LIVE UPDATES
Bota

Vrasja e boksierit grek! ANALIZA e detajuar e POLICISË, plani për të sulmua MAFFIA-n, bandat filluan me gjobëvënie, pastaj

3 Qershor 2021, 09:33 Nga DOSJA
Vrasja e boksierit grek! ANALIZA e detajuar e POLICISË, plani për

GREQI– Ndër bandat e natës që vepronin në Athinë por edhe në Patras, policia po kërkon ekzekutorët e boksierit Tassos Berdesis. Kjo pasi sipas Policisë Greke, 39-vjeçari ishte më parë anëtar i njërit prej këtyre grupeve kriminale. Vrasjet e njerëzve që janë përfshirë në qarqet e natës në një mënyrë apo në një tjetër janë kthyer në një “dhimbje koke” për Policinë Greke dhe Ministrinë e Mbrojtjes Civile, e cila po përpiqet t’i japë fund luftës së baronëve të krimit.

Sipas mediave greke, grupet kriminale filluan “punë” kryesisht me mbrojtjen e dyqanëve dhe nga aty, arritën të rriteshin, të fitonin fuqi të jashtëzakonshme financiare dhe të krijonin ushtri të vogla me shumë drejtues. Sipas një raporti OPEN, emri i Tassos Berdesis është përfshirë në listën e 500 kriminelëve, të cilët Michalis Chrysochoidis i dorëzoi Gjykatës Supreme disa javë më parë.

Tassos Berdesis ka patur probleme me ligjin prej vitesh. Disa vjet më parë ai u akuzua për pjesëmarrje në ‘qarqet e natës’ dhe ishte në kërkim nga Policia për më shumë se një vit e gjysmë. Boksieri ishte akuzuar dy herë: një herë në 2007 për vrasje në tentativë dhe një herë për nxitje të një krimineli. Në të dyja herët u shpall i pafajshëm. Në vitin 2015, emri i tij ishte i lidhur me një organizatë specifike kriminale nga Departamenti i Sigurisë së Zhvatjes. Ai u shpall përsëri i pafajshëm.

Lidhja me vrasjen në Zakynthos

Gjëja e parë që ata bënë nga Sigurimi i Atikës ishte të hetonin lidhjen e mundshme midis vrasjes së Berdesi dhe ekzekutimit të një biznesmeni në Zakynthos, megjithatë deri më tani nuk ka dalë asnjë provë për të lidhur dy rastet, me hetimet që vazhdojnë në ishull. 

“Një gjigant vendas pranë Vryonis”

Boksieri duket se ka zhvilluar bashkëpunim me menaxherin e kanalit ‘E’, pasi fitoi ‘Survivor Secret’. Tassos Berdesis u punësua si roje sigurie nga pronari i kanalit, Filippo Vryonis. Tasos Berdesis, mjaft me përvojë në sportin e boksit, arriti të fitonte besimin e tij. Në baza ditore, ai ishte pranë ish pronarit të “ETV”, me një mision unik për të siguruar sigurinë e tij. Dhe me një urdhër për të përballuar gjithçka me gjakftohtësinë që e dallon.

Në kompanitë e mia nuk zgjedh drejtues të dobët, por vetëm profesionistë të fortë“, kishte deklaruar në një takim të mëparshëm biznesmeni.

Plani për të luftuar krimin e organizuar

Sipas informacioneve, Ministria e Mbrojtjes Civile planifikon të nisë një sulm frontal ndaj krimit të organizuar, pas një metodologjie të provuar ndërkombëtarisht dhe të suksesshme me mobilizimin e njëkohshëm të shumë shërbimeve të ndryshme shtetërore.

Në këtë kontekst, bashkëpunimi i Policisë Greke pritet të fillojë së shpejti, me Drejtësinë dhe me Autoritetin e Pastrimit të Parave. Të dhënat nga jashtë tregojnë se vetëm me metodën e “ndjekjes së parave” shteti mund të luftojë krimin e organizuar, pasi ka mjaft para të zeza nga aktivitete të paligjshme, të cilat pastrohen në kompani të ligjshme.

1.Dënime të rrepta për anëtarët e krimit të organizuar

Prioriteti i parë është të bëhet më i ashpër trajtimi penal i çështjeve të rënda në lidhje me veprimin e krimit të organizuar. Nga 500 emrat e përfshirë në memorandumin e fshehtë të paraqitur në prokurorin e Gjykatës së Lartë, të gjithë janë jashtë burgut, pavarësisht nga fakti se të gjithë janë akuzuar për shumë krime.

2.Bashkëpunimi i drejtpërdrejtë i Policisë me doganat

Krimi i organizuar siç është strukturuar sot, mund të trajtohet vetëm me bashkëpunimin e shumë shërbimeve, të cilat mund të gjejnë “para të zeza” dhe para të “pastruara” nga aktivitete të ndryshme të paligjshme, të tilla si karburantet, kontrabandë cigaresh, trafikim. Një pjesë e këtyre parave gjithashtu kanalizohet për zyrtarë të korruptuar të qeverisë.

Boksieri grek Tasos Berdesis u ekzekutua dy ditë më parë në zonën e Varit në Athinë. 39-vjeçari është një emër i njohur në botën e krimit dhe i dënuar më parë në vitin 2008. Pista kryesore e hetimit për vrasjen e tij është larja e hesapeve mes bandave. Autorët e qëlluan me kallashnikov nga një makinë boksierin, i cili po shkonte në palestër. Në vendin e ngjarjes u gjetën më shumë se 10 gëzhoja. Ndërsa shqiptari Aris Papas u vra një natë para tij teksa pinte kafe.

(k.m/d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

rajoni rajoni filippo vryonis menios fourthiotis michalis chrysochoidis tassos berdesis filippo vryonis menios fourthiotis michalis chrysochoidis tassos berdesis

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh