LIVE UPDATES
Aktualitet

Zgjedhjet në Shqipëri, Gazeta gjermane: Shqiptarët janë të zhgënjyer nga qeveria e tanishme

23 Prill 2021, 20:11 Nga DOSJA
Zgjedhjet në Shqipëri, Gazeta gjermane: Shqiptarët janë

GJERMANI- Gazeta gjermane, Sueddeutsche Zeitung ka komentuar zgjedhjet që do të mbahen të Shqipëri pas 2 ditësh. Në shkrimin e saj gazeta, ka marrë shembuj dhe intervista nga qytetarë të Shqipërisë, ku kanë shprehur mëllefin e tyre për qeverinë Rama.

Një nga të intervistuarit është edhe Tahir Murati, shtëpia e të cilit është prishur nga tërmeti i 26 nëntorit. Murati ka deklaruar se ka votuar 2 vetë për qeverinë Rama dhe nuk ka marrë asnjë shërbim mbrapsht dhe për këtë nuk do e votojë më.     

Shkrimi i gazetës:

Ishte 16 shkurti kur Tahir Murati la kopshtin e tij piktoresk me perime dhe fruta për të shkuar në qendër të Laçit. 15 muaj më parë, qyteti i vogël në veri të Tiranës u godit nga një tërmet. Në këtë ditë shkurti, kryeministri Edi Rama do të vijë për të inauguruar fillimin e ndërtimit të spitalit të ri, që do të zëvendësojë atë që u shkatërrua nga tërmeti.

Në fakt Rama vjen i shoqëruar nga ministrja e Shëndetësisë dhe premton se do e ndërtojë spitalin për 4 muaj. Por banorët janë skeptikë.

‘Herën e parë, Rama premtoi më 14 dhjetor se do e ndërtojë spitalin për gjashtë muaj,’ thotë Emarilda Leti nga Qendra Rinore Sebastia. ‘Gjatë muajve të fundit, fillimi i punimeve është njoftuar edhe katër herë të tjerë. Asgjë nuk ka ndodhur’.

Tahir Murati u zhgënjye gjithashtu në mes të shkurtit. ‘Sapo kamerat televizive u fikën dhe Rama u largua, makineritë e ndërtimit dhe punëtorët u zhdukën. Ishte një premtim tipik i Ramës- asgjë veçse mashtrime për fushatë’. Kur gazeta jonë e vizitoi zonën e ndërtimit në mes të prillit, asnjë punim nuk po kryhej.

Murati, i cili ka qenë punëtor ndërtimi për vite me radhë, ka votuar Ramën, ish-piktori 2-metrosh në vitin 2013 dhe 2017. Rama dëshiron që shqiptarët t’i japin një mandat të tretë të dielën. Murati nuk do ta bëjë këtë. ‘Rama na premtoi ndryshim, rritje ekonomike, punësim dhe fund të korrupsionit. Asgjë nga këto nuk ka ndodhur’, thotë ai.

(I.A/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

aktualitet aktualitet sueddeutsche zeitung tahir murati zgjedhjet 25 prill 2021 sueddeutsche zeitung tahir murati zgjedhjet 25 prill 2021

Sondazh

Poll
Aktualitet 23 Prill 2021, 15:44

Video/ Aksident në Xibrakë, përmbyset kamioni

ELBASAN-Një aksident ka ndodhur pasditen e sotme në aksin rrugor Tiranë-Elbasan në afërsi të fshatit Xibrakë. Pamje të siguruara nga dosja.al tregojnë që një ka...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh