LIVE UPDATES
Aktualitet

Ulet numri i lopëve, fermerët thonë se nuk kanë asnjë leverdi, “qumështi shitet lirë”

26 Mars 2022, 15:37 Nga DOSJA
Ulet numri i lopëve, fermerët thonë se nuk kanë asnjë

Ky fermer në këtë fushë dikur kulloste lopët, ndërsa sot pulat dhe patat. Toli Qendro, fermeri nga fshati Kutalli i Dimalit, deri para 3 vitesh kishte 15 krerë lopë, ndërsa sot në stallën e madhe ka mbetur vetëm lopa Lara dhe qingji Balo. Ai thotë se kjo fermë u boshatis nga gjedhët sepse industria e përpunimit të qumështit një litër qumësht kërkon ta blejë tek fermeri me lirë se uji.

“Unë pata 15 krerë lopësh. Shikoni dhe vendet. Unë arrita që të kem vetëm një lopë që e mbaj vetëm për familjen time. E do të thuash pse? Të vijë baxho dhe ta marri qumështin me 350-370 Lek, kur një shishe ujë me sa shitet? Edhe çmimet sa kanë ardhur për barin dhe koncentratin janë rritur. Nëse do ta mbash edhe ajo siç i themi ne fshatarët mos të mallkojë. Ta bëj dhe ajo jetën e saj siç i takon”, u shpreh fermeri Toli Qendro. Mungesa e subvencioneve ka bërë që për vitin 2021 të ketë 53,026 gjedhë më pak. Kjo e vërtetë fermerit nga Dimali i dhemb.


“Kush është ai që nuk i dhimbset. Mua lopët më dhimbsen pasi i kisha njëlloj si njerëzit e shtëpisë. Ushqeja familjen”, u shpreh fermeri. Për blegtorin dikur kjo stallë ishte burimi i vetëm I të ardhurave në familje.

“Ama ta dish që nuk kam vetëm një lopë, kam dhe edhe një qingj, kam edhe një gic të vogël që e mbaj për familjen time”, u shpreh fermeri. Ndërsa sot për të Lara është buka e familjes.

“Lara është vetmja. Unë larën e kam kosin, e kam qumësht, e kam djathin,gjizën”, shtoi më tej ai. Histori si kjo e Tolit në vendin tonë nuk janë të rralla. Nga fermerët mbarështimi i gjësë së gjallë nuk të siguron të ardhura të kënaqshme, për pasojë shqiptarët duhet të ushqehen me bulmetin e fermerëve nga Serbia.

Marrë nga Top Channel

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet cmimi i qumeshtit cmimi i qumeshtit

Sondazh

Poll
Aktualitet 26 Mars 2022, 13:24

Digjet makina e parkuar në Tiranë

TIRANË– Një makinë është djegur plotësisht në Tiranë, mëngjesin e kësaj të shtune. Me anë të një njoftimi zyrtar, Policia bën me dije se ngjarja ka n...

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet