LIVE UPDATES
Aktualitet

Worldindata: Shqipëria, ndër 4 vendet e Europës me nivelin më të ulët të vaksinimit kundër Covid-19, Malta shteti që mb

1 Shtator 2021, 05:48 Nga DOSJA

Teksa vala e re e Covid ka rritur numrin e infeksioneve dhe shtuar vdekjet kudo në botë, vaksinimi masiv i popullatës po shihet si zgjidhja më e shpejtë për të frenuar pasojat e infeksionit.

Shtetet e Europës kanë rritur ndjeshëm ritmet e vaksinimit të popullatës së tyre.

Të dhënat e Worldindata, të përditësuara deri në 30 gusht tregojnë se shteti që ka avancuar më shumë në Europë është Portugalia, që ka dhënë në paktën një dozë për 85% të popullsisë, ndërsa rreth 74% i kanë marrë të dyja dozat.

Malta është shteti që mban rekordin për vaksinimin total të popullsisë, me 80% të saj që i kanë marrë të dyja dozat.

Më pas renditen Spanja (78% me të paktën një dozë dhe 70% plotësisht), Danimarka (76% me të paktën një dozë dhe 72% plotësisht), Finlanda, (72% me të paktën një dozë dhe 50% plotësisht), Belgjika, (72% me të paktën një dozë dhe 70% plotësisht), Franca (71% me të paktën një dozë dhe 59% plotësisht),

Mbretëria e Bashkuar, që ishte në krye të vaksinimit pak muaj më parë vjen pas tyre, me 70% me të paktën një dozë dhe 63% plotësisht.

Listën e vijon Italia, që ka dhënë një dozë lpër 70% të popullsisë dhe 60% i kanë marrë të dyja.

Në Europë është vaksinuar mesatarisht 54% e popullsisë me të paktën një dozë dhe gati gjysma (47.5%) me të dyja.

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen, tha së fundmi se 70% e popullsisë së Bashkimit Europian është tërësisht e vaksinuar. Sipas njoftimit të Komisionit Europian, vaksinimi i shpejtë dhe i plotë i të gjitha popullatave të synuara – në Evropë dhe në nivel global – është çelësi për të kontrolluar ndikimin e pandemisë.

Shqipëria e katërta nga fundi

Ndonëse ritmet e vaksinimit kanë ecur më shpejt muajt e fundit, sërish Shqipëria mbetet ndër shtetet që kanë dhënë më pak doza për popullsinë përkatëse. Sipas Worldindata, deri në 30 gusht, 28.5% është vaksinuar me të paktën një dozë dhe gati 22% me të dyja.

Serbia i ka ulur ritmet në krahasim me muajt e parë të vitit, kur arriti gati të njëjtat nivele si Mbretëria e Bashkuar, por sërish mbetet rekord në rajon (41% i ka marrë të dyja dozat).

Maqedonia e Veriut dhe Mali i Zi, që e filluan procesin pas Shqipërisë e kanë tejkaluar atë, duke vaksinuar të paktën me nga një dozë 33-34% të popullsisë.

Më keq se Shqipëria renditen vetëm Kosova, që i ka dhënë të paktën një dozë 20% të popullsiëë dhe të dyja 11%; Bosnjë Hercegovina (17% me të paktën një dozë) dhe më keq nga të gjithë është Bullgari (16% të dyja dozat).

Ministria shqiptare e Shëndetësisë, sipas të dhënave të përditësuara në 31 gusht njoftoi se vijon vaksinimi masiv në pikat e përqendruara te vaksinimit, në qendrat shëndetësore, poliklinika si dhe nëpërmjet njësive të lëvizshme në komunitet. Prej fillimit të vaksinimit janë kryer në total 1,458,048 doza të vaksinës ndaj COVID19. Prej tyre 633,878 qytetarë i kanë kryer të dy dozat e vaksinës antiCOVID. Ditën e hënë, datë 30 Gusht janë kryer 13,284 vaksinime në të gjithë vendin.

Sipas një përditësimi të fundit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, vaksinat e Covid-19 mund të jenë më pak efektive në parandalimin e infeksionit dhe simptomave të moderuara të shkaktuara nga varianti Delta, por ato janë shumë efektive kundër sëmundjeve të rënda dhe vdekjeve të shkaktuara nga variantet e COVID-19, përfshirë Delta./MONITOR

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet vaksinimi ne shqiperi worldindata vaksinimi ne shqiperi worldindata

Sondazh

Poll
Aktualitet 31 Gusht 2021, 20:42

ITALI– Aron Tila, 4-vjeçari që humbi jetën nën gërmadhat e ndërtesës që u shemb pas shpërthimit të një bombole gazi, është përcjellë sot për në banesën e...

Aktualitet 31 Gusht 2021, 18:52

Aktivizohet një vatër zjarri në Pilur të Himarës

HIMARË– Një tjetër vatër zjarri është aktivizuar mbrëmjen e sotme. Mësohet se flakët aknë përfshirë një hapësirë me bimësi në Pilur të Himarës. Konkretisht...

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN