LIVE UPDATES
Aktualitet

“I drejtuan armën vajzës 7 vjeç ”/ Si u grabit vila e naftëtarit nga banda shqiptare

21 Nëntor 2021, 19:35 Nga DOSJA
“I drejtuan armën vajzës 7 vjeç ”/ Si u grabit vila

ITALI- Sipërmarrësi Giancarlo Miotto u mbajt peng nga një bandë hajdutësh në vilën e tij. Sipas mediave vendase banda shqiptare kërcënoi me vdekje gruan e Miottos dhe vajzën 7-vjeçare.

Sipërmarrësi, 79 vjeç ka rrëfyer gjithçka nga momenti kur hajdutët u futën në shtëpi nga kuzhina dhe ka treguar se pjesa më e vështirë ishte fakti që kërcënuan gruan dhe vajzën e tij vetë 7 vjeç.

 “Grabitësit hynë nga dera e kuzhinës, e vetmja që nuk mbyllej nga grilat. Po shikoja TV në dhomën e ndenjes, dëgjova një zhurmë dhe mendova për një pjatë të thyer. Pastaj një bandit u hodh mbi mua. Gruaja ime ishte në kuzhinë. Fëmija, dadoja dhe shërbëtorja ishin në dhoma të tjera. Na mblodhën në dhomën e ndenjjes, u ulëm në divan, gruaja ime zvarritej nëpër dhoma për të hapur kasafortat”,– tregon ai.

Më tej ai tregon se ishte shërbëtorja ajo që i dëgjoi duke komunikuar shqip me njëri-tjetrin, pasi ata kishin kapuç në fytyrë dhe ishte e pamundur ti indetifikonin.

“Ata folën në italisht, me theks ‘të huaj’, por sipas shërbëtores sonë ata komunikuan me njëri-tjetrin në shqip.”

“Ata e bënë shumë të qartë se kjo ishte një grabitje dhe se duhej të bënim atë që thoshin .Përndryshe do të na kishin lënduar dhe do të kishin rrëmbyer vajzën. Madje e kërcënuan me vdekje. Njëri i tha: “Rri aty, hesht . Nga ana tjetër gruas i ra të fikët, e tërhoqën zvarrë me forcë nëpër dhoma dhe e kërcënuan që ta çonin të hapte kasafortën . Ajo hapi fillimisht kasafortën në dhomën e gjumit, ku ruan bizhuteritë e saj dhe më pas kasafortën, ku ka orë luksoze dhe sende të tjera të çmuara në atë moment ra alarmi i përgjithshëm dhe ata u larguan .”– shtoi ai.

Të katër grabitësit kanë kërcënuar me dy pistoleta dhe kanë grabitur paratë, orët e çmuara, florinjtë që mbaheshin në kasafortën e vilës. Miotto nuk ishte i armatosur dhe për këtë arsye nuk reagoi në asnjë mënyrë. Ndërkohë hetimet vijojnë ndërsa janë siguruar videot e kamerave të pranishme brenda vilës.

(f.i/dosja.al)

 

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet banda shqiptare grabitja e viles se giancarlo miotto grabitje ne itali banda shqiptare grabitja e viles se giancarlo miotto grabitje ne itali

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal