LIVE UPDATES
Aktualitet

Bën burg në Itali dhe del i martuar në Shqipëri, skandali me gjendjen civile

“Gruaja” e tij ankohet në Fiks Fare se, megjithëse çështja është zbuluar dhe hetuar, ajo nuk po arrin të pajiset me mjet identifikimi. Rasti është zbuluar në vitin 2018, por që prej 5 vitesh çështja ka mbetur në “sirtar”. Asnjë masë, madje edhe punonjësi i gjendjes civile që ka bërë këtë martesë vijon punën.

19 Shtator 2023, 20:48 Nga h.k
Bën burg në Itali dhe del i martuar në Shqipëri, skandali me
Njesia Bashkiake

TIRANË-Një shqiptar i arrestuar dhe burgosur në Itali, në vitin 2015 arrin të bëjë një martesë fiktive në Shqipëri.

“Gruaja” e tij ankohet në Fiks Fare se, megjithëse çështja është zbuluar dhe hetuar, ajo nuk po arrin të pajiset me mjet identifikimi. Rasti është zbuluar në vitin 2018, por që prej 5 vitesh çështja ka mbetur në “sirtar”. Asnjë masë, madje edhe punonjësi i gjendjes civile që ka bërë këtë martesë vijon punën.

Në redaksinë e Fiks Fare u ankua znj. Gentiana B., e cila thotë se nuk po pajiset dot me mjet identifikimi.

“Quhem Gentiana Beqari dhe kam kontaktuar me emisionin ‘Fiks Fare’ se kam një problem në Shqipëri në Gjendjen Civile dhe me prokurorinë. Unë aktualisht ndodhem në Itali. Në vitin 2015 unë kam bërë një martesë në Gjendjen Civile Nr.6 në Tiranë. Martesa është bërë fiktive, pasi i dashuri im ndodheshe në burg. Në vitin 2017 i dashuri im ka tentuar të bëjë arratisje nga burgu (Itali). Dhe që atëherë është hapur një hetim si në Shqipëri, ashtu edhe në Itali”, thotë denoncuesja, teksa tregon se ngjarja po hetohet edhe në Shqipëri.

“Në vitin 2019, çështja ka kaluar në Prokurorinë e Përgjithshme në Tiranë, me prokuror Elio Mazrekun. Që nga ajo kohë më është bllokuar pasaporta dhe unë nuk po gjej dot një zgjidhje. Jam interesuar nëpërmjet avokatit tim për të marrë një informacion apo një zgjidhje dhe nuk kam marrë asnjë lloj përgjigje. Unë aktualisht pasaportën e kam të skaduar dhe në çdo lloj institucioni që shkoj më kërkohet një dokument. Dhe unë këtë nuk e kam. Prandaj dhe unë i jam drejtuar emisionit ‘Fiks Fare’ për të gjetur një zgjidhje”,  thotë qytetarja.

Fiks Fare ka mësuar se martesa është bërë në datën 29.10.2015, ku Gentiana është martuar me z. Ilirjan Boçe. Martesa është bërë fiktive, pasi të dy, si Gentiana dhe Ilirjani në këtë datë kanë qenë në Itali. Madje, Ilirjan Boçe, në datën e martesës 29.10.2015 ka qenë në një burg në shtetin italian.

Pas ankesës dhe informacionit, gazetarët e Fiks Fare kanë shkuar te Gjendja Civile në Njësinë Nr.6 në Kombinat për të pyetur përse i është bllokuar Gjendja Civile znj. Gentiana Beqarit. Fillimisht, gazetarët mësojnë nëse qytetarja mund të bëjë pasaportë apo kartë identiteti. Por punonjëset e dinë mirë se çfarë është bërë, por në këtë rast, të gjithë “fajin” ia atribuojnë qytetares dhe jo punonjësve të asaj zyre. Janë pikërisht punonjësit që kanë lejuar bërjen e një martese të tillë fiktive.

Gazetarët e Fiksit shkojmë sërish, ku bisedojnë me dy punonjëse, të cilat thonë se problemi është i hershëm dhe nuk bëjnë dot as asnjë veprim. Sipas tyre, në vitin 2018, sipas vendimit të Drejtorisë së Përgjithshme të Gjendjes Civile, janë bllokuar veprimet për znj. Gentiana B. Gazetarët i pyesin se si është bërë kjo martesë fiktive, kur as burri dhe as gruaja që u martuan nuk ishin prezentë. Pohojnë se ka shkuar dikush me karta false dhe e ka bërë këtë martesë.

Kush punonjës e ka bërë këtë martesë? Punonjëset përgjigjen se punonjësi është ende në detyrë, por “sot nuk është”. Ato shtojnë se do e lajmërojnë dhe se do të vijë të hënën. Gazetarët i pyesin se si mund ta bëjë pasaportën Gentiana, pasi mungesa e një mjeti identifikimi ia ka vështirësuar jetën në Itali.

“E ka bllokuar që në vitin 2018 Drejtoria e Përgjithshme e Gjendjes Civile”, përfundojnë ato. Fiksi kontaktoi me Drejtorin e Përgjithshëm të Gjendjes Civile, z. Vangjush Stavro. Drejtori na ktheu përgjigje se “po e ndjek në detaj dhe do t’ju njoftoj”. Megjithatë, deri në transmetimin e kësaj kronike, Fiksi nuk mori asnjë informacion të mëtejshëm. /Marrë nga Top Channel

 

martesa burg

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN