LIVE UPDATES
Aktualitet

25 prilli/ Alibeaj: 41 institucione s’përgjigjen, afat deri më 16:00. Debat për SMV

17 Nëntor 2021, 10:27 Nga DOSJA
25 prilli/ Alibeaj: 41 institucione s’përgjigjen, afat deri më

TIRANË– Komisioni Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit nuk ka marrë ende dritën jeshilen për të vijuar me procedurat pasi opozita e maxhoranca kanë debatuar edhe sot mjaft ashpër në mbledhje. Për herën e shtatë, kryetari i Komisionit, Enkelejd Alibeaj mblodhi sot për herë të shtatë anëtarët e maxhorancës dhe Opozitës. Alibeaj listoi 41 bashki e ministri që nuk kishin kthyer përgjigje kundrejt komisionit për zgjedhjet e 25 prillit që Partia Demokratike i konsideron ‘masakër zgjedhore’. Alibeaj la afat deri në orën 16:00 dhe tha se nëse deri në atë nuk do të vijë asnjë përgjigje, ai do të vijonte me kallëzim penal për shpërdorim detyre.

Anëtarët e Partisë Socialiste kërkuan që çdo shkresë që do të vinte në komision të firmosej dhe nga sekretari që u përket socialistëve. Këtë gjë, Alibeaj nuk pranoi ta hedhë në votim dhe e kosnideroi në kundërshtim me ligjin. Ai shtoi më tej se gjithsesi çdo gjë që do të futej në Komision, do të bëhej publike. Partia Demokratike nuk kishte sjellë të dhëna për Strukturën për Mbrojtjen e Votës gjatë fushaës së 25 prillit, gjë që u bë shkak për debatë të tjera të forta mes tyre dhe maxhorancës. Ishte Toni Gogu dhe Blerina Gjylameti, të dy socialistët që kërkuan që edhe PD-ja të sillte informacionet e nevojshme. Kjo gjë u kundërshtua nga Gazment Bardhi, sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike. Tema në fjalë bëri që socialistët të ngrinin pyetje mbi vrasjen e Pjerin Xhuvanit, ngjarje e ndodhur më 21 prill të vitit 2021, vetëm katër ditë para zgjedhjeve.

Bardhi tha se PD-ja ka kthyer përgjigje dhe se sipas tij, kjo kërkesë del jashtë objektit të punës së komisionit hetimor, që është ngritur për të kontrolluar veprimtarinë e organeve të admnistratës publike dhe institucioneve shtetërore e jo ato të Opozitës.  Sekretari i Përgjithshëm tha se ishte i gatshëm të dëshmonte para Komisionit Hetimor se cilat ishin strukturat e vërteta paramilitare në zgjedhje. Gazment Bardhi tha në komisionin hetimor për zgjedhjet se vullnetar për Taulant Ballën në fushatë ka dalë publikisht edhe një trafikant droge, Mehmet Greca. Bardhi shtoi e Balla rrinte ditë e natë me trafikantë droge në Elbasan dhe se këtë gjë ishte i gatshëm ta thoshte edhe para prokurorëve. Ai shtoi se Balla ka hequr nga puna edhe drejorin e policisë së Elbasanit, pasi nuk ka pranuar që t’i bashkohet shtabit të Partisë Socialiste.

Në komision u komentua dhe vrasja e Mateo Vasiut, 8-vjeçarit që iu mor jeta nga ‘monstra e Fierit’, Klodian Çalamani. Ishte demokrati Ervin Salianji ai që tha se ku ndodhin ngjarje të rënda si ajo e Fierit, edhe kryeministri Edi Rama del dhe flet si opozitar.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Bardhi: Balla rrethohej natë e ditë nga trafikantë, shkarkoi shefin se s’ju bind

Alibeaj liston ministritë e bashkitë që s’u përgjigjën për 25 prillin: Deri në 16:00

Debatet në Komision/ Alibeaj: Nuk e kaloj në votim. Gjylameti: Aktron perfekt

Vrasja e Mateos, Salianji: Rama del e flet sikur është në Opozitë

(F.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore kryesore blerina gjylameti enkelejd alibeaj gazmnet bardhi komisioni per 25 prillin 17 nentor 2021 blerina gjylameti enkelejd alibeaj gazmnet bardhi komisioni per 25 prillin 17 nentor 2021

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq