LIVE UPDATES
Aktualitet

Shpërthimet në Shkodër/ Gazetari Qyno ngre dyshime: Ç’u premtua në fushatë? “Hijet” s’falin

26 Mars 2022, 10:59 Nga DOSJA
Shpërthimet në Shkodër/ Gazetari Qyno ngre dyshime:

SHKODËR– Orët e para të mëngjesit në Shkodër janë pritur me shpërthime! Më saktë, ishin dy ato që zgjuan qytetin, një në pronën e Sokol Licit, tjetri tek ndërtesa në pronësi të Xhemal Bushatit. Gazetari Elton Qyno shkruan në rrjetin e tij social “Facebook”, Qyno shkruan se tritoli në biznesin e Bushatit vjen vetëm 20 ditë pas zgjedhjeve të pjesshme lokale, ku ai u rendit në vendin e tretë.

“Sigurisht që kemi pasur zgjedhje primare dhe që padyshim janë bërë premtime, janë dhënë oferta, janë marë para dhe shpërndarë para. Por të gjitha këto punë të paligjshme me qëllim kapjen e një karrigeje pushteti, tanimë janë zhbërë. Dhe nga ana tjetër kërkohet mbajtja e fjalës…,”-shkruan gazetari. Ndërsa shton se shpërthimi tjetër ka ndodhur në njësinë tregëtare ishte në pronësi të Sokol Licit, por përdorej nga Florenc Marku.

“Të dyja ngjarjet të ndodhura në aspektin kohor shumë pranë me njëra-tjetrën janë komplekse, dhe ka mjaft dyshime se është janë kryer nga e njëjta dorë. Njësitë paramilitare të Krimit të Organizuar, që veprojnë në këtë qytet edhe nën siglat e flamunjve të lëvizjeve politike, kanë dalë jashtë kontrollit dhe jo polici e prokurori, por s’ka zot që ti dali për zot. “Hijet e natës”, që shfaqen rrugëve të Shkodrës me qese tritoli nëpër xhepa, s’mund ti shohë as policia dhe as kamerat e sigurisë,”-shton ai ndër të tjera në postimin e bërë.

POSTIMI I PLOTË:

Nga prona e Sokol Licit me vrap tek Bushati, i Llull Bashës, në Shkodër ka ngelur pa u përdorur vetëm “Bayraktar” e “Javelin” Si kanë shkuar punët në Shkodër, duket se tani ka mbetur pa u nxjerë nga depot, vetëm dronët “Bayraktar” dhe ato bazukat britanike “Javelin”, që po përdor ushtria Ukrainase, kundër Rusëve. Në Shkodër kemi parë, pistoleta nga të gjitha kalibrat, Kallashnikov, Rus, Jugosllav, Kinez dhe Poliçani, tomsona “MP5”, e në shumë raste tritolë të sasive të mëdha dhe të vogla. Tani, vetëm dronët dhe “Javelin” ka ngelur pa u futur në front. Aq e madhe është hasmëria dhe mllefi në këtë qytet, sa hasmi nuk ngopet më, me të shtëna pisqolle apo kallashnikovi, por me tritol dhe armë të tjera që rafshojnë godinën. Sot në mbrëmje u hodh në erë biznesi i Xhemal Bushatit, ish-kadidatit të PD-së së Llullzim Bashës, për Bashkinë e Shkodrës. Sigurisht që kemi pasur zgjedhje primare dhe që padyshim janë bërë premtime, janë dhënë oferta, janë marë para dhe shpërndarë para. Por të gjitha këto punë të paligjshme me qëllim kapjen e një karrigeje pushteti, tanimë janë zhbërë. Dhe nga ana tjetër kërkohet mbajtja e fjalës… Atentati vjen vetëm 20 ditë pas disfatës së madhe të 6 Marsit 2022, ku Bushati, u deklarua i humbur, dhe vetëm pak orë pasi Sali Bej Berisha rimori PD, nëpërmjet Komisionit të Rithemelimit. Mbi biznesin e Bushatit ishte dhe banesa e tij, por fatmirësisht nuk ka pasur dëme materiale dhe njezës. Ekspertët anti-eksploziv, në bazë në dëmtimit të shkaktuar nga tritoli, vlerësuan se në vengjarje ishte përdorur një sasi diku tek 350 deri në 400 gramë tritol. Ndërkohë 5 minuta para këtij sulmi të rëndë, një tjetër shpërthim në mesnatë dhe në qëndër të Shkodrës, ka ndodhur në ambjentet e supermarketit në pronësi të shtetasit, Florenc Marku. Mësohet se njësia tregtare posedohet nga biznesmeni Sokol Lici, ndërsa përdorej nga Florenc Marku. Të dyja ngjarjet të ndodhura në aspektin kohor shumë pranë me njëra-tjetrën janë komplekse, dhe ka mjaft dyshime se është janë kryer nga e njëjta dorë. Njësitë paramilitare të Krimit të Organizuar, që veprojnë në këtë qytet edhe nën siglat e flamunjve të lëvizjeve politike, kanë dalë jashtë kontrollit dhe jo polici e prokurori, por s’ka zot që ti dali për zot. E keqja do bëjë punën e vetë, por të shpresojmë në vijim, për të mos pasur viktima dhe lëndime në njerëz në të tilla ngjarje. “Hijet e natës”, që shfaqen rrugëve të Shkodrës me qese tritoli nëpër xhepa, s’mund ti shohë as policia dhe as kamerat e sigurisë.

LAJMI KRYESOR: 2 shpërthime në Shkodër/ Eksploziv bizneseve, njëri në pronësi të Bushatit, tjetri i Licëve

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet shperthim ne shkoder xhemal bushati shperthim ne shkoder xhemal bushati

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë