LIVE UPDATES
Aktualitet

Kuvendi/ Përjashtimet e PD, përplasje mes Nikollës e deputetëve të “Foltores”!

17 Janar 2022, 07:51 Nga DOSJA
Kuvendi/ Përjashtimet e PD, përplasje mes Nikollës e

TIRANË– Sesioni i ri parlamentar të vitin 2022 ka nisur me debate në sallë mes demokratëve. Deputetët e përjashtuar dhe pezulluar nga ana e kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha; Edmond Spaho, Tritan Shehu, Oerd Bylykbashi, Belind Këlliçi si edhe Flamur Noka kanë dalë kundër vendimit të tyre nga grupi parlamentar, duke kërkuar që as Kuvendi të mos marrë parasysh dokumentet e sjella nga PD.

Duke përsëritur se neni 15 e përcakton qartë se DEPUTETËT e formojnë grupin parlamentar, ata kërkuan nga Nikolla që t’i referohet rregullores për të mos krijuar precedent të rrezikshëm në Kuvend. Nga ana tjetër, në replika me demokratët, kryetarja e parlamentit, Lindita Nikolla tha se nuk interpreton vendimmarrjet politike të grupit më të madh opozitar, por se sot thjesht kishte bërë njoftimin.

Ndërsa që nga ana tjetër, Taulant Balla gjithashtu u përfshi në përplasje duke shtuar se përjashtimi i deputetëve nga grupi parlamentar është e drejtë ekskluzive e çdo partie. Ai tha se nuk ekziston termi “deputet i pezulluar”, prandaj kërkoi nga Partia Demokratike që të saktësojë qëndrimin e saj lidhur me mospërfshirjen e deputetëve të përjashtuar në grupin e saj të parlamentit

Fjalët e Ballës shkaktuan acarimin e deputetit Flamur Noka. Ai i quajti deklaratët e Balëls si ofendim për demokratët dhe e etiketoi si “zëdhënësin e shoqatës së bravave”, referuar grupit të deputetëve në PD që mbështesin kryetarin e saj Lulzim Basha. Ndaj kryetares së Kuvendit Lindita Nikolla, Noka kërkoi që të grisë dokumentet e dërguara nga Partia Demokratike dhe të marrë parasysh vendimet e Komisionit të Rithemelimit të PD.

Ndërhyrjet e Ballës e Nikollës nuk u pritën mirë nga Enkelejd Alibeaj, i cili gjatë fjalës së tij si kryetar i grupit parlamentar në seancë, të mos i komentonin përplasjet e brendshme, duke pranuar edhe njëherë publikisht se kishin konflikt “brenda llojit”.

Në fjalën e tij si përfaqësues i grupit parlamentar të mazhorancës, Balla ironizoi Alibeajn dhe Nokën duke iu thënë “e gëzofshi atë që ju ka gjetur”, lidhur me përçarjen brenda Partisë Demokratike. Ai këmbënguli për vazhdimin e bashkëpunimit pozitë-opozitë për zgjatjen e mandatit të vettingut, Reformës Zgjedhore, etj.

Pas përfundimit të deklaratave të kryetarëve të grupeve parlamentare, deputeti i PD Agron Gjekmarkaj u zgjodh n/kryetar i ri i Kuvendit të Shqipërisë.

Në pushim e ndërmjetëm për të pritur ardhjen e presidentit turk Rexhep Taip Erdogan, deputetët Edmond Spaho dhe Flamur Noka dolën nga Kuvendi. Ata u shprehën për Dosja.al se Komisioni i Rithemelimit përfaqëson PD e vërtetë, ndërsa pjesa e deputetëve  që mbështet liderin e partisë Lulzim Basha të krijojë organizatë më vete me emërtimin “shoqata e bravave”. Të dy deputetët e përjashtuar nga PD thanë se largimi i tyre jashtë Kuvendit nuk kishte të bënte me refuzimin e dëgjimit të fjalës së presidentit turk, por ishte thjesht një konsum bisede mbi atë se çfarë ndodh sot në Parlament.

Ndërkohë që pas debateve, në Kuvend për një fjalë të shkurtër shkoi edhe presidenti turk Recep Tajip Erdogan, i cili edhe njëherë kërkoi kujdes në luftën kundër organizatës FETO, grup që sipas tij rrezikon edhe vendin tonë. Por seanca u bojkotua nga kreu i PBDNJ, Vangjel Dule, i cili zgjodhi që të mos ishte pjesë e seancës për shkak të prezencës së Erdogan. Gjithashtu, edhe pse kishte premtuar të ishte sot në Kuvend, ish-kryeministri Sali Berisha mungoi sërish në Kuvend.

 

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

VD-Noka bojkoton Parlamentin:PD drejtohet nga Komisioni i Rithemelimit, jo nga Basha

Pushim për disa minuta, Kuvendi pret ardhjen e Erdoganit

Kuvendi miraton propozimin e PD, Gjekmarkaj n/kryetari i ri

Debatet/ Kuvendi nis me përplasje mes deputetëve të Partisë Demokratike

Balla i përgjigjet Alibeajt dhe Nokës: E gëzofshi këtë që ju ka gjetur!

VD-MOMENTI/ U përplasën me Nikollën, Spaho dhe Bylykbashi largohen nga Kuvendi

VD-Përplasja Basha-Berisha, Alibeaj e pranon: Kemi ca probleme me njëri-tjetrin

VD-Noka i kthehet Ballës: Mos u bëni zëdhënës i shoqatës së bravave, fyerje për PD

VD-Balla mes debatit brenda demokratëve: S’ka deputet të pezulluar, PD ta rregullojë

Bylykbashi: Mos shkelni Kushtetutën, Nikolla: S’ka anësi

VD-Përjashtimi nga gr.parlamentar, Bylykbashi: Po vendoset precedent i rrezikshëm

VD-Seanca fillon me debate, Shehu-Nikollës: Mos u bëni bashkëpunëtore

Kuvendi nis me DEBATE! Spaho: Lulzim Brava, s’ma kishte marrë mendja se….

Basha e shkarkoi nga kreu i gr.parlamentar, Rushaj mungon në Kuvend, vendin ia zë…

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Kryesore Politike seance plenare 17 janar 2022 seance plenare 17 janar 2022

Sondazh

Poll

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Akti për kompensimin e çmimeve/ Duma: 8 pronarë nën hetim. Bejtja: S'kam informacion

Debat në Komisionin e çështjeve sociale, paralajmëron Duma: Do bllokoj mbledhjen!

Rama dhuron gjak, kryeministri: Sa herë ma keni pirë? Te e majta, ajo dhuron gjak

“Me paratë e buxhetit kompensoni oligarkët”/Grida Duma: Qeveria nuk i shpërndani lekët për qytetarët

TEST 2

Shkrumbohet fasoneria e italianes në Vlorë, dyshohet për zjarrvënie të qëllimshme

Largimi i pushuesve nga Shëngjini krijon trafik të rënduar në aksin Lezhë-Milot

U bllokuan në Valbonë, evakuohen me helikopter 4 turistët

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim