LIVE UPDATES
Aktualitet

Furnizimi me ujë i Tiranës për 25 vitet e ardhshme, 3 mln euro për projektimin e rrjetit të ri

Shoqëria e Ujësjellës-Kanalizimeve në Tiranë së fundmi po kërkon një kompani që do të hartojë “Studim Projektim në rrjetin hidrik të Qytetit të Tiranës në Njësitë 1,2,3,4,5 dhe Drejtorit Rajonale” dhe që do të ketë në thelb kryeqytetin e 25 viteve të ardhshme, sipas një masterplani të hartuar më herët.

29 Maj 2024, 14:28 Nga M.B
Furnizimi me ujë i Tiranës për 25 vitet e ardhshme, 3 mln euro
Foto ilustruese

TIRANA- Arritja e objektivit të furnizimit me ujë 24 orë për Tiranën kërkon përmirësim të thelluar në infrastrukturë për t’iu përgjigjur zhvillimeve demografike që ka marrë dhe vijon të marrë kryeqyteti. Shoqëria e Ujësjellës-Kanalizimeve në Tiranë së fundmi po kërkon një kompani që do të hartojë “Studim Projektim në rrjetin hidrik të Qytetit të Tiranës në Njësitë 1,2,3,4,5 dhe Drejtorit Rajonale” dhe që do të ketë në thelb kryeqytetin e 25 viteve të ardhshme, sipas një masterplani të hartuar më herët.

Referuar dokumenteve që shoqërojnë procedurën që ka një fond limit 310 milionë lekë, apo rreth 3 milionë euro, nënvizohet se bazë për projektimin do të jetë studimi afatmesëm i Zhvillimit Teknik dhe Strategjik i Materplanit të Ndërmarrjes së Ujësjellës-Kanalizimeve Tiranë UKT sh.a.

“Baza e strukturës së shërbimit të paraqitur dhe rekomanduar më poshtë është një rrjet i qytetit me presion të lartë, duke përfshirë një tubacion të ri me diametër të madh me gjatësi 41 km dhe tubacioneve ekzistuese të rinovuara me gjatësi 10 km”, thuhet në dokumentin e UKT.

I njëjti përmbledh se si pjesë e strategjisë 25 vjeçare kompania planifikon të zgjerojë kapacitetin e saj të prodhimit në mënyrë që më në fund të heqë dorë nga ato të puseve të saj që konsiderohen të rrezikshme.

“Sipas llogaritjeve tona, megjithatë, investimet e planifikuara mezi sigurojnë ujë të mjaftueshëm për operimin 24 orësh me puset në fjalë të mbajtur në veprim. Rezervat e kapaciteteve duhet të vendosen në një mënyrë që edhe në një periudhë verore me konsum të lartë duhet të mbetet një rezervë prej 15-20%. Nëse ky vëllim rezervë është zvogëluar, kapaciteti rezervë që duhet ndërtuar duhet të jetë në gjendje të mbuloje kërkesën për ujë në orët e pikut”, thuhet në dokument.

Për të dalë në konstatime mbi modelet dhe investimet më të përshtatshme për kryeqytetin UKT nënvizon se janë kryer edhe simulime.

“Pas simulimit të modeleve 72 orëshe ne sugjerojmë që të ndërtohen 2 rezervuarë me kapacitet prej 15 000 m3 dhe një rezervuar me kapacitet 2 000 m3. Kërkesa për këta rezervuarë nuk do të shfaqet menjëherë, megjithatë, me futjen e furnizimit me ujë 24 orësh dhe me eliminimin e rezervuarëve ekzistues me një kapacitet total prej përafërsisht 90 000 m3 në terma afatgjatë, bën që ndërtimi i tyre do të bëhet i pashmangshëm.

Njëkohësisht me ndërtimin e rrjetit të transmisionit janë 2 rezervuarë me kapacitet prej 7 500 m3 secili i sugjeruar në zonën e Partitar-it që së pari do të jete e nevojshme për të siguruar funksionimin e duhur të sistemit. Statusi aktual i modelit sugjeron që kapaciteti 400 m3 i rezervuarit të Brigadës është i pamjaftueshëm dhe do të duhet të zgjatet me të paktën 600 m3 shtesë në të ardhmen”, thuhet në dokument.

Gjetja e një zgjidhje të përshtatshme për furnizim me ujë pa ndërprerje parashikon që të eliminojë në këtë formë vendosjen e depozitave që janë një masë që përdoret nga qytetarët për të siguruar ujë në çdo kohë.

“Shumica e qytetit aktualisht kanë furnizim me ujë me ndërprerje. Konsumatorët kompensojnë këtë orar operacional duke instaluar depozitat e tyre dhe pompat me shpejtësi të ndryshueshme në sistemin e tyre të brendshëm. Meqenëse nuk garantohet që tubat të jenë nën presion gjatë gjithë kohës, rreziku i përkeqësimit të cilësisë së ujit dhe rreziku i kontaminimit është shumë i lartë”, pranon UKT./ Monitor

furnizimi me uje tirana

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!