LIVE UPDATES
Politike

Mbërrijnë 7020 doza nga Pfizer, Rama: Presim 360 mijë të Astra Zeneca-s nga një vend mik, javën që vjen nis vaksinimi i t

15 Shkurt 2021, 18:35 Nga DOSJA
Mbërrijnë 7020 doza nga Pfizer, Rama: Presim 360 mijë të

TIRANË– 7020 doza të tjera të vaksinave anti-COVID të kompanisë Pfizer kanë mbërritur në Shqipëri. Kryeministri Edi Rama, i shoqëruar nga Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka dalë sot të presë dozat e tjera të vaksinës anti-Cvodi, në aeroportin e Rinasit. Të pranishëm në Aeroport ishin edhe forcat e Policisë së Shtetit. Dozat e vaksinave të sapoardhura, do të injektohen tek bluzat e bardha në vend, dhe pjesa e mbetur do të shërbejë edhe për vaksinimin e të moshuarve.

Para se të dilte të merrte vaksinat e tjera, Rama mbajti një konferencë me gazetarët në Aeroportin ‘Nënë Tereza’, ku dha edhe lajmin e mirë se një tjetër vend mik 9sekret si herën e parë) do t’i dhurojë Shqipërisë 360 mijë doza vaksine të Astra Zeneca-s. kryeministri shtoi se bisedimet me këtë kompani vijojnë por që emrin e vendit që po i dhuron këto vaksina nuk e tregomn dot, për shkak të kushteve që përmban kontrata.

Gjatë konferencës, Rama nuk harroi të kritikonte sërish Bashkimin Europian, kur tha se vaksina nuk është në ndonjë treg që pret që dikush të shkojë e ta blejë, por është turpi i më të mëdhenjve të kësaj dynjaje që rajoni ndodhet në këtë situatë, ku numëron dozat e vaksinave që mbledh. Kreu i qeverisë nuk mohoi se vendi ynë mund të hedhë sytë nga vaksina kineze, si Serbia e Maqedonia e Veriut, por tha se edhe Sinovac kërkon kohë dhe procedura, për më tepër që nuk është e aprovuar nga EMA (Agjencia e Barnave të Europës). Sipas Ramës, është Europa ajo që e ka detyruar Serbinë që të marrë vaksinën kineze dhe se do të ishte shumë e rëndë për BE-në, nëse edhe Shqipëria do ta merrte një hap të tillë.

Kryeministri preku edhe temën për motin e stuhinë që përfshiu vendin tonë, teksa tha se edhe në Shqipëri, ashtu sin ë SHBA e Europë, mund të ishin shkaktuar viktima, duke harruar që një grua vdiq një natë më parë në Dibër, pasi makina që po e transportonte për në spital u bllokua, një tjetër person vdiq një ditë më parë, kur makina me të cilën ishte nisur për në spital, u aksidentua për shkak të bllokimit nga dëbora. Ai justifikoi edhe ministren Belinda Balluku që doli në deklaratë mga borëpastrueset, teksa tha se ajo hipën aty sepse ndryshe nuk dëgjohet.

I pyetur nëse Shqipëria mund të futet në një karantinë totale, kyeministri Rama tha se nuk ka vend për një masë të tillë, nëse zbatohen masat. Për aludimet se këtë liri e ka lënë për fushatën zgjedhore, Rama tha se nëse do të rritej numri i të infektuarve, do ta mbyllte vendin edhe në ditë ne votimeve. Kreu i qeverisë preku edhe temën e arrestimit të kardiologut Edvin Prifti dhe tha se si aid he Tirja janë monstra që duhen zhdukur nga vend dhe sistemi.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike nis vaksinimi ne shqiperi rama me gazetaret 15 shkurt 2021 nis vaksinimi ne shqiperi rama me gazetaret 15 shkurt 2021

Sondazh

Poll

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës