LIVE UPDATES
Aktualitet

Efektivi ra në humnerë në Dukagjin, e nxjerr KFOR pas 12 orësh, PSH: E çojmë jashtë për mjekim

Gjithçka ndonjë një ditë më parë, por lajmi është pasqyruar në mediat 12 orë më vonë, kur autoritetet u dorëzuan e nuk e nxirrnin dot Frrokun nga humnera.

28 Maj 2022, 22:36 Nga DOSJA
Efektivi ra në humnerë në Dukagjin, e nxjerr KFOR pas 12
Rrok Frroku dhe shpëtimi

SHKODËR- Nënkomisari Rrok Frroku, 54 vjeç, ndërmori një operacion në zonat e thella të Dukagjinit për të zbuluar parcelat me drogë, por kjo gjë i kushtoi tre brinjë dhe një këmbë, të cilat i theu gjatë aksionit. Ai ishte nisur bashkë me kolegët për të zhvilluar operacionin, por për shkka të terrenit mjaft të thepisur, ran ë humnerë. Gjithçka ndonjë një ditë më parë, por lajmi është pasqyruar në mediat 12 orë më vonë, kur autoritetet u dorëzuan e nuk e nxirrnin dot Frrokun nga humnera. Për më shumë se 12 orë, efektivi qëndroi i plagosur majave të thepisura e në errësirë, ndërkohë që ajo që i nevojitej ishte ndihma mjekësore.

Tentativat nuk munguan. Forcat blu me disa grupe të RENEA-s dhe me ekipe mjekësore të cilat bënë të mundur zhvendosjen e tij për t’i dhënë ndihmën mjekësore, por s’ishte e mjaftueshme. Nënkomisari duhej tranferuar drejt Traumës, por Policisë së Shtetit i mungon insfrastruktura e nevojshme.

Në atë terren nuk ulej dot asnjë helicopter i autoriteteve shqiptare e për këtë arsye, drejtori i Policisë së Shtetit Gledis Nano u detyrua të kërkonte ndihmë. Në një njoftim në rrjetet sociale, ambasada e Shteteve të Bashkuara thotë se Shqipëria ka ‘ndezur’ alarmin e kuq për efektivin dhe se kanë qenë ata që kanë bërë të mundur dërgimin e helikopterit të KFOR-it në Dukagjin. Kosova u tregua e gatshme t’i vinte në ndihmë Shqipërisë e tashmë efektivi ndodhet tek Trauma. Ai ka tre binjë e një këmbë të thyer e gjendja e tij shëndetësore nuk paraqitet aspak e mirë.

Por, Policia e Shtetit teksa publikon pamjet e shpëtimit nga KFOR thotë se do ta dërgojnë për kurim jashtë shtetit Frrokun, nëse do të jetë e nevojshme.

(F.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet