LIVE UPDATES
Aktualitet

PO PËRHAPET! Varianti dominues i Covid në botë/ Çfarë duhet të dini për ‘Delta’, më ngjitës dhe dinamik se virusët

19 Qershor 2021, 06:24 Nga DOSJA
PO PËRHAPET! Varianti dominues i Covid në botë/ Çfarë

TIRANË– Delta, varianti shumë ngjitës Covid-19 i identifikuar për herë të parë në Indi, është duke u bërë lloji dominues i sëmundjes në të gjithë botën.

Kjo për shkak të “transmetueshmërisë së saj të rritur ndjeshëm”, tha Dr. Soumya Sëaminathan, shkencëtari kryesor i OBSH-së, gjatë një konference shtypi në selinë e agjencisë në Gjenevë. Studimet bëjnë të ditur se Delta është rreth 60% më e transmetueshme se alfa, varianti i parë i identifikuar në Mbretërinë e Bashkuar që ishte më ngjitës sesa lloji origjinal që doli nga Wuhan, Kinë, në fund të 2019.

Situata globalisht ”është kaq dinamike për shkak të varianteve që po qarkullojnë”, shtoi ajo. Varianti është përhapur në më shumë se 80 vende dhe vazhdon të shndërrohet ndërsa përhapet në të gjithë globin. Tani përbën 10% të të gjitha rasteve të reja në Shtetet e Bashkuara, nga 6% javën e kaluar, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Pesë gjërat që duhet të dimë për Delta

1- AJO PO PËRHAPET ME SHPEJTËSI NËPËR BOTË

Varianti Delta u zbulua për herë të parë në Indi në fund të vitit 2020, ku mendohet se ka kontribuar në numrin jashtëzakonisht të lartë të rasteve gjatë valës së dytë të vendit të COVID-19. Që nga 14 qershori u përhap në 74 vende të botës, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH).

Drejtori i OBSH-së për Evropën ka paralajmëruar se Delta është “gati të zërë vend në rajon”, pasi shumë vende përgatiten të lehtësojnë kufizimet dhe të lejojnë më shumë tubime shoqërore dhe të udhëtojnë përtej kufijve. Që nga 14 qershori, varianti Delta përbënte 10% të rasteve në SH.B.A.

2. ËSHTË MË E TRANSMETUESHME.

Një vend ku varianti Delta ka marrë vend është Mbretëria e Bashkuar. Meqenëse rastet e para u zbuluan në shkurt, ajo ka kapërcyer me shpejtësi të ashtuquajturën variant Alpha (B.1.1.7) që u zbulua për herë të parë në Kent, Angli, dhe që ishte vetë 43 deri 90% më i transmetueshëm se variantet para-ekzistuese të SARS-CoV-2. Delta aktualisht përbën më shumë se 91% të rasteve UK COVID-19 dhe është rreth 40% më e transmetueshme se varianti Alpha, sipas vlerësimeve të qeverisë së MB.

3. MUND TË SHOQËROHET ME SIMPTOMA TË NDRYSHME

Delta po përhapet me shpejtësi edhe në Kinën Juglindore. Këtu, mjekët po raportojnë se pacientët po bëhen më të sëmurë dhe kushtet e tyre përkeqësohen më shpejt sesa pacientët që ata trajtuan në fillim të pandemisë.

4. NJERËZIT MUND TË KENË MË SHUMË GJASA TË SHTROHEN NË SPITAL ME VARIANTIN DELTA

Shumica e të dhënave shkencore që janë botuar në lidhje me variantin Delta deri më tani, kanë ardhur nga Mbretëria e Bashkuar, ku studiuesit po përdorin një metodë të shpejtë të quajtur “testimi i vlerësimit të gjenotipit” për të parë nëse një mostër pozitive COVID-19 përmban një variant shqetësimi , të tilla si Delta, apo jo.

-Sa efektive janë vaksinat kundër variantit Delta krahasuar me variantin Alpha?

Në përgjithësi, dozat e Covid janë më efektive kundër rezultateve më të rënda, të tilla si vdekja, dhe më pak efektive kundër atyre më pak të rënda, siç është infektimi asimptomatik. Kjo vërtetohet edhe nga të dhënat e mbledhura për dy vaksinat kryesore Covid në përdorim në Mbretërinë e Bashkuar kundër të dy varianteve.

Sipas të dhënave të Shëndetit Publik në Skoci, të paktën dy javë pas dozës së dytë të Covid, mbrojtja ndaj infektimit ra nga 92% për variantin Alpha në 79% për variantit Delta për vaksinën Pfizer / BioNTech , ndërsa për vaksinën Oxford / AstraZeneca mbrojtja ra përkatësisht nga 73% në 60%. Mbrojtja kundër sëmundjes simptomatike gjithashtu është zbuluar se ndryshon në varësi të variantit të Covid-it.

Sipas të dhënave të fundit të Shëndetit Publik në Angli (PHE), katër javë pas një doze, secila vaksina ofroi pothuajse 50% mbrojtje ndaj variantit Alpha. Megjithatë për variantin Delta kjo mbrojtje ishte më e ulët, me një dozë të vaksinës Pfizer / BioNTech duke ofruar rreth 36% mbrojtje kundër sëmundjes simptomatike. Për një dozë të vaksinës Oxford / AstraZeneca kjo shifër ishte rreth 30%.

Dy javë pas dozës së dytë, ndryshimet në efektivitetin e vaksinës sipas variantit ishin më modeste, me vaksinën Pfizer / BioNTech që ofron 88% mbrojtje ndaj sëmundjes simptomatike kundrejt variantit Delta, krahasuar me 94% mbrojtje ndaj variantit Alpha. Për vaksinën Oxford / AstraZeneca, shifrat ishin përkatësisht 67% dhe 74%.

(A.B)/Dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Aktualitet Aktualitet covid ne bote Varianti Delta covid ne bote Varianti Delta

Sondazh

Poll

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje