LIVE UPDATES
Aktualitet

“Shtrihem për bukën e fëmijëve të mi, s’hëngrëm as kaposhin e Vitit të Ri”, punonjësit e Uzinës në Mallakastër

24 Janar 2020, 16:37 Nga DOSJA
“Shtrihem për bukën e fëmijëve të mi,

FIER– Punonjësit e Uzinës në Mallakastër kanë ngritur shqetësimin për mbylljen e Uzinës. Në një prononcim për mediat, punëtorët tregojnë se si po mashtrohen dita ditës nga pronarët e Uzinës  dhe po mbahen peng, pa rroga dhe pa punë. Ata shtojnë ndër të tjera që po luhet një lojë pazaresh dhe që vetë ata nuk po e kuptojnë se për çfarë loje bëhet fjalë. prej katër muajsh, punonjësit e Uzinës, ende të papunë teksa tregojnë se nuk kanë ngrënë as ‘kaposhin’ e Vitit të Ri. Ata shtojnë se do të ngrihen në protestë, por që është shumë e vështirë që të bëhen të gjithë, pasi ‘janë blerë’ disa prej punëtorëve dhe kanë frikë të dalin.

Kjo situatë është shqetësuese sepse jemi pa punë prej katër muajsh. Nuk na thonë asnjë fjalë dhe vetëm gënjejnë. Dhe e keqja është se bëjnë sikur na paguajnë pasi na paguajnë sigurimet shoqërore, ndërkohë që ne s’kemi marrë asnjë lekë. Nuk është bërë asgjë. Shumë fjalë hidhen që do ta marrë ndonjë kompani private, por janë të gjitha mashtrime. Edhe dje shkuam dhe doli një përfaqësues dhe na tha që nuk ka lekë. Na tha ‘ne s’kemi lekë për vete, po presim’. Ne na kanë prishur edhe sindikatën. Arsyen e vërtetë të mos hapjes së kësaj uzine e di kryeministri Edi Rama. I gjithë Ballshi me këtë punë mbahet, ja shikoji rrugët. Janë bosh, sepse janë mbyllur njerëzit në shtëpi sepse nuk kanë asnjë lekë. Është e vështirë të bësh dhe protesta sepse ai ka blerë njerëzit. Tentojnë të vijnë njerëzit dhe nuk bëhen. Shpresa n aka vdekur, nuk kemi shpresë,”– tregon njëri prej punëtorëve.

Ndërsa një punëntor tjetër, baba i tre fëmijëve shprehet se të zotët e uzinës i kanë kërkuar që të ngrihet kundër qeverisë, pasi kanë pazaret dhe lojërat e tyre. Ai thotë me zë, gati-gati përlotës, që nuk ka bukë për fëmijët e tij dhe se çdo ditë u shtohen fatura të papaguara duke nisur që nga marketet ku marrin ushqimet pa lekë e deri te çerdhet që nuk i shlyejnë dot. Ndër të tjera, punëtori shprehet se është i gatshëm të shtrihet për bukën e fëmijëve të tij.

“Jam banues në Mallakastër, rreth 20 vjet që punoj në këtë uzinë. Aktualisht jam pa punë. Sipas siguimeve shoqërore më thonë që je i paguar. Por këtu ikën një firmë e vjen një firmë. Ikën një dajua e vjen një dajua. Nuk e kuptoj pse ndodh kjo gjenjde katastrofe. Jemi thjesht punëtorë. Të tërë gëzojnë Vitin e Ri por Mallakastra nuk gëzoi njëherë Vitin e Ri, sidomos punëtorët e Uzinës. Vërtet u hap Uzina e Ballshit, e mbajti premtimin deri diku kur zoti kryeministër foli për Uzinën e Ballshit. Por, na solli njerëz të padenjë, mashtrues. Është një katastrofë. Tërmeti bëri të sajën. Është katastrofë natyrore. Më vjen keq që e them këtë por që Ballshi është bërë më keq se tërmeti. Kam kontaktuar me Presidentin, me njërin që hiqet si shefi. i kam thënë ‘jam baba i tre fëmijëve, ddy binjakëve dhe një djali. Çfarë të bëj se kam fëmijët në çerdhe, duhen lekë. S’më hidhen lekët. Paguhen sigurimet dhe s’na hedhin as rrogën minimale. Duan buke për të ngrënë. Më la pa Vit të Ri.’ Dhe dje pa pikë turpi erdhi në mes të Ballshit dhe na kërkoi të ngriheshim kundër Ramës. kur mua ai nuk më hedh rrogat. Të paktën 230 mijë lekë sipas ligjit që ka shqiptari, ai nuk i ka hedhur. I thonë 800 e ca punëtorë. Erdhën dje dhe u thoshin shefave që të merrnin punëtorët e Ballshit dhe të dalin në grevë. E kërkojmë këtë që të ushqehemi, por nuk biem pre e tyre. Nuk bëj kontratë me këta. Këta janë mashtruesa, nuk e di kush i solli në Shqipëri. por nuk bëhem peshk i tyre. Herën e parë kam 16 rroga pa marrë.

Ne vërtet jemi 850 punëtore por jemi përçarë. Do organizohemi thejsht si njerëz, sepse Mallakstra ka përfunduar pa asnjë lloj investimi. Kur futesh në market ke listat e ushqimeve që merren. Do mobilizohemi, do shkojmë përpara prefekrturës së qarkut të Fierit dhe na kanë ardhur dje pa pikë turpi që do ngriheni për neve. ‘do u sjellim autobuza e do ngirheni për ne’. si do të ngrihem unë për ta kundër shtetit? Si t’i mnbështes unë ata, kur na kanë lënë pa bukë. Vijnë dhe bëjën presione, dhe nuk bëhet fjalë për një person. Është një Mallakastër. Mos të haj një kaposh, kur Rama u dha pensionistëve. Ne nuk kemi festuar Vit të Ri. Sigurimet janë hedhur pas presioneve të qeverisë. Se çfarë firme është nuk e dimë. Se çfarë loje po luhet. Është mashtrim. Deri në 5 tetor të 2018-s përfundoi lënda e parë dhe desh u vranë njerëz atje. Dhe në fund, tre muaj nga 220 mijë nuk na i kanë hedhur. Dje kanë debatuar dhe kanë thënë që të hidhen lekët. I lutem shtetit që të marrë masa dhe të na rregullojë. Mallakastra nuk varet nga Fisniku dhe Arjani, apo kush e ka këtë uzinë. Nëse ju i doni njerëzit që të shtrihen për bukë, jam i pari që do të shtrihem. Ta dimë që është e mbyllur,”- përfundon ai.

Punonjësit e uzinës në Mallakastër u ngritën në protestë edhe në muajin tetor të vitit të kaluar. Ata treguan për mediat se kishin mbetur pa punë pasi qeveria nuk ka arritur në një marrëveshje me pronarët e kompanisë në mënyrë që uzina të marrë lëndën e parë, naftën.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet fier mallakaster punonjesit e uzines ne mallakaster ne proteste fier mallakaster punonjesit e uzines ne mallakaster ne proteste

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni