LIVE UPDATES
Aktualitet

VKM/ Jepet me koncension Triporti i Vlorës, shkurtohen Ujësjellësat, nismat e tjera

11 Maj 2022, 14:32 Nga DOSJA
VKM/ Jepet me koncension Triporti i Vlorës, shkurtohen

TIRANË– Triporti i Vlorës është dhënë me koncension. Lajmin e ka bërë me dije ministrja e Infrastrukturës dhe Energjitikës Belinda Balluku, pas mbledhjes që zhvilloi sot kabineti qeveritar. Në një prononcim për mediat, Balluku tha se qeveria do të ketë kushte shumë më të mira për peshkatarët e jo vetm. Ajo tha se do të ofrohet edhe shërbimi i mirëmbajtjes së anijeve që deri më sot nuk është ofruar. Pagesa, sipas Ballukut, do të nisë të bëhet pasi të përfundojë projekti dhe porti të nisë të grumbullojë të ardhura. Një tjetër lajm që dha Balluku është edhe nisja e procesit të njohjes së patentave shqiptare.

Ndërsa Ujësjellësi do të riformatohet. Nga 61 që janë aktualisht, do të mbete vetëm 15 qendrorë. Sipas Ballukut, aksionere primare do të jetë Ministria e Infrastrukturës dhe Energjitikës që do të kontrollojë gjithçka, përfshirë edhe kreditë e marra apo detyrimet e prapambetura.

Qeveria ka miratuar vendimin për kodifikimin e programeve të studimit. Lajmi u dha ditën e sotme nga ministria e Arsimit, Evis Kushi. Pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave, Kushi deklaroi se do të kryhet organizimi i programeve në kode që identifikon fusha të ngjashme. Në këtë VKM përfitojnë institucionet politikbërëse, universitetet dhe vetë studentët. Edona Bilali tha se kanë kaluar 5 VKM si mbështetje për start up-et. Ndërsa ministrja e Kulturës Elva Margariti tha se nisma e kryeministrit Edi Rama ‘art në strukturat publike’ ka marrë jetë dhe se do të ngrihet një juri.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Humbi të shoqen në tragjedinë e Gërdecit, Qeveria e dëmshpërblen me 10 mijë euro

Ndryshime në rregulloren e Policisë së Burgjeve, rastet kur efektivët mund të përdorin armë

Margariti: Nisma e Ramës mori jetë, do ngremë juri

Shkurtohen Ujësjellësat, nga 61, do mbeten vetëm 15 qendrorë, MIE aksionere primare

Shqipëria nis procesin e njohjes së patentave me Arabinë Saudite

Qeveria miraton kodifikimin e programeve të studimit, cilat kategori përfitojnë

Qeveria jep me koncesion Triportin e Vlorës, Balluku: Pagesa nis kur mbyllet projekti

Bilali: Kaluam 5 VKM, miratohet mbështetja për stat up-et

(F.m/dosja.al)

Kryeministri Rama, prej disa ditësh po sulmon SPAK për arrestimet nga radhët e PS dhe kërkoi prangosjen e Berishës dhe Metës. Cilat janë arsyet sipas jush?

View Results

kryesore politike belinda balluku edona bilali elva margariti evis kushi vkm 11 maj 2022 belinda balluku edona bilali elva margariti evis kushi vkm 11 maj 2022

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!