LIVE UPDATES
Aktualitet

Ferhati i rrëmbeu djalin dhe e grabiti në shtëpi, gazetari grek kishte denoncuar me kohë vendndodhjen e "Eskos"

Gazetari nuk ka qëndruar duarkryq gjatë gjithë kësaj kohe, pasi ka kërkuar të dhënat e tij për rastin, i cili rrezikoi jetën e gjithë familjes së tij. Kështu, me rastin e arrestimeve, gazetari është i vendosur të bëjë zbulimet e tij duke denoncuar gjithçka tek autoritetet për atë që ka përjetuar familja, por edhe gabimet e bëra gjatë rrugës, si pasojë e të cilave anëtarët kyç të bandës mbeti i pazbuluar për kaq shumë kohë.

28 Shtator 2022, 19:03 Nga d.a.
Ferhati i rrëmbeu djalin dhe e grabiti në shtëpi, gazetari grek
Ferhati

GREQI- Gazetari Makis Papadatos, emri i të cilit u bë i njohur në maj të vitit 2019, kur anëtarët e bandave të rrezikshme i kishin rrëmbyer në rastin e të arrestuarve, provat e tij dhe kishte hyrë ilegalisht në shtëpinë e tij në Pagrati. 

Sipas informacioneve të protothema.gr, gazetari nuk ka qëndruar duarkryq gjatë gjithë kësaj kohe, pasi ka kërkuar të dhënat e tij për rastin, i cili rrezikoi jetën e gjithë familjes së tij. Kështu, me rastin e arrestimeve, gazetari është i vendosur të bëjë zbulimet e tij duke denoncuar gjithçka tek autoritetet për atë që ka përjetuar familja, por edhe gabimet e bëra gjatë rrugës, si pasojë e të cilave anëtarët kyç të bandës mbeti i pazbuluar për kaq shumë kohë.

Rasti i rrëmbimit të 17-vjeçarit më 11 maj 2019 është një nga pesë çështjet penale ndaj 30-vjeçarit shqiptar Esmin Ferhatin ose i njohur si “Esko” dhe grupit të tij të rrezikshëm. I riu ndodhej në zonën e Zografou, kur gjatë kthimit për në shtëpinë e tij në Pagrati, u sulmua nga gjashtë persona të cilët e ndaluan, e mbuluan me kapuç dhe e çuan me makinë në Kampusin Universitar. Aty djali u mbajt peng për shumë orë në duart e grabitësve shqiptarë, të cilët pasi morën çelësat e shtëpisë, e vizituan për të kryer grabitje.

Në momentin e bastisjes, brenda në shtëpi ndodheshin prindërit dhe vëllai i tij i vogël. Gazetari në përpjekje për të mbrojtur familjen e tij është përleshur me ta, për pasojë banditët e kanë goditur në fytyrë dhe e kanë plagosur me thikë. Tetë muaj më vonë, autoritetet arritën të vënë në pranga një nga autorët, ndërsa pjesa tjetër mbetën në kërkim, ku policia vlerësoi se ata mund të ishin arratisur drejt Shqipërisë. Në fund, siç doli nga arrestimi i tij, “Esko” nuk kishte “ikur” në Shqipëri, por vazhdonte të kishte si strehë shtëpinë e vjetër të Universitetit Politeknik.

Në deklaratat e tij pak muaj më vonë, Makis Papadatos kishte treguar se e dinte që autorët kishin gjetur azil në Politeknioupoli. Madje, ai vetë kishte fajësuar asokohe organet e drejtësisë se nuk u kujdesën për t'i zgjidhur menjëherë duart e Policisë, për të nisur hetimet në rezidencën e vjetër studentore.

makis papadatos esmin ferhati

Sondazh

Poll
Aktualitet 28 Shtator 2022, 18:22 k.m.

Ta kursejmë energjinë, që ta kemi!

Pamje nga spoti Ndërsa dimri i krizës energjetike, na ka mbërritur në prag e ndërsa edhe këtu tek ne, ashtu si në rajon ...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni