LIVE UPDATES
Aktualitet

Rama: Të dielën nisim vaksinimin e personaliteteve, s’ka pse të ketë pakënaqësi se ata janë edhe 80 vjeç, do japin mes

18 Shkurt 2021, 11:47 Nga DOSJA
Rama: Të dielën nisim vaksinimin e personaliteteve, s’ka pse

VLORE- Kryeministri Edi Rama ditën e sotme ishte i pranishëm në Vlorë ku do të nis procesi i vaksinimit me vaksinat Pfizer edhe në këtë qytet pas Tiranës dhe Shkodrës. Në një intervistë për gazetarin e Top Channel, Muhamed Veliu, Rama ka thënë se shumë shpejt do të vaksinohen të gjitha bluzat e bardha dhe të moshuarit në shtëpitë e të moshuarve.

Më tej kryeministri Edi Rama ka thënë se ditën e diel do të nisi vaksinimi për personat mbi moshën 80-vjeçare.

Muhamed Veliu: Pas Tiranës dhe Shkodrës, sot në Vlorë një ditë e mirë për sa i përket procesit të vaksinimit.

Edi Rama: Tani kjo është një punë që po shtrohet me shpejtësi shumë shpejt do kemi të gjithë bluzat e bardha të vaksinuar . Do kemi të moshuarit në shtëpitë e të moshuarve dhe personelin në shtëpitë e të vaksinuarve. Dhe do fillojmë me moshat 80+. Ditën e diel me disa personalitete publike mbi 80 vjeç. Të cilët do japin mesazhin e sigurisë dhe të dobisë së vaksinimit.

Ndërkohë i pyetur në lidhje me ndonjë pakënaqësi të mundshme që mund të lindin për shkak të vaksinimit të figurave publike, Rama ka thënë se kjo është një formë për të treguar se vaksina është e sigurt.

Muhamed Veliu: A nuk i druheni një valë pakënaqësie? Ku Polonia pati një vaksinim të personave publik pati një reagim të jashtëzakonshëm. Përse ky vendin për personalitet.?

Edi Rama: Nuk janë thjeshtë personalitete publike po janë të moshuar. Në moshën 80 e lartë. Faktikisht do e bëjnë gjithsesi vaksinën e grup moshës. Thjeshta do ta fillojmë me ta për një mesazh për të gjithë në aspektin e garancisë së vaksinës. Por edhe për respekt. Se nuk mundet të jemi prezent për ta vetëm kur ndahen nga jeta kur mbahet fjalimi dhe ndihemi keq që s’bëmë për ta aq sa mund.

Kryeministri Edi Rama i ka kthyer përgjigje presidentit Ilir Meta i cili tha se vendi është në prag të katastrofës kombëtare sa i përket situatës së COVID. Rama tha se Meta ka kohë që nuk sillet si një president i vendit.

Muhamed Veliu: Situata po shkon drejt një katastrofe kombëtare thotë Presidenti Meta. Sa realist është ky konstatim?

Edi Rama: E mirëkuptoj Ilirin se përderisa detyrohet që të vijë natën në Vlorë për të bërë takime fshehurazi apo lart e poshtë duke shmangur edhe vetë gardën për të takuar njerëz që në fakt janë njerëz të cilët duhet t’i takojnë partitë jo presidenti. Ka pak njerëz që e presin dhe i duket katastrofë. Kam një lajm shumë të mirë për vlonjatët dhe mbase edhe për Ilirin. Varet si do ta kuptojë këtë lajm. Sot është e shpallur që nga dita e djeshme gara për pjesën tjetër të rrugës për lumin e Vlorës që ka të bëjë me segmentin 4 që lidhet me Selenicën. Jemi në përfundim të procedurës për fillimin edhe të projektit me fondi Saudit. U detyruam të hamë me bukë turpin e Metës dhe tu drejtohemi edhe një herë sauditëve. Që të kalohet tek qeveria. Edhe rruga tjetër ajo e Radhimës do të shoqërohet me vazhdimin e Lungomares nga fondi Saudit.

Rama është ndalur edhe tek një besim për mandatin e tretë duke thënë se ai është më i pakënaquri nga të gjithë për sa i përket punës që duhet bërë, prandaj sipas tij shqiptarët duhet t’i besojnë edhe një mandat të dytë.

Muhamed Veliu: Raporti i The Economist , thotë se suksesi në zgjedhje ka të bëjë me situatën e covid.

Edi Rama: Nuk e di. Janë analiza dhe opinione. Për mua çelësi për mandatin e tretë është që çdokush që është i pakënaqur të shikojë tek unë një të pakënaqur më shumë se unë jam i pakënaquri më i madh për faktin se ka aq shumë ende për të bërë dhe njerëzit kanë të drejtë që të duan shumë më tepër dhe të vazhdojmë rrugë. Shqipëria që kemi sot nuk krahasohet fare me atë që kishim 7 vite më parë. Nëse e shikojmë pikturën e vendin në raport me dje. Ne meritojmë besimin e radhës për të vazhduar punën. Nëse shikojmë se ku duam të shkojmë. Jam i pakënaquri numër një dhe të vazhdojnë punën se ka shumë për të bërë.

Marrë nga Top Channel

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet edi rama vaksinimi i personaliteteve vaksinimi ne vlore edi rama vaksinimi i personaliteteve vaksinimi ne vlore

Sondazh

Poll
Aktualitet 18 Shkurt 2021, 09:42

VLORË–1500 doza për 745 bluza të bardha u dorëzuan sot në qytetin e Vlorës ku nisi vaksinimi me mjekët dhe infermierët e parë. Vaksinimi nisi në ambientet ...

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët