LIVE UPDATES
Politike

ZGJEDHJET më 25 prill, Greqia me sytë nga Shqipëria! Sulm të koordinuar ndaj Ramës, analizojnë marrëdhënien me president

22 Prill 2021, 10:23 Nga DOSJA
ZGJEDHJET më 25 prill, Greqia me sytë nga Shqipëria! Sulm të

GREQI– Mediat greke kanë vënë në fokusin e tyre zgjedhjet në Shqipëri dhe kryeministrin Edi Rama. Ndërtimi i spitalit në Fier nga ana e qeverisë turke, ka nxitur më shumë reagimet për mediat greke. Ata e përkufizojnë raportin mes Ramës dhe Erdoganit si ‘dashuri’ me benefite, duke përmendur kështu spitalin.

Ndër të tjera, ata shkrujnë se Rama po bën shfaqje autoritarizmi dhe po vendos masa që nuk do të lejojnë që njerëzit e Epirit të Veriut të jetojnë në Greqi dhe të ushtrojnë të drejtën për të votuar.

‘Në një shfaqje tjetër të autoritarizmit, qeveria e Edi Ramës po vendos masa që nuk do të lejojnë që njerëzit e Epirit të Veriut që jetojnë në Greqi të ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar në Shqipëri, në zgjedhjet parlamentare të 25 Prillit. Këtë herë, Rama po instrumentalizon krizën e koronavirusit dhe po mbyll kufirin me Greqinë, gjoja si pjesë e masave për të parandaluar transmetimin e sëmundjes.’- thuhet në një nga artikujt.

‘Shqipëria është me fat që ka Turqinë “kaq miqësore dhe në të njëjtën kohë aq të gatshme për të qëndruar pranë”, tha kryeministri shqiptar, i cili hapi një spital dhuruar tij nga presidenti turk përpara zgjedhjeve të 25 prillit’- thuhet ndër të tjera.

Çfarë shkruajnë disa prej tyre?

‘Iefimerida.gr’ : Shqipëria: Erdogan ndërhyn në inaugurimin para-zgjedhor të Edi Ramës

‘Newsbeast.gr’: Shqipëria: Erdogan flet në favor të Ramës përpara zgjedhjeve parlamentare

‘Slpress.gr’: Autoritarizmi dhe mafia në Shqipërinë e Ramës

‘Defence-point.gr’:Rama ndalon njerëzit e Vorio-Epirit të votojnë… fashizmin

‘Protagon.gr’: Krahu i gjatë i Erdoganit në Shqipëri: i bëri një dhuratë spitalit Ramës

‘Skai.gr’: Vetëm dashuri: Ndërhyrje e paparë parazgjedhore nga Erdogan në favor të … Ramës në inaugurim!

(a.b)/dosja.al

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

politike politike edi rama mediat greke per ramen zgjedhjet 25 prill 2021 edi rama mediat greke per ramen zgjedhjet 25 prill 2021

Sondazh

Poll
Politike 22 Prill 2021, 09:19

TIRANE– Presidenti i Republikës, Ilir Meta paralajmëroi drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu që të distancohet nga urdhërat e qeverisë. M...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve