LIVE UPDATES
Aktualitet

‘Doja t’u merrja makinën’, si i vrau Sokol Mjacaj turistët çekë, fillimisht i grabiti (Ngjarja e 2015)

Mjacaj tentoi disa herë nëpërmjet hapësirave që jep ligji të përfitonte gjykimin e shkurtuar, por në asnjë shkallë nuk mundi ta merrte. Shkalla e parë e Gjykatës së Shkodrës dhe më vonë edhe Apeli e lanë në burg përjetë për atë krim të llahtarshëm, ndërkohë që ai pas 7 vjetëve ritenton sërish duke iu drejtuar Gjykatës së Lartë për ta marrë gjykimin e shkurtuar nëpërmjet një rekursi.

6 Korrik 2022, 15:04 Nga e.k
‘Doja t’u merrja makinën’, si i vrau Sokol Mjacaj
Sokol Mjacaj dhe turistët çek

TIRANË- Shtatë vite më parë vendi do të tronditej nga ngjarja e rëndë e vrasjes së 2 turistëve çek Michal Svatos dhe Anna Kusinova nga Sokol Mjacaj që në atë kohë ishte vetëm 20 vjeç.

“I vrava se doja tu merrja makinën, por ata rezistuan dhe më pas iu mora telefonin se ishte i mirë”!

Këto ishin fjalët e para që i riu tha në polici pas arrestimit që përfshiu shumë struktura të policisë. I riu nga Prekali i pranoi akuzat dhe ishte në gjendje gjakftohtësie kur rrefeu momentin e ekzekutimit të çiftit të cilin kishin ardhur për të vizituar bukuritë e zonës por që për fat të keq ishte dhe udhëtimi i fundit për ta.

Mjecaj tentoi disa herë nëpërmjet hapësirave që jep ligji të përfitonte gjykimin e shkurtuar, por në asnjë shkallë nuk mundi ta merrte. Shkalla e parë e Gjykatës së Shkodrës dhe më vonë edhe Apeli e lanë në burg përjetë për atë krim të llahtarshëm, ndërkohë që ai pas 7 vjetëve ritenton sërish duke iu drejtuar Gjykatës së Lartë për ta marrë gjykimin e shkurtuar nëpërmjet një rekursi.

VENDIMI

Gjykata e Lartë ka lënë në fuqi dënimin, burg përjetë për Sokol Mjacajn, i cili vrau dy turistët çekë në vitin 2015. Gjykata e Lartë la në fuqi vendimin e Gjykatës së Apelit të Shkodër, të dhënë në vitin 2018 për të riun, akti i të cilit tronditi mbarë opinionin publik. Autori i atij krimi bëri përpjekje duke kërkuar gjykim të shkurtuar, por gjykatat nuk pranuan e për pasojë mbrojtësi i tij e çoi në Gjykatën e Lartë me anë të një rekursi, që kjo e fundit vendosi përfundimisht të ia refuzonte. Mjacaj është lënë në të njëjtën masë dënimi dhe me sa duket nuk do të mund ta ndryshojë.

AKUZA

Sokol Mjacaj akuzohet se vrau dy turistët çekë, Michal Svatos dhe Anna Kusinova, më 3 korrik 2015 në fshatin Prekal të Dukagjinit. Mjacaj i grabiti dy të rinjtë e më pas i ekzekutoi me armë zjarri në automjetin e tyre. Pas kryerjes së krimit Mjacaj është larguar nga vendngjarja dhe është ulur në një kafene të fshatit dhe më pas ka porositur kafe. Sipas dosjes hetimore ai i tha kamerierit të lokalit se kishte një aparat fotografik për të shitur për 5000 lekë. Kamerieri ka këmbëngulur se nuk e blen me atë çmim pasi aparati ishte i thyer dhe i shitur.

Ai ka dhënë vetëm 500 lekë Mjacajt, më pas ky i fundit është larguar në drejtim të paditur. Kamerieri pasi ka ndezur aparatin fotografik ka parë fotot e dy turistëve të vrarë dhe ka njoftuar policinë. Ai u arrestua pas tri ditësh kërkime me angazhimin e qindra forcave policore dhe në momentin e marrjes në pyetje pranoi: “Po, unë jam autori. Vrasjen e kam kryer i vetëm dhe pa bashkëpunëtor. Qëllimi ishte të grabisja makinën. Kam hipur me zor në makinë.

Në fshatin Lotaj i kam dalë para automjetit e u kam drejtuar armën, duke u bërë me shenjë të ndalojnë. Kanë ndaluar dhe me zor u kam hipur në makinë. Gjatë gjithë rrugës deri në Prekal i kam mbajt nën kërcënimin e armës, aty u kam thënë të zbresin, por tentuan të më merrnin armën dhe i qëllova. Makinën nuk e mora pasi ra në greminë kur e qëllova shoferin gjatë ecjes.

Ngjarja e rëndë ndodhi më 3 korrik 2015 në fshatin Prekal të Dukagjinit. Mjacaj i grabiti dy të rinjtë e më pas i ekzekutoi me armë zjarri në automjetin e tyre. Pas kryerjes së krimit Mjacaj është larguar nga vendngjarja dhe është ulur në një kafene të fshatit dhe më pas ka porositur kafe. Sipas dosjes hetimore ai i tha kamerierit të lokalit se kishte një aparat fotografik për të shitur për 5000 lekë. Kamerieri ka këmbëngulur se nuk e blen me atë çmim pasi aparati ishte i thyer dhe i shitur.

gjykata e lartë michal svatos anna kusinova sokol mjecaj

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE