LIVE UPDATES
Aktualitet

Flet nëna e adoleshentit grek që u mor peng nga Esko, krimineli i famshëm shqiptar: Më rrëmbeu djalin dhe na grabiti gjithçka

Sipas burimeve mësohet se në kampusin universitar strehoheshin 3 banda, dy prej tyre kishin në krye Esmin Ferhatin, i cili u qëllua me armë zjarri nga një oficere policie, pasi tentoi të largohej nga zona për të mos u arrestuar, raporton abcnews.al. Mes të arrestuarve është edhe një police praktikante, ndërsa nuk dihet ende numri total i shqiptarëve që kanë rënë në prangat e policisë.

29 Shtator 2022, 15:01 Nga e.k
Flet nëna e adoleshentit grek që u mor peng nga Esko, krimineli i
Esmin Ferhati

GREQI- Krimineli shqiptar, Esmin Ferhati, i njohur ndryshe me nofkën Esko është bërë kryefjala e lajmeve në Greqi, pas shkatërrimit të dy bandave që 30-vjeçari drejtonte në konviktet e universitetit Politeknik në zonën e Zografou në Atikë.

Ai u arrestua dy ditë më parë bashkë me 31 persona të tjerë, në kuadër të operacionit antidrogë.

Sipas burimeve mësohet se në kampusin universitar strehoheshin 3 banda, dy prej tyre kishin në krye Esmin Ferhatin, i cili u qëllua me armë zjarri nga një oficere policie, pasi tentoi të largohej nga zona për të mos u arrestuar, raporton abcnews.al. Mes të arrestuarve është edhe një police praktikante, ndërsa nuk dihet ende numri total i shqiptarëve që kanë rënë në prangat e policisë.

Sakaq akuzat ndaj kokës së dy bandave shqiptare janë të shumta, Ferhati akuzohet për grabitje, trafikim të lëndëve narkotike dhe pengmarje.

I tillë është rasti që ka rrëfyer për ERT News nëna e një adoleshenti grek, i cili u rrëmbye disa vite më parë nga banda e shqiptarit. Asokohe adoleshenti ishte vetëm 17 vjeç. E ëma e adoleshentit u shpreh e qetësuar për arrestimin e autorëve që i rrëmbyen djalin dhe i grabitën shtëpinë. Ajo tha se gjithë këto vote kishte frikë, pasi autorët nuk ishin kapur.

“Prisnim me padurim arrestimin e tyre, sepse kemi besim te policia”, tha nëna e adoleshentit, shkruan abcnews.al.

Papadakou e cilësoi Eskon kriminel të dhunshëm. Ndaj tij ka katër urdhër arreste. Ajo tha se Esko dhe grupi i tij morën peng djalin e saj , e lidhën në një pemë dhe e detyruan t’i jepte çelësat e shtëpisë dhe t’i tregonte adresën.

Sipas saj rrëmbyesit e lanë 17-vjeçarin në pemë dhe shkuan në shtëpi për të grabitur para dhe florinj, ndërsa rrahën në mënyrë brutale bashkëshortin e saj.

“Ata morën gjithçka. Na thanë se kanë fëmijën tonë. Na rrahën shumë keq, sidomos burrin tim”, tha Papadakou.

E ëma e të rrëmbyerit, duke iu përgjigjur pyetjes se pse policia nuk i kishte arrestuar më herët autorët, pasi i kishte identifikuar, u shpreh se “ ata nuk u kapën sepse ndodheshin në azilin universitar ” .

“Policia nuk u lejua të hynte atje”, tha Papadakou.

32 personat e arrestuar të martën në zonë mbërritën sot në Gjykatë. Ndërkohë 23 nga 32 të arrestuarit përballen me akuza të rënda. Ndaj tyre janë ngritur procedime penale për vepra të shumta që kryesisht kanë të bëjnë me:

esmin ferhati greqi

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve