LIVE UPDATES
Aktualitet

Iu shkrumbua banesa/ Çifti i invalidëve në Korçë mbetën në ‘qiell të hapur’, apeli: Me sakrifica i kemi bërë plaçkat, shteti të na ndihmojë

Jeta Dyli rrëfen momentin e ngjarjes teksa thotë se zjarri nisi nga mbrapa godinës ndërsa të dy ajo dhe bashkëshorti ndodheshin brenda.

22 Nëntor 2022, 10:25 Nga A.B
Iu shkrumbua banesa/ Çifti i invalidëve në Korçë
Gruaja

KORÇË- Mbrëmjen e djeshme, banesa e një çifti invalidësh u shkrumbua. Ngjarja ndodhi në fshatin Kuç i Zi. Zjarri i rënë shkrumboi totalisht shtëpinë e çiftit të moshuar ndërsa falë reagimit të shpejtë te bashkëfshatarëve ata i shpëtuan flakëve.

Jeta Dyli rrëfen momentin e ngjarjes teksa thotë se zjarri nisi nga mbrapa godinës ndërsa të dy ajo dhe bashkëshorti ndodheshin brenda. Ajo deklaron se familja e tyre që trajtohen me pension invalidi e kanë të pamundur të kryejnë rikonstruktimin e banesës së djegur dhe ajo dërgon apel tek shteti.

"Shteti po të ketë mundësi të na ndihmojë, se ne jemi të dy me KEMC, jemi të sëmurë. Me sakrifica i kemi bërë plaçkat që të jetonim, por u dogjën…” Nuk dimë as ne si erdhi, na shpëtuan komshinjtë. Dy çupa kemi ne (qan). Kërkojmë ndihmë për të na rregulluar shtëpinë, se të gjitha janë djegur, vetëm TV e lavatriçe arritën të nxirrnin. Me fukarallëk, me zi hamë një kafshore bukë. Jam e verbër, e operuar jam, asgjë nuk rregullojmë dot vetë”, thotë kryefamiljarja Jeta Dyli.

Komshinjtë e të moshuarve shprehen të tronditur për ngjarjen teksa tregojnë dhe momentet kur banesa ishte përfshirë nga flakët. Të moshuarit ngelën në mes të rrugëve në këtë fillim dimri, ndërkohë që fqinjët e tyre i bëjnë apel shtetit që t’i vijë në ndihmë.

“E papritur ndodhi se dimë nga erdhi.  Ishte ora 5 u ngritën komshinjtë që panë flakët, se ata nuk shohin. Të verbër janë të dy, ndërsa gruaja është e operuar nga zemra. Kafshoren e bukës ua kemi dhënë ne, bashkëfshatarët sa rriti çupat. Apel i bëjmë shtetit të vijnë sa më parë, të strehohet zonja me të shoqin, sa më parë të vijnë se është koha me sahat tani (dimër)”, tha një grua, fqinje e familjes Dyli.

Një tjetër banor i kësaj lagjeje që është fqinj me të moshuarit, tregoi se kishte telefonuar zjarrfikësen por erdhi 1 orë me vonesë. 

"Thirri djali tha hajde se ka rënë zjarr tek Adri. Dola tek avllia, të tërë po thërrisnin. Flaka ishte e madhe, lajmëruam zjarrfikësen. Prit ne të vijë e s’ka. Lajmërimi është dhënë në kohë, por erdhi me vonesë. Me këtë vonesë që erdhi, mbi një orë”, tha një fqinj.

Sipas policisë, zjarri dyshohet se u shkaktua nga një shkëndije elektrike. Nuk dihet fati i çiftit të invalidëve, pasi deri më tani askush nuk është ofruar për t'i ndihmuar. / Dosja.al

digjet shtepia ne korce

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN