LIVE UPDATES
Aktualitet

Zhveshën uniformat blu për jetën e rrugës, si i ekzekutoi MAFIA 3 ish-policët brenda vitit/ Telofonata paralajmëruese dhe

31 Gusht 2019, 13:03 Nga DOSJA
Zhveshën uniformat blu për jetën e rrugës, si i ekzekutoi

TIRANË– Me breshëri plumbash dhe pranë zonës ku banonin. Kështu do të ekzekutoheshin brenda një viti tre persona që dikur kanë shërbyer në repartet e Policisë së Shtetit. Boran Bërçana, Arben Bilali dhe Santiago Malko janë tre ish-efektivët që Kodi i Mafias u mori pa lënë asnjë gjurmë pas.

Kjo është historia e tre ish-efektivëve që dikur zhveshën uniformat blu, për t’ju futur jetës së rrugës, pa e ditur se aty do të linin edhe kokën e tyre. Familje të lëna pas, vajtim nënash dhe fëmijë jetimë.

Gjithçka do të niste në datën 15 korrik të vitit 2015 në Shkodër, ku brenda një makine do të ekzekutohej ish-polici Boran Bërçana së bashku me partneren e tij Silvi Ndoci.

Skena e krimit tronditës ka ndodhur përpara syve të djalit të tyre 2-vjeçar, që në atë moment ndodhej në makinë.  30-vjeçari, ish-punonjës i Policisë së Shtetit në Pukë dhe bashkëjetuesja, 25-vjeçe, të cilët janë ekzekutuar me armë zjarri automatike e llojit “M5P”, në automjetin e tyre “Mercedes Benz” me targa AA 006 HA, poshtë apartamentit ku banonin me qira.

23 gëzhoja që u gjetën në vendin e krimit shërbyen për t’i marrë jetën çiftit që u vra në orët e para të mëngjesit të së dielës fatkeqe. Të dy u gjetën të vdekur nga fqinjët rreth orës 06:00, bashkë me të voglin që qante prej orësh i mbuluar në gjak, në prehrin e nënës së vdekur. “Report Tv” publikoi në atë kohë edhe videon e ekzekutimit të dy të rinjve , procedurë e cila zgjati vetëm 7 sekonda.

Ish-efektivi Boran Bërçana ka qenë i martuar më herët me një grua tjetër, nga e cila është divorcuar rreth 5 vite më parë, për t’u lidhur më pas me Silvi Ndocin. Edhe kjo e fundit ishte e divorcuar prej 5 vitesh. 

Boran Bërçana nuk rezulton që të jetë i skeduar me probleme, ndërsa sipas të afërmve ai nuk ka pasur konflikte të vogla. E vemtja gjë që u gjet nga ekzekutorët ishte një makinë e djegur pak minuta pas ngjarjes. Automjeti tip “Benz C Class”, u gjet i djegur bashkë me armën e krimit të llojit automatic, tip “MP5”.

Teksa kishin kaluar vetëm 6 muaj nga ky krim, kryeqyteti do të tronditej nga vrasja e një tjetër ish-polici. Më 30 janar të këtij viti, Arben Bilali u ekzekutua në një atentat me breshëri plumbash në zonën e Selitës ku dhe ai jetonte prej kohësh me familjen e tij.

Autorët e këtij krimi e kishin nën vëzhgim Bilalin dhe po prisnin momentin e duhur. Ish-efektivi ishte në makinë me shokun e tij, dhe në momentin kur ka zbritur është qëlluar 15 herë me breshëri nga autorët që ndodheshin në një makinë Benz.

Për vrasjen e ish-policit Bilali është vënë në pranga Gjergj Cukali, të cilin Gjykata e ka lënë nën masën “arrest në burg”. Ka qenë analiza e ADN-së, gjurmat e gishtave dhe përgjimet e bisedave telefonike, të kryera nga Prokuroria e Tiranës dhe Policia, të cilat kanë zbardhur Cukalin si të dyshuarin kryesor për vrasjen e ish-efektivit të policisë, gjithashtu për vrasjen e Bilalit është vënë në pranga edhe Arben Xhetani. Ai akuzohet se u ka siguruar makinën autorëve të krimit dhe se ka ruajtur ish-policin para ekzekutimit.

Arben Bilali nuk ishte i pari person që ekzekutohej nga familja e tij. Më herët Bilalit i janë vrarë edhe dy vëllezërit,  Bujar dhe Leonard Bilali. Ish-polici u qëllua në në Selitë, 900 metra larg vendit ku 9 vite më parë u ekzekutua vëllai i tij, Leonard Bilali, ish-mundës i Dinamos.

Familja Bilali është prej vitesh në hasmëri me familjen Xhabafti, gjë e cila ka prodhuar disa viktima.

Pa u mbushur një vit nga vrasja e Bilalit dotë ekzekutohej nëj tjetër ish-polic. 7 muaj pas ekzekutimit me breshëri prej 15 plumbash, një tjetër atentat do t’i mërrte jetën ish-policit, Santiago Malko.

Malko u ekzekutua mbrëmjen e 27 gushtit në orën 22:25 minuta në zonën e “Xhamllikut”, në rrugën “Xhanfize Keko”. Natën e fundit të jetës së tij, Malko ndodhej në automjetin e tij tip “BMW X5”, me të cilën u fut në një lavazh në këtë zonë. Fakti që lavazhi ishte mbyllur do të ishte fatale për efektivn, pasi jashtë asaj porte e prisnin ekzekutorët.

Në momentin që ish-polici udhëtonte i qetë një makinë e tipit “Mercedez Benz”, i bllokon rrugën dhe krahas tij fillojnë të vijnë breshëri kallashnikovi nga një furgon. I hutuar nga plumbat dhe duke dashur t’i shmangej vdekjes, Malko humb kontrollin e makinës dhe përplaset me një shtyllë. Më pas teksa lëviz sërish, ish-efektivi merr përpara disa kosha plehrash e në fund përfundon duke u përplasur me murin e lavazhit.

Të ndihmuar nga errësira, atentatorët afrohen në automjetin e ish-policit për t’i dhënë plumbat finalë në kokë.  Santiago Malko ishte një person me precedentë penalë, por që dikur kishte qenë në radhët e uniformave blu.

Ai ishte pjesë e bandës së Ervis Martinajt, i njohur ndryshe si bosi i lojërave të fatit. Malko kishte gjithashtu në pronësi disa pika bastesh sportive. Ish-efektivi ka qenë i përfshirë në ngjarjen e 4 tetorit 2018, ku dhe ndodhi vrasja e Fabian Gaxhës në ish-Bllok pas një përplasjeje me armë.

Gjithashtu ish-polici i vrarë është përfshirë në një sherr me dy vëllezërit Lashi në vitin 2016 për një borxh prej 1 mijë eurosh.

Një telefonatë disa orë para atentatit, ende e paidentifikuar është pista kryesore ku është përqëndruar hetimi. Grupi hetimor konstaton se nga autorët është përdorur një makinë e vjedhur në Lezhë një vit më parë e ndërsa targat e vendosura në të janë vjedhur në muajin mars në Krujë.

Pista kryesore qe po heton policia është ajo e hakmarrjes, por nuk përjashtrohen edhe ajo e konflikteve të mëparshme për bastet sportive, si dhe ajo e çështjes së drogës. Në lidhje me vrasjen e Malkos janë identifikuar dy persona, për të cilët policia ka dhënë thjesht inicialet, L.D. dhe D.A..

Për ekzekutimin e ish policit Santiago Malko në Tiranë është përdorur i njëjti mekanizëm me të cilin u ekzekutua Edison Harizaj. Sipas burimeve nga Policia e Tiranës mendohet se Malko është përfshirë në një atentat në Durrës, ku u përdor e njëjta skemë. Atentati përkon me atë të Edison Harizajt, i cili mbeti i vrarë në të njëjten skemë në Durrës.

Harizajt iu bë pritë nga 5 persona që qëlluan mbi të me breshëri, duke lëshuar mbi 50 plumba. Edison Harizaj ishte një emër i njohur për botën e krimit në Vlorë dhe në të gjithë Shqipërinë. Ai njihej me nofkën ‘Il Padrino”, pasi shumë kishin frikë prej tij. Sipas Policisë ai ishte anëtar i një bande të fuqishme dhe kishte kryes disa krime.

Santiako Malko, 26 vjeç ishte një ish-polic që kishte përfunduar kursin për Patrullë të Përgjithshme dhe ka qenë pjesë e kësaj strukture në Policinë e Tiranës vetëm për 3 muaj. Më pas është tërhequr vetë nga Policia. Gjatë kursit, ish-polici i ekzekutuar, u njoh dhe u me ish-efektiven e Policisë Dea Riçku, me origjinë nga Dibra.

Së bashku u martuan dhe sollën në jetë dy fëmijë, një vajzë tre vjece dhe djalin 14 muajsh, të cilët tani do të rriten pa baba. Pas problemeve të Malkos me vëllezërit Lashi në vitin 2016, edhe Dea do të tërhiqej nga puna e saj në radhët e repartit “Shqiponja”.

Çifti u fejua dhe pas largimit nga Policia, krijuan jetën e tyre familjare, duke nisur edhe një biznes privat, me veshmbathje. Në një prononcim për gazetën Panorama, familjarët e Deas, e cila tani do duhet të rrisë e vetme dy fëmijët e saj të mitur, tregojnë se Santiago i kishte lënë pas historitë e vjetra dhe i ishte futur rrugës së fees.

Ai ishte kthyer në një mysliman të devotshëm për dy fëmijët e tij të cilët nuk arriti t’i gëzonte.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Aktualitet Aktualitet arben bilali boran bercana historia e 3 ish-efektiveve te vrare Santiago Malko arben bilali boran bercana historia e 3 ish-efektiveve te vrare Santiago Malko

Sondazh

Poll

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim