LIVE UPDATES
Aktualitet

Emërimet në SPAK/ Kraja kërkon mbledhjen urgjente të KLP për Shehun dhe Gokajn

Në këtë pikë gjykata konstaton se këshilli nuk ndoqi të njëjtin standard si KLGJ që gjatë pikëzimit të gjyqtarëve të posaçëm , la pesë ditë afat në rast kundërshtimesh. Jo zyrtarisht KLP thotë se do mblidhet brenda kësaj jave, për të vendosur nëse do kërkojë pezullim vendimi, rekurs, apo do t’i bindet vendimit të Gjykatës së Apelit dhe do të kryejë dhe njëherë vlerësimin e tre kandidatëve për në SPAK.

28 Maj 2022, 21:10 Nga DOSJA

 

Emërimet në SPAK/ Kraja kërkon mbledhjen urgjente të KLP
Arben Kraja

TIRANË- Kryeprokurori i SPAK, Arben Kraja ka kërkuar me urgjencë mbledhjen e Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe marrjen e një vendimi prej tyre për të vendosur se çfarë do ndodhë me dy prokurorët e posaçëm Alfred Shehu dhe Elvin Gokaj, karriera e të cilëve u kthye në një çështje gjyqësore nga padia e prokurores Sonila Muhametaj në Gjykaten e Apelit administrativ.

Kjo e fundit vendosi qe KLP të kryejë edhe njëherë pikëzimin e tre konkurrentëve duke vendosur një standard të ri mbi qasjen e Këshillit. Në vendimin e  gjykatës që është i formës së prerë dhe që ende nuk është zbatuar  urdhërohet anulimi i përzgjedhjes së Shehut dhe Gjokajt në SPAK  dhe për pasojë kthimi dhe njëherë i këtyre dy emrave për t’u vlerësuar përballë prokurores Sonila Muhametaj. Gjykata vlerësoi se nuk mund ta kryejë ajo pikëzimin pasi nuk mund të marrë rolin e KLP, por theksoi sipas burimeve se këshilli nuk ishte transparent , se mori katër vendime të ngutshme brenda datës 13 dhjetor që sollën skualifikimin e padrejtë me tre pikë të Muhametajt.Kryeprokurori i SPAK, Arben Kraja ka kërkuar me urgjencë mbledhjen e Këshillit të Lartë të Prokurorisë dhe marrjen e një vendimi prej tyre për të vendosur se çfarë do ndodhë me dy prokurorët e posaçëm Alfred Shehu dhe Elvin Gokaj, karriera e të cilëve u kthye në një çështje gjyqësore nga padia e prokurores Sonila Muhametaj në Gjykaten e Apelit administrativ.

Në këtë pikë gjykata konstaton se këshilli nuk ndoqi të njëjtin standard si KLGJ që gjatë pikëzimit të gjyqtarëve të posaçëm , la pesë ditë afat në rast kundërshtimesh. Jo zyrtarisht KLP thotë se do mblidhet brenda kësaj jave, për të vendosur nëse do kërkojë pezullim vendimi, rekurs, apo do t’i bindet vendimit të Gjykatës së Apelit dhe do të kryejë dhe njëherë vlerësimin e tre kandidatëve për në SPAK.

Prokurorja Sonila Muhametaj gjatë procesit denoncoi se nuk ishte marrë parasysh as karriera dhe as hetimet e kryera prej saj, si dhe hodhi pikëpyetje për dy fituesit që sipas saj u renditën në mënyrë preferenciale nga KLP. Aktualisht SPAK ka 17 prokurorë dhe precedenti Muhametaj e bën të diskutueshëm qeverinë e prokurorisë.

Marrë nga TopChannel

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng