LIVE UPDATES
Aktualitet

Zgjerohet hetimi për pagat, SHISH e Antiterrori hetojnë rusët me biznes në ‘Komunë’

9 Janar 2022, 15:59 Nga DOSJA
Zgjerohet hetimi për pagat, SHISH e Antiterrori hetojnë rusët me

TIRANË– Prokuroria e Tiranës ka zgjeruar hetimin mbi skandalin e publikimit të të dhënave të pagave të afro 630 mijë qytetarëve. Gazetari Elton Qyno shkruan për OraNews se pas arrestimit të 4 personave, tashmë po hetohet edhe oligarku rus Oleg Viktorovich Boiko, duke bërë që në këtë çështje, të angazhohen edhe institucione të tjera të inteligjencës dhe sigurisë kombëtare. Prokuroria e Tiranës ka aktivizuar në këtë hetim dhe Shërbimin Informativ Shqiptar, Shërbimin Informativ Ushtarak dhe një strukturë të Policisë së Shtetit, që është është Antiterrori. Të treja këto zyra të sigurisë kombëtare janë angazhuar nga prokuroria e Tiranës, për të mësuar rreth aktivitet real të Endri Ikonomit dhe dy shtetasve rusë, Oleg Viktorovich Boiko dhe administratorit të kompanisë “Credit 2 ALL”, Vlado Cvetkosvki.

Oligarku rus me shtetësi Italiane, Oleg Boiko, deri në muajin shtator ka qenë fizikisht në Shqipëri. Prokuroria e Tiranës ka verifikuar sistemin ‘TIMS’ si dhe ka sekuestruar një sërë dokumentash, ku Boiko ka firmosur në shtator të pranojë dorëheqjen e administratorit, Endri Ikonomi, dhe në vend të tij të emërojë dhe prezantojë rusin, Vlado Cvetkosvki. Kompania e oligarkut rus ushtron aktivitet në zonën e “Komunës së Parisit”, ndërsa funksioni i saj lidhet me faktin e ofrimit të shërbimit për ndërtimin e produkteve të ndryshme elektronike për institucionet financiare dhe kredidhënese.

Aktualisht njëri nga drejtorët e kompanisë, Endri Ikonomi, është arrestuar nga prokuroria për akuzën e korrupsionit aktiv, ndërsa pritet që ai të verifikohet me imtësi edhe për veprimtari kundër rendit dhe sigurisë kombëtare. Kompania shqiptare “Piressa Holdings Limited” është blerë me 100 euro nga oligarku rus, ndërsa tashmë kapitali i saj ka shkuar tek 400 milion lekë. Emri i kompanisë, doli pikërisht sapo prokuroria e Tiranës arrestoi drejtorin e saj, Endri Ikonomin, si njeriun që kishte korruptuar me 200 mijë apo 300 mijë lekë specialistin e IT të Tatimeve dhe AKSHI-it për marrjen e databazave të pagesave të çdo muaji për 690 mijë shqiptarë e të huaj.

Kjo solli dhe arrestimin më pas të specialists tjetër të AKSHI-t, Eni Qirjako dhe pronarit të kompanisë “Smart Collection”, Klodian Sota. Ikonomi dhe Sota mendohet se kanë qarkulluar listën e pagave të qytetarëve midis njëri-tjetrit për të gjetur personat me kredi problematike në bankat e nivelit të dytë dhe institucione të tjera financiare. Sota i orientonte kredimarrësit te Ikonomi për t’u zgjidhur problemet me kreditë. Më pas Ikonomi mendohet se u ofronte kredi të reja me kushtet e njëjta të kredive të mëparshme, Klientët nuk favorizoheshin për shlyerjen e tyre.

Skandali me pagat dhe me të dhënat e tjera persona trondit vendin në fund të vitit që lamë pas. Tre dokumente me të dhënat personale dhe konfidenciale të rreth 630 mijë qytetarëve shqiptarë, mes të cilave dy me pagat dhe një tjetër me targat e makinave, qarkulluan në rrjetet sociale, duke cënuar kështu privatësinë e çdo qytetari. Ndërkohë që kryeministri Edi Rama justifikohej duket pretenduar se një “dorë destabilizuese” i kishte nxjerrë me qëllim të dhënat, ky version iu hodh poshtë nga Prokuroria që vuri në pranga përgjegjësit. Dy specialistët e IT, Eni Qirjako dhe Andi Agaraj akuzohen se u shitën listën me të dhënat e qytetarëve Ikonomit e Sotës për vetëm 20-30 mijë lekë të reja.

(F.m/Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Aktualitet Aktualitet andi agaraj endri ikonomi eni qirjako klodian sota Oleg Viktorovich Boiko skandali me pagat e qytetareve skandali me te dhenat personale andi agaraj endri ikonomi eni qirjako klodian sota Oleg Viktorovich Boiko skandali me pagat e qytetareve skandali me te dhenat personale

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng