Bota

Udhëtimi 8-ditor i Biden në Evropë/ Presidenti i SHBA takohet me Boris Johnson, në fokus të diskutimeve është tregtia dhe ‘ngërçet’ e BREXIT, kreu i Shtëpisë së Bardhë jep lajmin e mirë: Do dhurojmë 500 milion doza vaksinash (BATUTAT MES TYRE)

 • Presidenti Biden në Britani për bisedime me kryeministrin Johnson dhe takimin e G7
 • Takimi Biden-Putin, këshilltarët: Pas bisedimve mund të rinisin marrëdhëniet diplomatike mes dy vendeve
 • Presidenti Joe Biden është ditën e sotme në Angli për të folur rreth samitit të G7. Ai është takuar me kryeministrin britanik Boris Johnson, më të cilin kanë biseduar rreth çështjeve dypalëshe ku në fokus të takimit ishte tregtia, pandemia e Covid si dhe marrëveshja e Brexit, e cila ka lënë jashtë Irlandën e Veriut. 
  Featured image of article: Udhëtimi 8-ditor i Biden në Evropë/ Presidenti i SHBA takohet me Boris Johnson, në fokus të diskutimeve është tregtia dhe ‘ngërçet’ e BREXIT, kreu i Shtëpisë së Bardhë jep lajmin e mirë: Do dhurojmë 500 milion doza vaksinash (BATUTAT MES TYRE) Joe Biden dhe Boris Johnson

  BRITANI E MADHE- Presidenti Joe Biden ka zbarkuar ditën e djeshme në Evropë, për të zhvilluar takimet e tij të para jashtë Amerikës në postin e presidentit. Ashtu siç e do tradita, i pari takim është zhvilluar me kryeministrin britanik, Boris Johnson, i cili shoqërohej edhe nga partnerja e tij. Në momentin e takimit, Biden zgjodhi që të ‘thyejë akullin’, dhe të bëjë një batutë mbi partneret e tyre.

  Ata biseduan rreth çështjeve dypalëshe ku në fokus të takimit ishte tregtia si dhe çështja e Irlandës së Veriut, pasi bisedimet e Brexit përfunduan në ngërç dhe kërcënime. Ata gjithashtu nënshkruan një marrëveshje, mes tyre për pandeminë e koronavirusit si dhe për të gjitha sfidat e tjera që pritet të jenë në të ardhmen, e cila është si një version i ri i “Kartës së Atlantikut”, të nënshkruar nga Winston Churchill dhe Franklin Roosvelt, në fund të ‘Luftës së Dytë Botërore.’ Në lidhje me çështjen e Irlandës së Veriut, Johnson tha se ata janë të gatshëm dhe se ekziston harmonia për të gjetur një zgjedhje të pranueshme nga të gjitha palët. Presidenti në sot në mbrëmje gjithashtu ka njoftuar se SHBA do të dhurojë 500 milion doza vaksinash Pfizer për të gjitha vendet e varfëra.  

  Biden për dy ditët në vijim, pra të premten dhe të shtunën do të qëndrojë në Britani në fshatin bregdetar të Shën Ives në Cornwall, ku ai do të marrë pjesë në samitin e G7.

  Takimi pritet të dominohet nga diplomacia e vaksinave, tregtia, klima dhe një iniciativë për rindërtimin e infrastrukturës në botën në zhvillim. Zyrtarët amerikanë e shohin atë përpjekje si një mënyrë për t’iu kundërvënë ndikimit në rritje të Kinës. Presidenti i SHBA dhe zonja e parë Jill Biden do takohen gjithashtu të dielën me Mbretëreshën Elizabeth II në Kështjellën Windsor përpara se të largohen nga Britania e të nisen për një samit të NATO-s në Bruksel të hënën.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Ndalesa e tij e parë ishte në RAF Mildenhall në Mbretërinë e Bashkuar, ku ai iu drejtua forcave amerikane duke i falenderuar. Ai gjithashtu i drejtoi një mesazh të fortë Presidentit rus Vladimir Putin, të cilin do ta takojë më vonë gjatë udhëtimit. Presidenti  tha se ai do të sigurojë aleatët për rolin e Shteteve të Bashkuara në botë. Më pas, ai bëri të ditur se do të shpallte një strategji të re për vaksinimin e botës kundër pandemisë së koronavirusit.

  Presidenti Biden gjithashtu tha se ai do të shpallte një strategji të re për vaksinimin e botës kundër pandemisë së koronavirusit. Ndërsa po ngjitej në Air Force One për t’u larguar nga Uashingtoni, Presidenti Biden tha se qëllimet e tij për udhëtimin ishin forcimi i lidhjeve me aleatët, duke ia bërë të qartë Putinit dhe Kinës se Evropa dhe Shtetet e Bashkuara kanë marrëdhënie të ngushta. Me këtë të fundit, do të takohet javën e ardhshme.  

  (k.m./i.a.e.k/dosja.al)

  • 20:43

   Pritet të pasqyrojë kërcënimet që po përballet bota, Karta e re e Atlantikut, ja çfarë përmban marrëveshja e nënshkruar nga Biden dhe Johnson

   Boris Johnson dhe Joe Biden

   Karta e re e Atlantikut që Presidenti Joe Biden dhe Kryeministri Boris Johnson nënshkruan ditën e sotme gjatë takimit të tyre dypalësh ka për qëllim të pasqyrojë kërcënimet me të cilat përballet bota sot. BBC shkruan se sipas një zyrtari kjo marrëveshje do të bëjë të mundur se si do të duken dekadat e ardhshme. “Kanë kaluar 80 vjet nga e fundit, është koha që ajo të rifreskohet. Origjinali përshkroi me të vërtetë se si mund dhe duhet të dukej rendi botëror i pasluftës, kjo statut i ri do të bëjë të qartë se si mund dhe duhet të duken dekadat e ardhshme të shekullit 21,” tha një zyrtar. Karta e re e Atlantikut synon të ndërtohet mbi deklaratën historike të bërë nga Presidenti Franklin D. Roosevelt dhe Kryeministri Ëinston Churchill në 1941 që përcakton qëllimet Amerikane dhe Britanike për botën pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. “Sot, Presidenti i Shteteve të Bashkuara dhe Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar riafirmojnë angazhimin e tyre për të punuar së bashku për të realizuar vizionin tonë për një të ardhme më të qetë dhe të prosperuar. Karta jonë e ringjallur e Atlantikut, duke u mbështetur në angazhimet dhe aspiratat e përcaktuara tetëdhjetë vjet më parë, pohon angazhimin tonë të vazhdueshëm për të ruajtur vlerat tona të qëndrueshme dhe për t’i mbrojtur ato nga sfidat e reja dhe të vjetra. Ne angazhohemi të punojmë ngushtë me të gjithë partnerët që ndajnë vlerat tona demokratike dhe për t’iu kundërvënë përpjekjeve të atyre që kërkojnë të minojnë aleancat dhe institucionet tona,” thuhet në dokument. Pasqyrimi i ndryshimit të dokumentit në një pakt modern midis SHBA dhe MB do të bëhet në vetëm disa pika, ku në veçanti do të jenë fushataa dezinformuese dhe ndikimi keqdashës në zgjedhje. “Ne mbetemi të bashkuar pas parimeve të sovranitetit, integritetit territorial dhe zgjidhjes paqësore të mosmarrëveshjeve. Ne kundërshtojmë ndërhyrjen përmes dezinformimit ose ndikimeve të tjera malinje, përfshirë zgjedhjet, dhe rikonfirmojmë angazhimin tonë për transparencën e borxhit, qëndrueshmërinë dhe qeverisjen e shëndoshë gjithashtu do të mbrojmë parimet kryesore të tilla si liria e lundrimit dhe fluturimi i tepërt dhe përdorime të tjera të ligjshme ndërkombëtarisht të deteve,” thuhet në dokument

  • 20:30

   Biden konfirmon lajmin: SHBA do të shpërndajë 500 milion doza vakainash të Pfizer për vendet e varfëra

   Joe Biden

   Presidenti Joe Biden konfirmoi sot lajmin e dalë nga Shtëpia e Bardhë se SHBA do të dhurojë 500 milion doza vaksinash Pfizer, për vendet e varfëra. CNN shkruan se sipas Biden vaksinat do të fillojnë të transportohen në gusht me 200 milion dozat e para ndërsa 300 milion të tjerat do të dorëzohen në gjysmën e parë të vitit 2022. “Ne po e bëjmë këtë për të shpëtuar jetë, për t’i dhënë fund kësaj pandemie, kaq. Dhe që nga fillimi i presidencës sime, ne kemi qenë me sy të qartë se duhet të sulmojmë këtë virus gjithashtu globalisht. Kjo ka të bëjë me përgjegjësinë tonë. Në këtë moment, vlerat tona na bëjnë thirrje të bëjmë gjithçka që mundemi për të vaksinuar botën kundër Covid-19. Gjithashtu wshtw në interesin e Amerikës. Për sa kohë që virusi tërbohet diku tjetër, ekziston rreziku i mutacioneve të reja që mund të kërcënojnë njerëzit tanë. Ne duhet t’i kthejmë dozat e prodhuara në të shtëna në armë për të mbrojtur njerëzit dhe komunitetet. Kjo është arsyeja pse Shtetet e Bashkuara tashmë po japin qindra miliona fonde për të mbështetur përpjekjet e vaksinimit në minutën e fundit, duke përfshirë financime të reja nga Kongresi si pjesë e Planit Amerikan të Shpëtimit. Dhe duke punuar me programe në Amerikën Latine, Azi dhe Afrikë. Ne jemi do të vazhdojë prodhimin e dozave. Dhurimin e dozave. Marrjen e goditjeve, siç thonë ata këtu në Mbretërinë e Bashkuar, në krahë “, tha Biden.

  • 19:32

   Përfundon takimi mes Biden-Johnson, kryeministri flet për Irlandën e Veriut: Ekziston harmonia e plotë për të gjetur zgjidhje

   Boris Johnson dhe Joe Biden

   Takimi mes Presidentit Joe Biden dhe Kryeministrit Boris Johnson ka përfunduar. BBC shkruan se pas takimit, Johnson ka folur për marrëveshjen e Brexit, e cila ka lënë jashtë Irlandën e Veriut. Ai ka thënë se Anglia është e gatshme dhe e vetëdijshme që duhet gjetur një zgjidhje në lidhje me këtë marrëveshje. I pyetur nëse Presidenti Biden “e nxiti” atë të zgjidhte problemet që janë ngritur në bisedimet e Brexit me BE, Boris Johnson tha se nuk e bëri diçka të tillë, dhe shtoi se si Anglia, SHBA-ja dhe BE-ja duan që të mbështesin marrëveshjen dhe të mbajnë ekuilibrin e paqes. “Jo, ai nuk e bëri, por ajo që unë mund të them është se Amerika, Mbretëria e Bashkuar, plus BE-ja kanw një gjë që ne absolutisht të gjithë duam të bëjmë dhe ajo është që të mbështesim Marrëveshjen e së Premtes së Mirë në Belfast dhe të sigurohemi që të mbajmë ekuilibrin e procesit të paqes. Ekziston një harmoni e plotë mbi nevojën për të vazhduar, për të gjetur zgjidhje dhe për t’u siguruar që ne të mbështesim Marrëveshjen e së Premtes së Mirë në Belfast,” tha Johnson.

  • 18:41

   LAJM I MIRË, pritet njoftimi nga Presidenti Biden: Do të dhurojmë 500 milion doza vaksinash Pfizer për vendet e varfëra

   Presidenti Joe Biden pritet të njoftojë mbrëmjen e sotme se SHBA do të dhurojnë 500 milion doza vaksinash Pfizer për vendet e varfëra. CNN shkruan se sipas zyrtarëve të administratës së Biden, kjo do të jetë një mënyrë për të udhëhequr rrugën drejt rimëkëmbjes nga pandemia. “Kjo do të jetë qartë blerja dhe dhurimi më i madh i vaksinave Covid-19 nga një vend i vetëm. Ne duam të bëjmë gjithçka që mundemi për të parandaluar humbjet më tragjike në të gjithë globin, dhe se është në interesin tonë kombëtar t’i japim fund kësaj pandemie kudo. Covid-19 nuk njeh kufij dhe për sa kohë që ky virus është në botën tonë, amerikanët janë në rrezik,” tha zyrtari i adminisratës Biden.

  • 18:20

   Marrëveshja e Brexit, Kryeministri Irlandez: Biden i ka kërkuar Johnson që ta përpunojnë atë

   Micheál Martin

   Kryeministri i Irlandës së Veriut, Micheál Martin ka mirëpritur lajmin se Shtëpia e Bardhë ka qortuar në mënyrë efektive Mbretërinë e Bashkuar për ‘dështimin’ e saj për të zbatuar siç duhet protokollin e Irlandës së Veriut (marrëveshja me BE që rregullon marrëveshjet tregtare pas Brexit për Irlandën e Veriut). The Guardian shkruan se sipas Martin, Biden i ka thënë Johnson që të bëjnë gjënë e arsyeshme në lidhje me këtë marrëveshje dhe ta përpunojnë atë duke e futur edhe Irlandën e veriut si pjesë e saj. “Unë mendoj se është domethënëse në kontekstin e mesazheve dhe mesazhi i qartë nga Presidenti Biden dhe administrata e tij se gjëja e arsyeshme për të bërë këtu është të kesh rreshtim midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara. Ne të gjithë ndajmë vlera të përbashkëta të demokracive, ky është mesazhi i qartë që marr nga Presidenti Biden. Prandaj mendoj se ai po i thotë Mbretërisë së Bashkuar, shiko, le të bëjmë gjënë e arsyeshme këtu. Le të përpunojmë një marrëveshje të qëndrueshme konstruktive me Bashkimin Evropian, në lidhje me Brexit, në lidhje me marrëveshjen e tërheqjes dhe protokollin”, tha ai.

  • 18:02

   Samiti i G7, Jill Biden: Biden është përgatitur mirë për takimet sidomos për atë me Putin

   Joe Biden dhe Jill Biden

   Zonja e parë e SHBA, Jill Biden ka deklaruar se Presidenti Biden është përgatitur për javë të tëra për udhëtimin e tij të parë në vendet e tjera si President. CNN shkruan se sipas Jill Biden, Presidenti i ka studiuar të gjithë liderët me kujdes, dhe ka punuar shumë për të qënë i pregatitur në takime.   “Ai është aq mirë i përgatitur. Ai ka studiuar për javë të tëra. Ai i njeh shumicën e udhëheqësve që do të jenë këtu. Joe e do politikën e jashtme. Kjo është forta e tij,” tha Zonja e Parë. E pyetur posaçërisht nëse ai do të ishte përgatitur të takohej me Putinin, ajo ngriti zërin duke thënë: Ai është i gatshëm!

  • 17:38

   Samiti i G7, Zonja e Parë jep mesazhin me xhaketën që ka veshur: Duhet të sjellim unitetin në të gjithë globin

   Foto nga takimi

   Zonja e Parë Jill Biden, në takimin mes Presidentit Joe Biden dhe Kryeministrit Boris Johnson ka veshur një xhaketë që lexon ‘Love’ (Dashuri). BBC shkruan se kur u pyet nga reporterët për  mesazhin në xhaketën e saj, ajo u shpreh se në këtë konferencë globale duhet që të përpiqet që të sjellin unitetin në të gjithë globin. “Unë mendoj se kjo është një konferencë globale dhe ne po përpiqemi të sjellim unitetin në të gjithë globin dhe mendoj se kjo është e rëndësishme tani që ju keni një ndjenjë të unitetit,” tha Zonja e Parë.

  • 17:01

   Takimi i parë mes Joe Biden dhe Boris Johnson, presidenti bën shaka për gratë, kryeministri britanik: Se kundështoj dot!

   Takimi i parë

   Presidenti amerikan Joe Biden ka takuar sot për herë të parë kryeministrin britanik, Boris Johnson. Për mediat e pranishme në momentet e para të takimit, Biden ka zgjedhur që të ‘shkrijë akullin’ duke bërë një shaka në lidhje me gratë e tyre. “Unë i thashë kryeministrit se kemi diçka të përbashkët. Ne të dy u martuam me persona që janë shumë më lart se niveli ynë,“-tha ai. Ndërsa Johnson u përgjigj: S’e kundërshtoj dot! 

  • 16:53

   Nis takimi midis Joe Biden dhe Boris Johnson, në fokus lehtësimi i masave midis dy vendeve dhe rishkrimi i Kartës së Atlantikut

   Britain’s Prime Minister Boris Johnson,Carrie Johnson, Joe Biden dhe Jill Biden

   Presidenti amerikan, Joe Biden dhe Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson po mbajnë një takim dypalësh tani ku ata pritet të angazhohen për të punuar për të hapur udhëtimet midis SHBA dhe MB dhe heqjen e kufizimeve që ishin vendosur për të ndaluar përhapjen e Covid-19, sipas një burim i njohur me këtë çështje. Sipas CNN, Biden dhe Johnson pritet gjithashtu të bien dakord për një Kartë të re Atlantike të modeluar në deklaratën historike të bërë nga Presidenti Franklin D. Roosevelt dhe Kryeministri Winston Churchill në 1941 që përcakton qëllimet Amerikane dhe Britanike për botën pas përfundimit të Luftës Botërore II, sipas këshilltarit të sigurimit kombëtar Jake Sullivan. Karta do të përshkruajë përparësitë, vlerat dhe sfidat që përfshijnë mbrojtjen e demokracisë, riafirmimin e rëndësisë së sigurisë kolektive, ndërtimin e një sistemi tregtar global më të drejtë dhe të qëndrueshëm, luftimin e sulmeve kibernetike, adresimin e krizës klimatike, mbrojtjen e biodiversitetit dhe vendosjen e fundit të pandemisë së koronavirusit, sipas burimit. Dinamikat personale midis udhëheqësve të Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë shpesh kanë luajtur një rol kryesor në “marrëdhëniet speciale” midis dy fuqive trans-Atlantike. Roosevelt dhe Churchill ishin shumë të afërt, siç ishin Kryeministri Tony Blair dhe Presidenti i SHBA Bill Clinton, dhe më pas, për habinë e shumë njerëzve, Bler dhe Presidenti i SHBA George W. Bush gjatë Luftës në Irak.

  • 12:28

   SHBA dhe Mbretëria e Bashkuar do të nëshkruajnë variantin e rinovuar të Kartës së ATLANTIKUT

   Boris Johnson dhe Joe Biden

   Boris Johnson dhe Joe Biden do të bëjnë krahasime me Winston Churchill dhe Franklin Roosvelt duke nënshkruar një statut të ri të Atlantikut në një përpjekje për të treguar udhëheqjen e MB dhe SHBA mund të krijojnë një urdhër post-Covid në të njëjtën mënyrë si të kartës së 1941 nënshkruar nga dy udhëheqësit e paracaktuar një rend i ri botëror pas luftës së dytë botërore. Nënshkrimi simbolik i një versioni të ri të kartës së Atlantikut do të ndodhë në takimin e parë dypalësh personalisht midis dy udhëheqësve që kur Biden u bë president dhe vjen përpara samitit kritik të liderëve të G7 në Cornwall. Sipas Guardian, karta origjinale, e nënshkruar në gusht 1941 në një kohë të barazisë më të madhe midis dy fuqive, përkrahu vlerat e demokracisë dhe fjalës së lirë dhe kundërshtimin e totalitarizmit nazist, duke çuar drejtpërdrejt në krijimin e institucioneve të pasluftës si KB dhe NATO. “Ashtu si vendet tona punuan së bashku për të rindërtuar botën pas Luftës së Dytë Botërore, ashtu edhe ne do të zbatojmë forcën tonë të kombinuar në sfidat e mëdha me të cilat përballet planeti sot – nga mbrojtja globale dhe siguria për të rindërtuar më mirë nga koronavirusi te ndalimin e ndryshimit të klimës.”-tha Douning Street. Krahasimet disi vetëkërkuese me Churchill dhe Roosevelt nga dy udhëheqësit mund të duken të rrezikshme ose të parakohshme, por qëllimi është të tregojmë që të dy besojnë se pandemia ka provuar një pikë kthese globale që kërkon bashkëpunim të paparë transatlantik bazuar në vlera të përbashkëta të mbrojtjes së demokracisë, siguria kolektive dhe një sistem i hapur tregtar. “Marrëveshjet që Presidenti Biden dhe unë do të bëjmë, të rrënjosura siç janë në vlerat dhe perspektivën tonë të përbashkët, do të formojnë themelin e një rimëkëmbje të qëndrueshme globale. Tetëdhjetë vjet më parë presidenti amerikan dhe kryeministri britanik qëndruan së bashku duke premtuar një të ardhme më të mirë. Sot bëjmë të njëjtën gjë. ”- tha Johnson. Bazuar në tetë sfida të përbashkëta, karta do të nxjerrë në pah kërcënimet e reja me të cilat përballet bota si sulmet kibernetike, kriza klimatike, mbrojtja e biodiversitetit dhe parandalimi i pandemive në të ardhmen. Karta origjinale lidhi me shkathtësi SH.B.A. në luftën kundër nazizmit dhe mbështeti parimin e vetëvendosjes kombëtare. Johnson kishte ftuar udhëheqësit e Koresë së Jugut, Australisë dhe Indisë në samitin e Cornwall, duke lënë të kuptohet se G7 do të kthehet në një aleancë me 10 demokraci, D10, kundër autokracive të Kinës dhe Rusisë, por ai doli kundër rezistencës nga shumë G7 shteteve, përfshirë Italinë dhe Francën.

  Shto Koment