LIVE UPDATES
Aktualitet

Kush duhet ta pastrojë portin e peshkimit? Bashkia dhe ministria si struci

Prej vitesh, porti i peshkimit është pastruar nga vetë peshkatarët si dhe një firmë nënkontraktore, që merret me pastrimin e mbetjeve.

1 Dhjetor 2023, 23:01 Nga r.ll
Kush duhet ta pastrojë portin e peshkimit? Bashkia dhe ministria si struci
foto ilustruese

DURRËS-Denoncimi i radhës na vjen nga Porti i Peshkimit. Olsi Simsija, Administrator i OMP, shprehet se në Portin e Peshkimit në Durrës ka mbi 100 subjekte, që i paguajnë taksa Bashkisë Durrës, por bashkia nuk i merr mbetjet.

“Kemi një problem shumë të madh që faktikisht ka ekzistuar shumë kohë përpara, ne e kemi zgjidhur me aq mundësi sa kemi pasur. Është problemi i tërheqjes së mbetjeve nga institucionet përkatëse. Normalisht i takon bashkisë ta kryejë këtë shërbim”, tha ai.

Prej vitesh, porti i peshkimit është pastruar nga vetë peshkatarët si dhe një firmë nënkontraktore, që merret me pastrimin e mbetjeve.

Nga i gjithë buxheti i portit, 30 % shkojnë për firmën, e cila së fundi ka dyfishuar tarifat.

“Firma në fjalë që kemi në kontratë ka dyfishuar çmimin e këtij shërbimi, kështu që për ne tani bëhet e pamundur. Imagjinojeni që 60% e fondit tonë të shkojë vetëm për këtë shërbim ndërkohë që mund të zgjidhet kollaj me Bashkinë e Durrësit. Gjithë subjektet, janë rreth 100 subjekte, qoftë varka peshkimi, qoftë magazina frigorifer. Të gjitha paguajnë rregullisht taksën e bashkisë”, tha ai.  

Mes mbetjeve, që duhen menaxhuar ka rrjeta, litarë, bombola oksigjeni etj. Vetë administrata e portit të peshkimit i ka çuar shkresa bashkisë e Ministrisë së Bujqësisë, pa marrë përgjigje.

“Këto janë tipi i mbetjeve që nuk na e pranojnë as landfille sepse janë specifike. Mbetjet sa vijnë e shtohen ditë për ditë. Ne jemi munduar që t’i minimizojmë sadopak, por ka ardhur një moment që është e pamundur për këto mbetje. Fillimisht i jemi drejtuar Bashkisë Durrës, por nuk kemi pasur përgjigje. Më pas i jemi drejtuar Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, ministres më saktë, por nuk kemi pasur akoma një përgjigje. I jemi drejtuar ministrisë për të ndërhyrë dhe tek Bashkia e Durrësit për të na e zgjidhur këtë problematikë. Ju thirrëm dhe juve, shpresoj që ju si emision shumë i rëndësishëm të na e zgjidhni këtë problem”, tha ai.

“Stop” iu drejtua Bashkisë së Durrësit, e cila premton të ulet dhe ta zgjidhë problemin me peshkatarët, pasi vetëm tani ka marrë dijeni. Bashkia thotë, se nuk e ka kompetencë që të pastrojë territorin e portit.

“Na thuhet se Bashkia e Durrësit nuk operon në brendësi të territorit të Autoritetit Portual të Durrësit, pasi të gjitha shërbimet brenda këtij territori ku ndodhet edhe porti i peshkimit menaxhohen nga vetë Autoriteti Portual dhe institucionet e pushtetit qendror. Megjithatë deri në këto moment nuk ka asnjë ankesë drejtuar Bashkisë së Durrësit nga ana e sektorit të peshkimit për asnjë lloj problematike. Pavarësisht kësaj, duke qenë se kjo problematikë mbërriti tek ne nëpërmjet emisionit investigativ “Stop” ju bëj me dije se ne jemi të gatshëm të zhvillojmë një takim me Autoritetin Portual dhe sektorin e peshkimit për të adresuar përfundimisht problematikat që kanë lindur”, thuhet në përgjigjen e bashkisë.

Po kështu zëdhënësja e Autoritetit Portual Detar thotë, se as kompetencë e këtij institucioni nuk është pastrimi i portit të peshkimit, pasi është nën administrimin e Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural.

Zëdhënësja Elitjona Doko: Mirë, Odeta! Ti je?

Gazetarja: Kam një problematikë për sa i përket mbetjeve urbane të portit të peshkimit.

Zëdhënësja Elitjona Doko: Është në administrimin nga Ministria e Bujqësisë.

Gazetarja: Kush e pastron?

Zëdhënësja Elitjona Doko: Është nga Ministria e Bujqësisë.

Gazetarja: Nuk është territor i portit?

Zëdhënësja Elitjona Doko: Është territor i Portit, por nuk është…,domethënë hyn brenda territorit të Portit në hyrje. Kemi kompetencë hyrjeje, pikat e sigurisë portuale, por jo administrimin e Portit të Peshkimit. Nuk është nga ne! Nuk varet nga ne! Kemi vetëm 4 terminale, që operojnë: ngarkim-shkarkimi, terminali i pasagjerëve, ndërsa peshkimi nuk është në administrim nga ne. Në dijeni time, jo! Vetëm Ministria e Bujqësisë!

“Stop” iu drejtua Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural me një shkresë zyrtare, që t’i japë zgjidhje kësaj problematike.

“OMP Durrës merr përsipër përballimin e kostove për përdorimin dhe mirëmbajtjen e portit dhe përgjigjet për mirëmbajtjen e portit të peshkimit ku përfshihen mirëmbajtja e ndërtesave të administratës dhe reparteve ndihmëse, shërbimet e mbledhjes së mbeturinave të lëngëta dhe solide në territorin e portit, mirëmbajtja e infrastrukturës për furnizim me energji elektrike, karburante si dhe ujë të pijshëm si dhe pagesat kundrejt enteve shtetërore përkatëse, mirëmbajtja e mjediseve higjenosanitare të portit, mirëmbajtja e kalatave, bankinave notuese dhe kalunave”.

Por në përgjigjen e Ministrisë thuhet, se i kanë nisur një shkresë Bashkisë Durrës, që bashkë me drejtuesit të portit të ulen dhe ta zgjidhin problemin, pasi është kompetencë e tyre.

Marrë nga TvKlan.

porti i peshkimit ne durres

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni