LIVE UPDATES
Aktualitet

U tha se ishte pjesë e listës që kërkonin teatër të ri/ Kozeta Kurti: S’kam firmosur peticion, jam për teatër të ri,

16 Maj 2020, 10:18 Nga DOSJA
U tha se ishte pjesë e listës që kërkonin teatër

Tiranë- Pas publikimit të lajmit në media, gazetarja Kozeta Kurti, në një shkrim të gjatë në Facebook, sqaron se nuk ka hedhur asnjë firmë në peticionin për shembjen e Teatrit Kombëtar. Ajo ka shtuar më tej se është pro për një teatër të ri, por kur ai të jetë pronë publike. Sipas saj këtë mendin e ka shprehur që në vitin 2018.

“Jam shprehur qartë se në linkun që më nisën, me listën përfshirë emrin tim, nuk ka firma, pra FIRMA fizike (nga ato që ta vjedhin në dokumenta dhe ta riprodhojnë), por jam shprehur gjithashtu të zezë në të bardhë se: PO, unë jam për një teatër të ri (e kam lexuar unë përmbajtjen e peticionit, për ndokënd që mendon se nuk di shkrim e lexim), sepse për MUA, është ajo që kam dashur që në fillim të këtij të debati, dy vjet e gjysmë më parë, Teatër të ri, pronë publike (siç nuk ka qenë kështu propozimi i fillimit).”, shprehet ajo.

Gazetarja shton më tej se nuk ka nevojë për famë dhe aq më pak më një çështje si Teatri Kombëtar.  “Kush do të bëjë famë me çështjen e Teatrit, është i mirëpritur. I kam mbaru’ unë këto hallet e popullaritetit dhe e kam dorëzu’ stafetën prej vitesh. Meqë i rashë shumë gjatë për të thënë: PO! JAM PËR TEATËR TË RI ATY KU ËSHTË, shpresoj të jem shumë E QARTË!”, shprehet ajo.

Reagimi i plotë:

Mos keqpërdorni deklaratat e njerëzve!

E gjeta veten nëpër lajme mbrëmjen e kaluar dhe e shoh të arsyeshme të bëj nja dy sqarime të vogla, se nxitimi për të prodhuar sa më shumë titra është i njohur. (jam e vetëdijshme që jam thërmijë përballë çështjes së madhe të Teatrit Kombëtar, aq sa jam ende e habitur për përmasën që mori)
Lexova se: Gazetarja Kozeta Kurti ka mohuar të ketë hedhur firmë në peticionin e fundit për çështjen e Teatrit Kombëtar. Jam shprehur qartë se në linkun që më nisën, me listën përfshirë emrin tim, nuk ka firma, pra FIRMA fizike (nga ato që ta vjedhin në dokumenta dhe ta riprodhojnë), por jam shprehur gjithashtu të zezë në të bardhë se: PO, unë jam për një teatër të ri (e kam lexuar unë përmbajtjen e peticionit, për ndokënd që mendon se nuk di shkrim e lexim), sepse për MUA, është ajo që kam dashur që në fillim të këtij të debati, dy vjet e gjysmë më parë, Teatër të ri, pronë publike (siç nuk ka qenë kështu propozimi i fillimit). Pra, kam KONFIRMUAR qëndrimin tim të më shumë se dy viteve më parë. Nuk jam shprehur askund se më kanë ricikluar mendimin e dy viteve më parë. E kam përdorur çështjen e vitit 2018, sepse gazetarja la të nënkuptohej “blerja” ime me detyrën që mbaj në TKOB prej janarit 2020. Ishte një mënyrë për t’i thënë: këtë mendim e kam që dy vjet e gjysmë më parë. Unë nuk kam thënë kurrë në asnjë moment: “U befasova, u çudita” që pashë emrin në listë. Kam thënë: “Nuk ka firmosur njeri për mua, pra, firmë, me stilolaps, mbi letër, sepse e tillë m’u shit. Kam thënë do të firmos ose jo me shkrim fizikisht, për projektin konkret (nëse do të duhet). Shumë llogari po jap, se s’ka çfarë i duhet askujt se çfarë mendon secili në kokën e vet. Teatrit të ri i kam thënë PO që ditën 1. Këto historitë e manipulimit të deklaratave, intervistave, citimeve i kam lënë pas në 2007-ën unë, herën e parë që më kërkuan ta bëj, po s’e kuptoj ç’interes kaq të madh mund te provokoj unë. Ndaj merrem veç me art e kulturë tani.(merrem, dmth raportoj, bëj programe radiofonike dhe televizive, angazhohem në sipërmarrje të pavarura kulturore- se mos na del njeri e na pyet: cila është kryevepra jote a vepra e fundit, se çfarë s’pret këtu). Në momentin që edhe këtë fushë duan ta qelbin politikisht, të gjejnë shokët.
Sa për pavarësi, jam unë që në qershor të 2018-ës, kam dalë nga shtëpia e kam shkuar në 15 katësh për t’i thënë Erion Veliajt “po artistët që janë kundër, a i ke ftuar në këtë takim?”
I kam dhënë unë provat e mia të pavarësisë dhe varësisë edhe te publiku, edhe te privati; kur fshikullova Festivalin e Këngës në RTSH, ndërsa isha pagamarrëse në RTSH, kur mbajta qëndrim editorial për copëtimin e Kinostudios, ndërsa ushtroja funksionin e kryredaktores në Tempora-n e Sonila Meços në RTV Ora (i vendosur në ish Kinostudio) etj etj.
Mua s’më përdor dot njeri politikisht, as andej, as këndej pushtetit a opozitës. Kam marrëdhëniet e mia PERSONALE, të shëndetshme dhe jo, andej e këndej pushtetit a opozitës, se kam 20 vjet në media e njoh qindra njerëz!
U futa në siklet kur kuptova sa “rëndësi” më dhanë.
Në fund kam ca gjëra:
1-Jam pro ndërtimit të Teatrit të Ri aty ku është për aq kohë sa Teatri i mbetet Teatrit,
dhe pronë PUBLIKE 100%.
2- Kush dreqin është kush, të të kryqëzojë për mendimet e tua, edhe ato të interpretuara me orekse. Pse unë duhet të qenkërkam blerë nga Bashkia dhe kush është kundër, nuk qenkërka joshur nga Opozita psh? Kurrë s’më ka shkuar ndërmend të bëj këto saltot naive. Çfarë interesi kam unë? Një event çdo vit? Atë do ta bëj me dhe pa Bashkinë e Tiranës, siç edhe e kam bërë, me dhe pa Bashkinë e Tiranës.
3- Dhe e fundit (se kjo është pjesa më argëtuese), Edhe pse unë postoj në fb tim ç’të më dojë qejfi mua, i “druhem” komenteve të tipit: po kush je ti? Po kur u bëre ti? Po çfarë je ti? Po nga mbive ti? etj etj. Sa më shumë të tilla të shoh e të lexoj, aq më shumë do bindem se: “unë qenkam, unë qenkam bërë, unë paskam mbirë”, kështu që, ju paça, lëreni se s’kam moshë me u grind’ me modestinë tani e të filloj të besoj se jam faktor. Kush do të bëjë famë me çështjen e Teatrit, është i mirëpritur. I kam mbaru’ unë këto hallet e popullaritetit dhe e kam dorëzu’ stafetën prej vitesh.
Meqë i rashë shumë gjatë për të thënë: PO! JAM PËR TEATËR TË RI ATY KU ËSHTË, shpresoj të jem shumë E QARTË!

Një grup aktorësh dhe regjisorësh e skënaristësh i janë drejtuar dje Presidentit Ilir Meta e kreut të PD, Lulzim Bashës që të mos pengojnë ndërtimin e teatrit të ri. Këta aktorë deklarojnë se ndërtimin e Teatrit të Ri e konsiderojnë të mbyllur me sukses në emër të interesit kombëtar dhe u bëjnë thirrje atyre që t’i lënë lojërat politike sepse pikërisht nga këto lojëra komuniteti i artistëve ka mbetur edhe sot pa Teatër.

J.V/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet kozeta kurti vendimi për shembjen e teatrit kombëtar kozeta kurti vendimi për shembjen e teatrit kombëtar

Sondazh

Poll

Aktualitet 16 Maj 2020, 10:02

TIRANË- Aktori Viktor Zhusti, ka shpjeguar ditën e sotme arsyet pse është pro ndërtimit të një Teatri të Ri Kombëtar. Një ditë pas publikimit, në mediat pr...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra