LIVE UPDATES
Bota

Zbulohet rasti i parë i një personi të infektuar për herë të dytë me COVId-19 në Hong Kong, flasin ekspertët: Imuniteti

25 Gusht 2020, 09:16 Nga DOSJA
Zbulohet rasti i parë i një personi të infektuar për

HONG KONG– Një burrë 33 vjeç në Hong Kong ka rezultuar për herë të dytë i infektuar me Covid-19. Ai ka dalë pozitiv katër muaj pas periudhës së parë të infektimit.
Rasti i parë i 33 vjeçarit, u regjistrua më 26 Mars dhe kishte vetëm simptoma të lehta. Në përputhje me rregulloren në Hong Kong, ai u shtrua në spital në 29 Mars edhe pse simptomat ishin të lehta dhe doli në 14 prill, vetëm pasi pas dy testimeve kishte rezultuar negativ. Ai rezultoi sërisht pozitiv në 15 gusht gjatë një udhëtimi në Spanjë përmes Mbretërisë së Bashkuar, ku iu bë testi i pështymës në aeroport.

Sipas ekspertëve, zbulimi i tij nuk ishte diçka e papritur duke marrë parasysh numrin e lartë të infektimeve në gjithë botën, por ky është rasti i parë i raportuar në Hong Kong.

Akiko Iwasaki, imunologe në Universitetin Yale, ka thënë se infektimi për herë të dytë nuk i dha simptoma dhe sistemi i tij imunitar e mbajti virusin disi në kontroll, por pavarësisht kësaj, ajo ka theksuar rëndësinë e vaksinës.

“Infeksioni i dytë ishte plotësisht asimptomatik , përgjigja e tij imune parandaloi që sëmundja të përkeqësohej, dhe është një lloj shembulli sesi duhet të funksionojë imuniteti. Njerëzit që nuk kanë simptoma mund ta përhapin virusin te të tjerët, megjithatë, duhet nënvizuar rëndësia e vaksinës. Në rastin e burrit, infeksioni natyror krijoi imunitet që parandaloi shfaqjen e simptomave të sëmundjes, por jo mundësinë për mos u riinfektuar. Për të siguruar imunitet të fortë, është e nevojshme një vaksinë e fuqishme për të nxitur imunitetin që të parandalojë rikthimin e sëmundjes, “-tha Dr. Iwasaki.

Mjekët kanë raportuar disa raste të ripërtëritjes në Shtetet e Bashkuara dhe në vende të tjera, por asnjë nga ato raste nuk është konfirmuar me testime të rrepta, por ky është rasti i parë në Hong Kong, pasi studiuesit kryen studimet e nevojshme dhe konstatuan se ky ishte një rast i ripërsëritur me Covid-19.

Ende nuk është e qartë se si mund të jenë simptomat e qarta të një personi që infektohet për herë të dytë me Covid-19.

“Shumica e pacientëve ka të ngjarë të kenë një sërë përgjigjesh imune që aktivizohen në ekspozimin e dytë.Ky pacient i Hong Kongut gjithashtu duket se ka qenë asimptomatik ndaj infeksionit të dytë, ndoshta për shkak të disa përgjigjeve imune.” tha Brian Ëasik, një virolog në Universitetin Cornell.

Sipas një tjetër studiuesi, është e mundur që në disa njerëz një infektim i dytë mund të jetë më i rëndë.

Mbi të gjitha, ekspertët kanë thënë se është e paqartë se sa shpesh njerëzit mund të ri-infektohen dhe sa shpejt, pas një periudhe të parë me virusin.

“Këto mbeten pyetje pa përgjigje, sepse një person që shfaq një rikthim me simptoma të lehta , cilësohet si një lloj i veçantë i virusit dhe nuk ofron prova të mjaftueshme në një mënyrë apo tjetër,” ka thënë Dr. Shaman.

(k.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Bota Bota Hong Kong koronavirusi ne bote riinfektimi me covid Hong Kong koronavirusi ne bote riinfektimi me covid

Sondazh

Poll

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos

Berisha për Ramën: Nuk e shplani dot! Spiropali: Atje çove djalin e preferuar me flokë të lyera

"Stolisni kolltukun", Spiropali-Dules: Ju protestën e katranit, kapeni pas flokëve të Saliut

Berisha e krahasoi me Gaddafin, Ekonomi: Rama është brand ndërkombëtar, s'kemi ç'të bëjmë

Berisha lexon mesazhin: Prej 30 ditësh nuk gjejmë insulin, ju quani ‘brend’ Ramën

Berisha denoncon vëllain e komandantit të Gardës: Artan Sako mori tender me 99.9% të fonfit limit

Berisha paralajmëron Ballën:6i kam gati për ty,shumë shpejt do shpallesh në kërkim si Gentian Sharra

Zhupa: Më 7 korrik proteston fermeri, i riu dhe pensionisti, i keni ndarë të nënës e të njerkës

"Bëtë festë për grurin", Balla-Zhupës: kemi 5-fishuar eksporter, për 1 hektar japim 80 litra naftë

Akti normativ për kompensimin e çmimeve për materialet e ndërtimit, Salianji: Politikë zhvatje

Salianji: Rama dhe Braçe kanë shqetësim të madh, iu kanë humbur lopët

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ish-zv.drejtori i Policisë Nushi i drejtohet mediave: Ikni na lini rehat

'Nëse votojmë kundër i bëjmë nder qytetarëve'/ Tabaku: Akti normativ ka hyrë në fuqi

'Ministria ka dhënë 22 mln mbështetje' Krifca: 5 muajt e parë të vitit ishin të mirë për fermerët

'Akti serviret gabim'/ Sula: Pse të kompensohen kompanitë që marrin fonde publike

Pyetet për protestën e 7 korrikut, Alizoti: Po më duket vetja superstar, s'më ka njoftuar njeri

Protesta e 7 korrikut, ankohet Arbi Agalliu: Ma vunë emrin në listë pa më pyetur fare

Deklaratat e Alibeajt/ Këlliçi: Kushdo që tenton të vrasë protestat është në shërbim të qeverisë

Braçe kundër Ramës: Se thoni i ka numëruar gabim lopët Erioni. Bujku po del me humbje, duhet bursa

Rezoluta për Srebenicën, Balla:Shumë shpejt dorëzojmë në Kuvend dokument me rëndësi edhe për Kosovën

PS nuk e "lëshon" Olta Xhaçkën, Balla: Akuzat, flluska sapuni

Kriza e çmimeve, ministrja Ekonomi: Ekonomia jonë ka rezistuar, njerëzit kanë vënë lekë në bankë

Rama "kap" tek Samiti i NATO presidentin bullgari, i flet gjithë këmbë e duar: Mbase lajm i mirë

Duma: Ju shqetësoheni që aksionerët e peshqve të mëdhenj, votojeni për ato të 10-të. Tallje!

'Kursimet janë rekord'/ Ahmetaj: Do prezantojmë paketë tjetër ndihme, çmimi i naftës është i lartë

'Ekonomia po rritet'/ Ibrahimaj: Po të mos kishim bordet, do ishte shtrenjtuar çmimi i naftës

'Ankohet' për ministren, Spaho: Ka fjalimin e njëjtë si për Butrintin e Ukrainën

Kompensimi i çmimeve/ Dhurata Çupi: Minatorët e Bulqizës s'u jepet asnjë investim

Refuzon thirrjen e Berishës! Protesta e 7 korrikut, Xhaferraj: S'do marr pjesë

Protesta e 7 korrikut, Flamur Hoxha: E kemi për detyrë të bashkohemi

Java çame/ Idrizi i përgjigjet Dendias: Kush nuk ekziston? Duam falje publike nga Greqia

7 korriku, Salianji konfirmon pjesëmarrjen: Kemi 1001 arsye për të protestuar

Protesta e 7 korrikut, Ina Zhupa konfirmon pjesëmarrjen: Detyra minimale e çdo deputeti

Protesta e 7 korrikut, Gazment Bardhi: Gjithmonë krah qytetarëve, jo autokratëve

Protesta e 7 korrikut/ Agron Duka i bashkohet Berishës: Do jemi prezent për të dhënë një mesazh

7 Korriku/ Grida Duma: Jam pro, Berisha ka bërë shumë mirë që i ka përfshirë deputetët

Protesta e 7 korrikut/ Alibeaj: Para se Berisha të shkojë te sheshi, të vijë të flasë për oligarkët

S'merr pjesë në protestën e Berishës, Açka: S'do jem fizikisht, i bëj me fjalë

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Aksidetohet turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Aksion në Elbasan/ Mbajti peng një person, arrestohet në mes të ditës Thanas Beko

Komisioni për Hartën gjyqësore/ 'Më vjen të qesh', Maks Haxhia: Më morën në telefon, ishte anulluar

Policia Rrugore kontrolle në Tiranë, vendosen 268 masa administrative dhe pezullohen 21leje drejtimi

Rama takohet me Biden, e prek në kurriz e i thotë diçka, presidenti i SHBA-së ngel me gojë hapur

Reforma Territoriale, Xhelal Mziu: Të bejmë një tur, marrim eksperienca, është çështje komplekse

Komisioni për Reformën Territoriale, caktohen ekspertët teknikë! Mziu: Të bëjmë tur në rajon

Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen