LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Satirë- ‘Zbulohet’ lidhja e gjakut mes Edi Ramës dhe Ismail Qemalit

12 Tetor 2019, 10:28 Nga DOSJA
Satirë- ‘Zbulohet’ lidhja e gjakut mes Edi Ramës dhe

TIRANË– Ishte muaj gusht. Shi kishte kohë që nuk kishte rënë. Ishte zhuritur çdo gjë, e gjithçka ziente nga temperaturat afrikane. Por thatësira nga shiu u shoqërua dhe me mungesë lajmesh, pasi lajm i fundit nga Kryeministri ishte fotoja e tij nga plazhi i Jalës. Edi Rama teksa shijonte pushimet në rezidencën qeveritare, publikoi dhe një foto familjare, që ishte ushqim për të gjitha mediat.

Por befasia ndodhi pak orë më vonë. Temperatura shënonte mbi 40 gradë celcius, por Rama nuk ngurroi që të shfaqej në shesh xhirimin e një filmi. Me flokë të gjata, sy të nxirë e me lente që kishte ndryshuar ngjyrën dhe me mjekër të zgjatur, numri një shfaqej me një rol tjetër, aktor. Por kur të gjithë menduan se ndryshimi i look-ut ishte për rolin, të gjithë gabuan. Mjekra e Kryeministrit vijoi të zgjatej e të zbardhej dhe pas përfundimit të xhirimeve të këtij filmi.

Në takime, private, publike brenda e jashtë vendit ajo mjekër vijonte të ishte aty bashkëudhëtare e numrit një të qeverisë. Askush s’po kuptonte, pse Kryeministri preferonte të bënte këtë ndryshim në pamjen e tij të jashtme. Mendimet ishin të shumta, disa thonin se ‘nuk ka kohë të rruhet se punon shumë dhe mendon për hallet e pupullit’.

Të tjerë thonin se ai “filmi do të ketë një pjesë dytë të tij dhe aktori duhet të jetë brenda karakterit”, prandaj mjekra duhet të jetë aty gati kur producenti i njohur (tashmë ndërkombëtarisht) Ermal Mamaqi, të telefonojë Ramën dhe t’i thotë: Plak më duhesh për serinë e dytë, mjekra jote është sukses. Por kishte të tjerë që kishin mendim ndryshe që thonin se i shkon mjekra dhe prandaj e lë.

Por askujt nuk i shkoi mendja ditët pas lënies së mjekrës se Rama do të kishte një lidhje gjaku me Ismail Bej Vlorën. Asnjëherë nuk ishte thënë një gjë e tillë më parë pasi modestia që e karakterizon kreun e qeverisë nuk e ka lejuar ta bëj publik këtë fakt. Ai shquhet për modesti dhe largpamësi. Nuk ja lejon vetes që të thotë në publik një të vërtetë të madhe që e lidh me atë që e quan “babanë e kombit”, Ismail Bej Vlorën.

Mediat nisin të shkruanin e të diskutonin për lidhjen e gjakut me udhëheqësin e sotëm dhe udhëheqësin e para të atij që quhet shteti modern shqiptar, por gjithçka mohohej prej tij. Por çfarë e lidh në të vërtetë Ramën me Ismail Bej Vlorën?

Sipas vet Ramës origjina e tij është shumë komplekse pasi ai rrjedh nga disa familje ku gjyshen siç e ka thënë dhe vet e ka nga Vunoi (për ata që nuk e dinë është fshati mbi plazhin e Jalit, ku çmendet Shqipëria gjatë verës dhe paraja derdhet lum). Historianët nga ana tjetër thonë që dhe Ismail Bej Vlora ka qenë pikërisht nga Vunoi, një fakt ky i pazbuluar më parë. U desh ajo mjekër e bardhë dhe një ngjashmëri deri në përpikmëri që lidhja e dy udhëheqësve të vendit të bëhej publike.

Nëse kthehemi pas në kohë do të kujtojmë një ngjarje të vitit 2013. Pak ditë kishte Rama që kishte formuar qeverinë e re dhe ministrat ishin ulur në kolltuk të rehatshëm në zyrat e reja. Fondet nuk kurseheshin dhe riarredimi i zyrave po bëhej me shpejtësi. Secili donte që të linte gjurmë në zyrën e tij, ndërsa Rama donte të linte gjurmë në zyrat e të gjithëve.

Me një vendim të stisur qeverie, ndryshoi portretin që varej me një gozhdë në çdo zyrë të shtetit. Deri në atë kohë (për fat të keq ishte Bujar Nishani) portreti i Presidentit ishte simbol i shtetit, por jo më. Nipi i Vlorës do të kërkonte që Bujari Nishani të zhdukej prej zyrave dhe vendin e tij ta zinte Ismail Qemali. Arsyeja: I pari që ndërtoi shtetit modern shqiptar, “baba i kombit” dhe është daja i Kryeministrit.

Shumë zëra të mbytur në errësirën e mbingopjes me informacion thonë se Ismail Qemali është daja i Ramës (një kushëri i stërgjyshes së tij) dhe sipas zakoneve të krahinave në jug daja respektohet. Sipas zakoneve të zonës, daja është i dyti pas babait dhe në dasma e gëzime familjare zë një vend të rëndësishëm. Ky zakon i krahinës nga ka një pjesë të orgjinës së Kryeministrit më vonë do bëhej ligj ( Vendimi i Këshillit të Ministrave sipas Kushtetutës ka një fuqi në të gjithë vendin dhe ka një fuqi gati- gati sa ligji) dhe do të zbatohej nga të gjithë. Pak ditë pas VKM-së në zyrat e shtetit do kishte ndryshim, Bujar Nishani do të degdisej në magazina dhe Ismail Qemali do të vështronte çdo lëvizje të shtetarëve.

Portreti i Nishanit pak nga pak do t’i linte vendin atij të Ismail Qemalit dhe kështu plani i Ramës për të respektuar dajën e tij do të shkonte deri në fund. Tashmë në çdo zyrë (përveç asaj ku deri pak muaj më parë ishte Xhelal Mziu, ku sërish varej portreti i Sali Berishës) Ismail Qemali vëzhgon gjithë zyrtarët e këtij shteti.

Të gjitha këto fakte, janë fije që vërtetojnë lidhje gjaku mes Ismail Qemalit dhe Edi Ramës. Vet Kryeministri i Shqipërisë në deklaratat e tij kurrë nuk ka thënë asnjë fjalë të keqe për “babanë e kombit”, për të respektuar gjakun e tij.

*Shënim: Ky shkrim është ironi dhe satire dhe jo çdo gjë që është shkruar është e vërtetë.

(Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

virale virale edi rama ismail qemali mjekra e edi rames edi rama ismail qemali mjekra e edi rames

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM