LIVE UPDATES
Aktualitet

Përmbytjet në Shkodër/ Banorët e fshatit Kuç: Kemi nevojë për bukë! Kanë dalë ujrat e zeza në sipërfaqe

Banorët e fshatit shprehen të shqetësuar për situatën dhe kërkojnë ndihmën e shtetit. Ata thonë se në vitin 2010 ishin paralajmëruar paraprakisht për përmbytjet që do të shkaktoheshin ndërsa tani ata u gjenden përballë një situatë të re dhe uji vërshoi me shpejtësi drejt banesave të tyre duke shkatërruar gjithçka.

22 Nëntor 2022, 10:20 Nga e.k
Përmbytjet në Shkodër/ Banorët e fshatit Kuç: Kemi
Pamje nga përmbytjet në Shkodër

SHKODËR- Shkodra është një nga qarqet më të prekura nga përmbytjet e dy ditëve të fundit që përfshinë vendin për shkak të reshjeve të shiut. Për momentin situata paraqitet e qetë por dëmet janë kolosale në banesat e fshatit Kuç, i cili ishte dhe më i prekuri ditën e djeshme pasi lartësia e ujit arriti deri në 1 metër dhe rrugët ishin të kalueshme vetëm me varka dhe zetorë. 

Banorët e fshatit shprehen të shqetësuar për situatën dhe kërkojnë ndihmën e shtetit. Ata thonë se në vitin 2010 ishin paralajmëruar paraprakisht për përmbytjet që do të shkaktoheshin ndërsa tani ata u gjenden përballë një situatë të re dhe uji vërshoi me shpejtësi drejt banesave të tyre duke shkatërruar gjithçka.

“Dëmet që janë shaktuar tek ne janë të pa llogaritshme, mobiljet e paisjet, divanë frigoriferë e ushqimet të gjitha. Na ka bastisur uji për një orë e gjysëm, ka hyre rreth 6-7 cm ujë në shtëpi. Nuk ka ardhur asnjë të na sjelli ndihma. Kemi dalë prej këtu kemi lënë shtëpitë prej dy ditësh. Bagëtitë i kemi në ujë. Në vitin 2010 ka ardhur më gradualisht, jemi lajmëruar ndërsa këtë radhë për një orë e gjysëm ka hyrë uji në shtëpi. Apeli jonë për shtetin është të vinë të na ndihmojnë sepse kemi mbaruar", tha një banor.

“Dëmet janë shumë, nuk e dinim kur do vinte uji, na ka ardhur për dy orë dhe ka përmbytur çdo gjë. Përveç kryetarit bashkisë nuk ka ardhur asnjë njeri të na sjelli një bukë apo një shishe ujë. Kanë ardhur dhe me makina ushtarake të nxjerrin njerëzit por kemi nevojë për ujë, për bukë, na është mbytur çdo ushqim i bagëtive. Hidrocentrali ndikoi në përmbytje përderisa erdhi uji për dy orë. Apeli im për shtetin është që ti vinë në ndihmë komunitetit, kanë ardhur me makina të ushtrisë por për sa i përket emrgjencave ne duam ushqime, duam ujë sepse është përmbytur çdo gjë. Çdo mbeturinë, çdo banjë, çdo gjë ka dalë jashtë. Vijnë ata për të paguar dritat, si vjen kur unë dy herë kam prishur 20 milionë lekë mall. Ky është realiteti”, tha një tjetër banor.

Deri më tani përllogaritet se rreth 1600 hektarë tokë bujqësore është në ujë në Qarkun e Shkodrës. Dëmi në banesa përllogaritet të jetë i lartë dhe banorët i kanë sytë nga shteti për ndihmë. Uji ka nisur të tërhqiet por rreziku vijon të jetë ende ekzistent ndërkohë që tashmë dëmi është bërë.

permbytet shqiperia 2022 shkoder

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!