato te dy aleateve, por te dy partnereve. Partnere qe njehere duhen e nje here zihen. Vetem se ne kete rast vullneti i Erdogan eshte me i zellshem sesa deshira fundore e Edi Rames per ndonje rezistence. Erdogan ia ka hequr disa here geshtenjat nga zjarri Shqiperise e sidomos Rames, njehere me ndihmen per demet e sizmes, pastaj me vaksinat e mandej me mbeshtetjen pa dogane ne cdo pale zgjedhje per vezirin e Surrelit. Keto ceshtje te gershetuar pandashmerisht mes "interesit shteteror" dhe interesit personal te Edi Rames nuk mund te vijne pa kosto e aq me pak falas. Sot ishte dita e kestit te rradhes. Dhe e paguam me turp dhe me kosto. Mijera nxenes qe kishin dy jave qe merrnin mesim ne bankat dhe cerdhet e "Mehmet Akif" duhet te rigjejne nje strehim te ri, pagesa e shtese e kohet tjeter te humbur nga prinderit. Kjo qe ndodhi sot ishte nje shije e vogel e asaj qe me gjysem zeri e quajme regjim. Sepse regjimi zakonisht funksionon kur nuk ka opozite perballe, e perballe aktit te turpshem qe qeveria ndermori, sot opozita heshti!
p.s...dhe ndoshta opozita heshti sepse kjo qe ndodhi sot ishte "nje arsye shteterore", por qe gjithmone e siperhere ne fakt eshte vetem HALLI i Edi Rames!

Qeveria shqiptare ka marrë vendimin për të mbyllur veprimtarinë e institucionin arsimor privat parauniversitar “Mehmet Akif Ersoy”. Në VKM theksohet se ky institucion ka për detyrë të pajisë çdo nxënës me dokumentet e nevojshme për transferimin e nxënësve në një tjetër shkollë, të pagujë detyrimet e transferimit dhe tu kthejë paratë që kanë paguar për vitin shkollor. Në VKM shtohet gjithashtu se godina duhet t'i kthehet shtetit shqiptar. Arsyeja ende nuk bëhet e ditur. 

mbyllet shkolla “mehmet akif” bledian koka

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!