LIVE UPDATES
Aktualitet

Berisha: Kim s’shkel në zyrë pa kërkuar falje! Bashën e kthejmë në shoqatë më 11

21 Nëntor 2021, 16:21 Nga DOSJA
Berisha: Kim s’shkel në zyrë pa kërkuar falje! Bashën

TIRANË“Më 11 dhjetor, Basha do të kthehet në shoqatë”, këtë deklaroi prerë ish-kryeministri Sali Berisha dhe njëherëzai lideri historik i Partisë Demokratike nga foltorja që mbajti me gratë demokrate në Tiranë. Nga salla e hotel “Rogner”, Berisha tha se janë gratë ato që janë forca e vendit, e tashmja dhe e ardhmja, forca që ka frikë Basha e vetë kryeministri Edi Rama gjithashtu. Berisha iu përgjgj me ultimatum ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim, e cila pak ditë më parë ka deklaruar se nëse në krye të Partisë Demokratike do të vendoset Berisha, SHBA-të nuk do të kenë asnjë marrëdhënie me selinë blu. Berisha tha se dera e PD-së dhe zyra e tij si kryetar i kësaj partia apo kryeministër i vendit do të jetë gjithmonë e hapur për SHBA-të e ambasadorët e tyre. Por, Berisha shtoi se nëse do të bëhet fjalë për ambasadoren Yuri Kim, ajo nuk do të shkelë kurrë në zyrën e tij pa u kërkuar falje shqiptarëve për deklaratën e bërë pas një takimi me kryedemokratin Lulzim Basha ku tha se ‘një parti nuk mund të hanë bar për hir të një personi’, fjalë me të cilat kërkoi përjashtimin e Berishës.

Ky i fundit nuk i ndali akuzat as këtë herë nga krydemokratit Basha, të cilin tashmë e quan një peng të marrë nga Rama. Berisha tha se Basha e ka nxjerrë ambasadoren amerikane nga zyra pasi mendonte se ish-kryeministri i kishte vënë përgjues në zyrë. Kësaj deklarate Basha ju përgjigj me një reagim në rrjetet sociale, duke shkruar se ish-kryeministri kishte rënë shumë poshtë e se kjo gjë trishtonte.  Akti i parë që premtoi Berisha të bënte me ardhjen në pushtet ishte shpallja non-grata e George Soros, në mënyrë të përhershme në Shqipëri. Ish-kryeministri Sali Berisha kërkoi dorëheqjen e Sekretarit të Përgjithshëm, nënkryetarëve e sekretarëve të Partisë Demokratike. Ai tha se ata nuk janë zgjedhur me votë të fshehtë dhe postin që mbajnë e kanë të paligjshëm, sipas statutit.

Berisha tha se barazia gjinore e vlerat konservatore janë dy prej shumë synimeve që ai ka vendosur si prioritet. Lideri historik i PD-së foli dhe për biznesmenët teksa shtoi se në kohën e Partisë Demokratike nuk ankohej askush, ndërsa tani janë banditët ata që zgjedhin biznesmenët që do të marrin tendera. Ai përmendi dhe emrin e të burgosurit Emiljano Shullazi, për të cilin tha se vendoste edhe për zgjedhjen e rektorëve. Përsa i përket emrit të Suel Çelës, të përmedur më herët nga Basha si një person që kërcënon demokratët për të firmosur formularin për mbledhjen e Kuvendit më datë 11 dhjetor, Berisha tha se e ka denoncuar të paktën 26 herë. Por, shtoi se Basha nuk ia ka përmendur kurrë emrin, as atij dhe madje as vetë Ramës.

Ndryshe nga herët e tjera, sot Berisha kishte në krah edhe bashkëshorten e tij, Liri Berisha, e cila u ul mes demokrateve. E pranishme në foltore ishte edhe Albana Vokshi, kryetarja e Forumit të Gruas në Partinë Demokratike e cia u shfaq për herë të parë krah Berishës, pas përplasjeve që ka pasur me kryedemokratin Basha. Basha hapi garën për një kryetare të re të forumit të Gruas në PD me argumentin se Vokshit i ka mbaruar mandati. Kjo gjë është konsideruar nga deputetja si një tentativë e Bashës për të pushtuar forumet. E njëjta gjë është bërë dhe me Forumin Rinor të Partisë Demokratike. Deputetja madje denoncoi publikisht kryedemokratin Lulzim Basha se e ka hequr nga faqja zyrtare e LDGSH-së. Nga foltorja Vokshi tha se nuk mund të qëndronte e vetme në zyrë kur gratë do të ishin në atë sallë. Ajo shtoi se Basha nuk i di aspak sakrificat e demokratëve pasi është mësuar të jetë gjithmonë në krye e madje nuk denjon as të dalë në bazë për të njohur ata që e kanë zgjedhur.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

Rikthehet Zyraja: Ç’revoucion më pret më 12? Ramën e kam nxjerrë 3 herë nga makina

Berisha: Rama e di mirë fuqinë e grave, si Nano që Zyrah i pushtoi kryeministrinë

E FORTË! Berisha: Rektorët i caktonte Shullazi, biznesmenëve u dalin banditët para

Kryetarja e LDG Korçë: Kërkova takim me Bashën para 1 viti e gjysëm, pres akoma

Berisha: Kam 26 statuse kundër Suel Çelës, Basha s’ia përmendte emrin

Batuta e demokrates: Luli e Gazi kanë parë filmin ‘I vetëm në shtëpi’, s’kemi frikë

Vokshi flet krah Berishës: Basha më akuzoi rëndë, ja ku i ka gratë, s’i nxë salla

Berisha: Synojmë barazinë gjinore e vlerat konservatore, s’do ketë ligje ateiste

“Më ka vënë përgjues”, Berisha tregon ç’i thonin burimet amerikane për Bashën

Berisha thirrje Bardhit, Tabakut e Alibeajt: Jepni dorëheqjen! S’u votuat për postin

VD-Berisha-ambasadores Kim: Ne derën time do shkelësh vetëm një kusht

Akti i parë! Berisha: Soros do shpallet non-grata në Shqipëri

“Të marrshin t’keqen”, Berisha flet për Ramën e Soros, gratë shpërthejnë në ovacione

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore kryesore aksioni i berishes berisha me grate demokrate foltorja per pd liri berisha sai berisha aksioni i berishes berisha me grate demokrate foltorja per pd liri berisha sai berisha

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave