LIVE UPDATES
Aktualitet

U tentua arratisja! Pezullohen 6 policët e burgut 313/ Hije dyshimi mbi zyrtarët e LARTË, me çfarë çmimi garantuan lirinë

13 Gusht 2021, 15:20 Nga DOSJA
U tentua arratisja! Pezullohen 6 policët e burgut 313/ Hije dyshimi mbi

Një sërë shkeljesh që nuk janë konfirmuar ende nëse janë shkaktuar vetëm nga neglizhenca kanë sjellë pezullimin e përkohshëm të 6 efektivëve të burgut 313, ndërkohë që hijet më të forta të dyshimit hidhen mbi zyrtarët e burgut për protokollin që kanë urdhëruar të zbatohet.

Megjithëse arratisja e Arbër Çekajt dhe Fatmir Pjetrit u mbyll pa sukses dëshmitë e policëve lënë të kuptohet se ata u urdhëruan në telefon të dilnin në regjimin e sigurisë për të transportuar të vetëdëmtuarin Lulzim Çepele i cili deklarohet zyrtarisht se krijoi skenën për të tërhequr vëmendjen 20 minuta përpara se të dilnin dy të burgosurit Çekaj dhe Pjetri. Por ajo që nuk thuhet është se mbas urdhrit tre policë dolën për të shoqëruar Çepele dhe regjimi u la në shkelje të hapur me vetëm dy të tjerë, edhe pse burgu ka mjek dhe i plagosuri rezultoi që nuk kishte plagë të rrezikshme për jetën.

Burimet e TCH konfirmojnë se plaga ishte aq sipërfaqësore sa edhe mbas situatës që zbuloi në sheshpushim dy të burgosurit e tjerë, kurimi i tij u krye brenda 313. Pikërisht aty ky mbahen në izolim aktualisht Çekaj dhe Pjetri që mbas tentativës sipas rregullores duhet të transferoheshin në një burg tjetër. Shkelja e dytë lidhet me mos pajisjen më armë të policit tek porta kryesore.

Burimet sqarojnë se procedura kërkon që në raste të papritura si tentativa e vetëvrasjes se Çepeles të njoftohet shefi i policisë së burgut, drejtori i burgut dhe specialisti i informacionit në drejtori të përgjithshme, ndërkohë që pas këtij rasti sipas protokollit dhe rregullores kërkohen përforcime. Burimet e sigurta janë të bindura se në skemën e arratisjes se Çekajt dhe Pjetrit që qëlluan me çengel në kokë policin Myfit Xheka ka bashkëpunëtorë të brendshëm nisur nga të dhënat që nuk lejojnë cenimin e shërbimeve deri tek mungesa e një vendroje në pjesën perëndimore të burgut, apo mungesa e radiomarrëseve të dy policëve të ajrimit që u mbyllën në këtë zonë nga Çekaj dhe Pjetri, teksa të burgosurit zbritën me litarë përmes një zgare hekuri që ishte hequr më herët.

Marrë nga Top Channel

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet tentativa per arratisje tek 313 tentativa per arratisje tek 313

Sondazh

Poll

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES