LIVE UPDATES
Politike

Zgjedhja e Valdrin Pjetrit në Shkodër/ Bushati: S’e kam rekomanduar unë. Lubonja: Rama promovon “të fortët” që i sig

24 Tetor 2019, 20:51 Nga DOSJA
Zgjedhja e Valdrin Pjetrit në Shkodër/ Bushati: S’e kam

TIRANË- Ish-ministri i Jashtëm i Shqipërisë dhe anëtari i Kryesisë të PS Ditmir Bushati tha se emrin e Valdrin Pjetrit për kandidat nuk e ka rekomanduar ai.

Bushati theksoi se duhen filtra në parti, që persona të tillë të mos zgjidhen deri në funksione të larta, si kryetar i Bashkisë Shkodër.

Ndërsa, analisti Fatos Lubonja nënvizoi se Rama promovon “të fortët” sepse ata i sigurojnë votën.

Ditmir Bushati: Valdrin Pjetrin nuk e kam rekomanduar unë, por kjo nuk ka rëndësi. Unë kam, ndarë përgjegjësinë individuale me atë të përgjithshme. E dyta është që ne duhet të mbajmë përgjegjësinë që na takon. Unë i pari kam kërkuar ndjesë për këtë gjë, por kam kërkuar që PS t’i kërkojë ndjesë Shkodrës. Këtu nuk kishim ndonjë anëtar, por këtu kishim numrin një të një prej bashkive më të mëdha në vend dhe një prej qyteteve që ka lënë gjurmë në historinë e shtetit shqiptar. Në politikë edhe gabohet.

Personi në fjalë nuk ka ardhur nga karriera në PS. Nuk është as blasfemi që dikush që ka jetuar aty në Shkodër të bëhet kandidat. Unë mendoj se problem janë filtrat që të zgjedhim kandidatët. Duhet t’i japim më shumë peshë socialistit dhe jo ta thërrasim kur na duhet ne ta thërrasim. Duhet të bëjmë më shumë për komunitetin, r gjithashtu duhet të vendosim në funksionim edhe garën brenda në parti. Kush jemi ne që ta gjykojmë një person që kishte këtë problem. E para është vullneti politik dhe e dyta është sinqeriteti për raportin me të vërtetën dhe e treta si ka mundësi që ka guxuar të hyjë në politikë.

Fatos Lubonja:  Ne e dimë të gjithë se ai njeri që është zgjedhur aty është zgjedhur se ai të merr votën, të kontrollon Shkodrën dhe është realitet në Shkodër, thotë kryeministri juaj. Që domethënë që këto janë parti që janë krijuar nga të ashtuquajturit “të fortë’. Për mua ky është shkatërrimi që i ka ndodhur Shqipërisë. PS duhej të ishte parti e të varfërve dhe jo e biznesmenëve.

Kapet pas të fortit sepse është më efikase, se shqiptarë bagëti janë thotë, më duhen barinj në qytete dhe kështu e sundoj Shqipërinë. Ky është sistemi, ky është hall i madh. Bushati nuk guxon që t’ja përmendë emrin Edi Ramës këtu. Rama është numri njëshi që ka marrë këta persona. Një gazetar gjerman i kishte thënë se përse ke zgjedhur këtë të fortë, Rama ka thënë se ai më mbron votën. Unë mendoj se nëse Bushati nuk e ka propozuar, mundet Rama i ka thënë ky është dhe Bushati ka thënë okej. Ditmir Bushati duhej t’i thoshte jo. Këtu është problemi se nuk i themi dot jo liderit, Sali Berishës nuk i thoje dot jo, Ramës nuk i thua jo. Ose nënshtrojmë këtë sistem të fortësh në Shqipëri ose Europa do jetë si fasadë.

Marrë nga Ballkan Web

(a.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike çeshtja valdrin pjetri ditmir bushati fatos lubonja çeshtja valdrin pjetri ditmir bushati fatos lubonja

Sondazh

Poll
Politike 24 Tetor 2019, 20:37

TIRANË– Kryeministri Edi Rama është përplasur mbrëmjen e sotme me profesorin Mark marku që ka qenë edhe deputet në Partinë Demokratike.I ftuar në stu...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh