LIVE UPDATES
Aktualitet

Berisha rikthehet në PD: Protestë tjetër do ketë, datë s’kemi. Basha ushtroi terror

9 Janar 2022, 12:50 Nga DOSJA
Berisha rikthehet në PD: Protestë tjetër do ketë, datë

TIRANË– Një ditë pas përplasjes në selinë e Partisë Demokratike, ish-kryeministri Sali Berisha është rikthyer! Bashkë me Komisionin e Rithemelimit ka dhënë një deklaratë për mediat jashtë oborrit, dera e të cilit ishte lidhur me zinxhirë për ta mbajtur jashtë.

Gjatë prononcimit të tij për media, Berisha edhe njëherë konfirmoi se do të ketë një protestë tjerër, por ende nuk ka një datë për të, ndërsa sqaroi se gazi lotsjellës me sasi të madhe e ka bërë që të tërhiqet nga vazhdimi i sulmit dje në PD. Por edhe njëherë nguli këmbë se protesta e djeshme ishte e gjitha paqësore, e se dhuna ishte ushtruar nga brenda prej mbështetësve të kryedemokratit Lulzim Basha.

Madje shtoi se para se Policia të hynte brenda godinës së Partisë Demokratike, Basha kishte nxjerrë me mjetet e tij të gjithë armët e përdorura ndaj protestuesëve. Ndërkohë që përsëriti disa herë se nga përplasja nuk do të kishte pasur asnjë viktimë, madje nuk do të prekej as edhe një deputet mbështetës i Bashës.

Por për këta të fundit, Berisha kishte dhe një këshillë, duke u shprehur se sa më shumë të afroheshin me Bashën, aq më larg do i mbaanin demokratët. Në fund të fjalës së tij, lideri historik i Partisë Demokratike, theksoi edhe njëherë se veprimet e djeshme të Bashës, që sipas tij përpiloi në një listë me emra demokratët që donte të arrestuar, provuan bashkëpunimin e tij me kryeministrin Edi Rama.

Por çfarë ndodhi dje brenda oborrit të PD?

Një situatë e paprecedentë me dhunë e të lënduar u regjistrua ditën e djeshme në selinë e PD-së, ku për më shumë se 3 orë pati përplasje nga të dyja palët, mbështetësit e Sali Berishës, e ata të Bashës ishin të mbyllur brenda. Edhe pse tentuan, demokratët që shqyen dyert e jashtme të selisë, nuk depëtuan deri tek zyra e kryedemokratit Lulzim Basha në katin e dytë. Teksa përplasja intensifikohej Lulzim Basha ka kërkuar ndihmën e policisë, e cila i është përgjigjur menjëherë duke marrë në kontroll situatën, duke nisur edhe shoqërimet.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Ç’do kishte ndodhur në katin e 2? Berisha: Asgjë! Nuk hy në problemet e Bejkos

Berisha: Trajtime shtazore ndaj mediave, kameramanë e fotografë ngelën pa frymë

Kush e nisi sulmin? Berisha: Ata hodhën gaz! E pranoj, u thyen xhama, u shkul porta

Berisha: Rama e Basha, armiqtë e demokratëve, u arrestua vetëm një kushëri i Ramës

Berisha deklaratë në oborrin e PD! Basha brenda selisë, mbledhje me nën kryetarët

Berisha: Patë vrasës të dënuar si sulmonin si bisha, sigurisht që do kishte reagim

Berisha: Nuk ka më qytetar që nuk e ka të qartë se Basha është murosur

Mbyllja e protestës! Berisha: Njerëzit u shtrinë anës Lanës nga helmimi, u hodh gaz

‘Ma jep iPad-in’/ Berisha: Basha ka nxjerrë armët jashtë selisë me mjetet e tij

https://dosja.al/i-vendosur-berisha-protesta-e-radhes-do-mbahet-asnje-gur-nuk-u-gjuajt/

‘Doktor s’është arrestuar asnjë’/ I afrohet tek veshi, Berisha ‘shpërfill’ Garon

Berisha: Asgjë nuk e pengon këtë revolucion paqësor në realizimin e objektivave tona

Berisha: Asgjë nuk ndalon zotërimin e shumicës, mirënjohje heronjve të 8 Janarit

VD-Berisha shkon te selia e PD, shoqërohet nga grupi i Rithemelimit

Berisha njoftoi deklaratë, i vihet dryni portës hyrëse në selinë e PD

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Kryesore Politike perplasje ne partine demokratike sali berisha perplasje ne partine demokratike sali berisha

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng