LIVE UPDATES
Politike

A mund të apelojë Alibeaj vendimin e Gjykatës? “Përplasje” mes avokatit dhe Ivi Kasos

4 Prill 2022, 20:37 Nga DOSJA
A mund të apelojë Alibeaj vendimin e Gjykatës?

TIRANË- Partia Demokratike tashmë është futur në një spirale juridike, e cila pritet të zgjasë. Në emisionin “Të Paekspozuarit” në MCN TV, është diskutuar ankimimi që ka dorëzuar Enkelejd Alibeaj, pasi Gjykata njohu Kuvendin e Sali Berishës.

Në emision kanë debatuar, Ivi Kaso, përfaqësues ligjor i Komisionit të Rithemelimit dhe avokati Dorian Matlija, që kanë mendime të ndryshme për çështjen.

Pjesë nga biseda:

Ivi Kaso: Për efekt të ligjit, nëse i referohemi dispozitës përkatëse, ligji parashikon që ankimi bëhet nga palët ose pjesëmarrësit në proces. Ligji thotë që për të bërë ankim, duhet të jesh ose palë në proces ose pjesëmarrës. Nuk ka gjyqtar të papërgjegjshëm, të bëjë një gjyq pa fakte, pa dosje. Ne si PD nuk do të lejonim të zhvillohej një seancë dhe ne të mos ndërhynim me kërkesë me cilësinë e palës tjetër.

Dorian Matlija: E gjithë ideja është që gjykatat shqiptare nuk kanë zhvilluar praktikë me partitë, por me subjekte të ngjashme si shoqatat dhe fondacionet. Subjektet e interesuara, nuk bëhet detyrimisht gjyq me palë. Një palë e interesuar mundet të bëjë dy veprime. Ose të ankohet, ose të kundërshtojë ç’regjistrimin në një vendim të dytë. Nuk besoj se do të kufizohet thjesht me të qenurit palë. Praktika gjyqësore në rastin e organizatave, parashikon që palët e interesuara të ankohen.

Ivi Kaso: Neni 442/a, ankimi është akti që palët ose pjesëmarrësit në proces, kundërshtojnë… Ose palë ose pjesëmarrëse. Nuk ka palë të interesuara që lindin pas procesit. Nuk mund të jesh palë pas pilafit. Mjeti që thatë ju, është gjë tjetër dhe nuk është ky rasti. Ky është rast ankimi ndaj një vendimi. Është njësoj sikur ta bëjë zoti Rakipi apo Vangjeli ankimin. Këtë nuk e ndan Gjykata e Apelit. Këtë çështje, e verifikon Gjykata që ka dhënë vendimin, Gjykata e Tiranës.

Dorian Matlija: A quhet disponim ankimi ky që thatë? Atëherë ky disponim ankimi do të verifikohet nga dikush. Derisa të bëhet disponimi i ankimit, sërish vendimi në fjalë, i regjistrimit të veprimeve të bëra në 11 dhjetor nuk ka marrë formë të prerë.

Ivi Kaso: Për hir të praktikës së parregullt të Gjykatës së Tiranës. Kanë praktikë që e kanë për të mbrojtur veten. Kur të kalojë afati ligjor, vendimi merr formë të prerë. Aspekti ligjor është i mbyllur.

Dorian Matlija: Për interest ë publikut duhet kuptuar, se cili është momenti që bën të mundur që partia bien në dorë të njërit apo tjetrit. Një vendim gjykata nuk është pjesa e mjaftueshme. Duhet të marrë formën e prerë, të pasqyrohet në regjistër, të dalë edhe një ekstrakt.

Ivi Kaso: Kjo për sa i përket efekteve ndaj të tretëve. Por brenda Partisë ka filluar që në 11 dhjetor.

Dorian Matlija: Kush janë personat e tretë? Pra pa dalë një ekstrakt nga regjistrimi i partive politike, vetëm atëherë mund të themi se ka marrë fund çështja juridike.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike dorian matlija enkelejd alibeaj ivi kaso dorian matlija enkelejd alibeaj ivi kaso

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE