LIVE UPDATES
Aktualitet

Uzina në Mallakastër mbetet pa naftë, punonjësit prej tre ditësh në protestë: E eksportojnë jashtë, jemi pa bukë (Vide

2 Tetor 2019, 10:43 Nga DOSJA
Uzina në Mallakastër mbetet pa naftë, punonjësit prej tre

FIER– Qindra punonjës të thjeshtë uzinë, përgjegjës apo inxhinierë që janë të punësuar pranë uzinës së përpunimit të naftës në Mallakastër kanë dalë në protestë prej tre ditësh.

Në një prononcim për mediat, punonjësit shprehen se kanë mbetur pa punë pasi qeveria nuk ka arritur në një marrëveshje me pronarët e kompanisë në mënyrë që uzina të marrë lëndën e parë.

Dhe bëhet fjalë pikërisht për naftën që prodhohet në vendin tonë, naftë e cila sipas punonjësve eksportohet jashtë vendit, në Spanjë apo në shtete të tjera.

Përpara kamerave, ata tregojnë se ëindra familje mbeten pa bukë pasi uzina është e vetmja mundësi ku banorët e Fierit dhe të Mallakastrës sigurojnë të ardhurat. Punonjësit shtojnë gjithashtu se kompania që ka marrë përsipër këtë uzinë është një nga më korrrektet por për shkak të mungesës së një marrëveshjeje me qeverinë ka mbetur e pa furnizuar me lëndë të parë.

Ata shtojnë më tej se prej tre ditësh kanë dalë të protestojnë pasi kanë mbetur pa punë dhe askush nuk është interesuar që t’i pyesë për arsyen. Më tej, ata theksojnë se nëse kjo çështje nuk zgjidhet, do të detyrohen të vijnë në Tiranë, pasi familjet e tyre kanë mbetur pa të ardhura.

Punonjësi 1: Këta njerëz që janë mbledhur sot këtu janë pa punë. Ata nuk janë mboedhur për shoë, por për bukën e gojës. Nafta eksportohet në Spanjë apo diku tjetër, duke lënë pa punë rafinerinë e vendit. Këta njerëz janë pa bukë. Unë po bëj 40 vite që punoj në rafineri.

Një pjesë e vogël janë më të rinj në moshë pasi si unë është pjesa më e madhe e njerëzve këtu. Sot për interesa të njërit apo të tjetrit, nafta eksportohet jashtë dhe ne ngelemi pa punë. Ky pronar furnizon Mallakastrën me ujë. detyrimet për energjinë elektrike i paguan aid he një fikej pompe lë të gjithë Fierin dhe Mallakastrën pa ujë. Ne nuk duam lëmoshë, ne kërkojmë dhe bukën e gojës.

Punonjësi 2: Unë jam përgjegjës reparti dhe furnizoj me avull unziën. Ne jëmi të përkushtuar si punonjës, qioftë në të vjetrit apo të rinj që vijnë më pas. Ne këmi një ngërç. Krahasuar me firmat që kanë qenë më parë, kjo firmë është mjaft e rregullt. Ngërçi është midis komp[anive dhe qeverisë. Mesa kemi dëgjuar keta të kompanisë janë të gatshëm të derdhin paranë dhe të na fusin sërish në punë. Në takimet që kemi pasur me kryeministrin, ai ka thënë që nafta që do të prodhohet në vend do të përpunohet këtu. Por nuk e mbajti fjalën. Familjet më të paktën katër anëtarë ngelin pa bukë. Plus dhe pajisjet nëse nuk futen në punë, nuk bëjnë më. Firma është e gatshmë në çdo moment që të japë lekët për lëndën e parë. Pse nuk e sjellin, atë e di kryeministri, ministri, etj. Ne jemi të gatshëm të punojmë.

Kjo uzinë është në gjendje të punojë, ne mundemi të punojmë dhe i dalim për zot, por pa naftë nuk punohet. Kjo është alamet uzine, një nga më të mirat në Ballkan. Pse nafta të shitet diku jashtë port ë mos përpunohet ketu.

Punonjësi 3: Unë jam tipist. Kam më shumë se 10 vite që punoj këtu. Kjo shoqëri është e rregullt me pagesat dhe me kushtet, por nuk funrnizohet me naftë. Këtë gjë duhet ta zgjidhin atje lart. Në asnjë vend të botë nuk ndodh që nafta që proshohet nga nëntokë jote të përpunohet jashtë. Kjo është një plagë e madhe, pasi në Mallakastër janë të gjithë të punësuar në Unizë dhe të ardhura të tjera nuk ka. Ne kërkojmë nga qeveria që të arrijë në marrëveshje me Bankersin që të sjellë naftën këtu. Këtu s’ka ardhur asnjëri që të paktën të interesohet se për çfarë kemi dalë. Ne nuk duam që situate të shkojë deri në pikën që të vijmë në Tiranë. Rafineria është me licencë të plotë, është mjaft e rregullt por askush nuk investon kur nuk ka lëndë të parë.

540 mijë ton kërkohet për momentin, një sasi që Bankersi e ka. Ne nuk po bëjmë resistencë. Është dita e tretë që mblidhemi këtu dhe presim një përgjigje nga lart. Por nëse nuk vjen, ne do të marrim masa pasi nuk rri njeri pa buke. Të gjithë ata breza që kanë mbaruar shkollën për inxhinieri kanë ngelur pa punë. Kërkohet thjesht lëna e parë, s’kemi asnjë ankesë tjetër. Mendoj që duhet të gjejnë një zgjidhje për këtë gjë.

(f.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet fier mallakaster punonjesit e uzines ne mallakaster ne proteste fier mallakaster punonjesit e uzines ne mallakaster ne proteste

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh