Aktualitet

Dy të vdekur nga COVID-19/ Konfirmohen 74 raste të reja, tek Infektivi bëhet “nami”, 11 pacientë në gjendje të rëndë (VIDEO)

 • Shkon në 76 numri i viktimave nga COVID-19
 • I burgosuri në Berat infektoi me koronavirus 4 të afërm
 • Shkon në 76 numri i viktimave nga COVID-19. Së fundmi në spitalin Infektiv kanë humbur jetën 2 pacientë nga Tirana. Ndërkohë janë konfirmuar 74 raste të reja. Në spitalin Infektiv janë të shtruar 89 pacientë, 11 nga të cilët në gjendje të rëndë. Numri i të shëruarve ka shkuar në 1657.
  Featured image of article: Dy të vdekur nga COVID-19/ Konfirmohen 74 raste të reja, tek Infektivi bëhet “nami”, 11 pacientë në gjendje të rëndë (VIDEO) Marjeta Dervishi, ISHP

  SHQIPËRI- Shënohen 2 viktima të tjera nga COVID-19. Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije ditën e sotme se në spitalin Infektiv kanë humbur jetën 2 pacientë, një 67-vjeçar dhe 69-vjeçar nga Tirana. Ndërkohë gjatë orëve të fundit janë konfirmuar 74 raste të reja me COVID. Harta është zgjeruar me 22 raste në Tiranë, 12 në Krujë, nga 8 në Pukë dhe Berat, 4 në Vlorë, nga 2 në Shkodër, Durrës, Kurbin, Kavajë, Kamëz, Përmet, Malesi e Madhe dhe nga një rast në Lushnje, Mallakastër, Gjirokastër, Pogradec, Dibër, Kolonjë.

  Shqetësuese është edhe rritja e numrit të pacientëve tek Infektivi. Aktualisht në këtë spital janë 89 pacientë në spital, 11 prej të cilëve në gjendje të rëndë.

  Sakaq në 24 orët e fundit janë shëruar 20 qytetarë, duke e çuar në 1657 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë. Në vendin tonë aktualisht janë 1160 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

  Njoftimi:

  COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 74 raste të reja, 89 pacientë të shtruar në spital Marjeta Dervishi. Instituti i Shëndetit Publik Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i drejtohet me një thirrje cdo qytetari: Tregoni kujdes cdo dite me respektimin e rregullave.
  Shmangni grumbullimet.
  Ruani distancën me njeri-tjetrin.
  Përdoreni maskën kudo në ambientet e mbyllura, kur hyni në supermarket, në dyqane, në zyrë si dhe në çdo ambient publik ku nuk mund të ruani distancën.
  Ruani higjienen personale dhe kolektive. Ju informojmë për situatën epidemiologjike në 24 orët e fundit. Dy qytetarë nga Tirana 67 dhe 69 vjeç e kanë humbur betejën me sëmundjen në 24 orët e fundit, megjithë përpjekjet e mjekëve, të cilët po bëjnë të pamundurën në Spitalin Infektiv. Një lutje për qytetaret të tregojnë kujdes sepse rastet në spitalin infektiv po shtohen ccdo ditë e më tepër dhe me gjithë të shëruarit që kanë lënë spitalin në 24 orët e fundit, aktualisht janë 89 pacientë në spital, 11 prej të cilëve në gjendje serioze në terapinë intensive, 1 prej tyre i intubuar në gjendje të rënde. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve të të ndjerave.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 392 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 74 raste pozitive. Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 22 raste në Tiranë, 12 në Krujë, nga 8 në Pukë dhe Berat, 4 në Vlorë, nga 2 në Shkodër, Durrës, Kurbin, Kavajë, Kamëz, Përmet, Malesi e Madhe dhe nga një rast në Lushnje, Mallakastër, Gjirokastër, Pogradec, Dibër, Kolonjë. Në 24 orët e fundit janë shëruar 20 qytetarë, duke e çuar në 1657 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë. Në vendin tonë aktualisht janë 1160 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës.

  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i bën thirrje edhe njëherë bizneseve, institucioneve, të zbatojnë me korrektësi protokollet e sigurisë në punë, të miratuara nga autoritetet shëndetësore.
  Kur është e mundur të lejojnë punonjësit të punojnë nga shtëpia për të minimizuar kontaktin mes tyre dhe përhapjen e infeksionit.

  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon edhe nje here qytetarët që të jenë të kujdesshëm në zbatimin e masave të vendosura.

  Ruani distancën fizike, lani shpesh duart, përdorni maska ose barriera mbrojtëse në ambiente publike apo kudo ku nuk është e mundur të ruhet distanca, dezinfektoni objektet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni. Në rast se dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni patur kontakte me persona të prekur, izolohuni. Në rast se keni shenja të sëmundjes, telefononi në numrin e Urgjencës Kombëtare, 127. Telefononi në linjën e gjelbër 0800 40 40 për këshillim psikologjik apo çdo informacion për Covid19.

  COVID-19 – Statistika (5 Korrik 2020)
  Testime totale 28801
  Raste pozitive 2893
  Raste të shëruara 1657
  Raste Aktive 1160
  Humbje jete 76 (Qarku Tiranë 43, Durrës 12, Fier 5, Vlorë 2, Shkodër 11, Kukës 1, Elbasan 2)
  Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
  Tiranë 449
  Durrës 205
  Shkodër 169
  Vlorë 119
  Lezhë 60
  Fier 48
  Korçë 36
  Kukës 20
  Elbasan 16
  Berat 16
  Gjirokastër 13
  Dibër 9

  J.V/Dosja.al 

  Shto Koment