LIVE UPDATES
Aktualitet

Treni i Parkut të Liqenit me vlerë 5.5 milion lekë, ka mbetur në tunel

30 Dhjetor 2021, 12:15 Nga DOSJA

TIRANË- Këndi i lojërave në Parkun e Liqenit, u inagurua në vitin 2016, pas më shumë se 80 ditësh protesta nga qytetarët.

Projekti ka kushtuar 78,319,383 lekë me TVSH, sipas kontratës së nënshkruar mes Autoritetit kontraktor që është Bashkia Tiranë dhe kontraktorëve Star-Tek Shpk & Riviera Shpk & Kaleshi Shpk.

 

Pjesë e këtij projekti është edhe “Treni për Fëmijë”, i cili ka zënë një hapësirë të konsiderueshme dhe u prezantua si një nga hapësirat më të dashura për fëmijët.

Për ndërtimin e këtij treni u prenë pemë në mënyrë që të ndërtohej hekurudha. Citizens Channel bëri një vrojtim në terren dhe treni nuk funksionon prej kohësh, ai është kyçur në një tunel dhe hapësira përreth tij është e pa mirëmbajtur.

Punëtorët që punojnë në atë zonë dhe qytetarë që frekuentojnë zonën e liqenit pohuan se treni nuk ka funksionuar asnjëherë, ndërsa disa prej tyre nuk ishin në dijeni të ekzistencës së këtij treni.

Treni nuk u vu në funksion edhe për një vit, kur Veliaj e ka përdori për të dërguar mesazhe ndaj protestuesve të Parkut të Liqenit.

“Jam shumë i lumtur sot që së bashku me fëmijët më të mirë të Shqipërisë, që janë padyshim ata të Tiranës, po festojmë në një vend ku para një viti ka pasur shumë beteja, shumë sherre, shumë shamatë, por në fund fare doli një punë e bukur. Sot kemi 1-vjetorin e këndit të lodrave. Më vjen mirë që edhe treni sot është plot, edhe muri ngjitës, edhe fushat e ping-pongut”, tha Veliaj në 1 Qershor 2017 gjatë inagurimit të trenit.

Edhe Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit e Bashkisë (APR) Tiranë e ka shpërndarë trenin për fëmijë në rrjetet sociale, në gusht 2017, ku vihen re komentet e qytetarëve, që shprehin pakënaqësinë për mos-funksionimin e tij.

Në planin teknik të Këndit të Lojërave të 2015, përcaktohet dhe Treni për Fëmijë, i cili ishte menduar të ishte një hapësirë për fëmijët, në një zonë me bimësi ku fëmijët do të mund të luanin dhe shijonin pamjen, por që ky territor tani është kthyer në një truall të pa mirëmbajtur dhe e gjithë hapësira ku janë vendosur shinat e trenit ka dalë jashtë funksionit.

Sipas preventivit të punimeve treni ka kushtuar 5,555,064. Në këtë vlerë janë përfshirë:

Punime për konstruksionin e drurit tek platforma e trenit 

Strehë me konstruksion druri + lyerje me vernik me llak  kundra lagështriës

Vlera 280,000 

Tren lokomotive + 4 vagona me peshë mbajtëse për çdo vagon deri në 120 kg së bashku me shinat metalike me bateri + pajisje

Vlera 4,688,306 

Punime për shtresat e trenit

Gërmim dheu t=20cm 

Vlera 41,154

Shtresë çakelli t-20cm

Vlera 515,280

Transport dheu me auto deri 5.0 km

Vlera 30,324

Vlera total e punimeve për shtresat e trenit: 586,758

Citizens Channel i është drejtuar Bashkisë Tiranë disa herë me kërkesa për informacion për këtë çështje, për të ditur dhe arsyet se pse treni ka dalë jashtë funksionit, sa kohë ka që ndodhet në këtë gjendje, dhe se çfarë do të ndodhë me këtë investim. Institucioni ka refuzuar të përgjigjet, duke mos kthyer përgjigje.

Një grup qytetarësh dhe aktivistësh në 2016 nisën një betejë me Bashkinë Tiranë, e cila rrethoi parkun në Liqenin Artificial të Tiranës, pa njoftim. Ata nisën një protestë e cila zgjati rreth 80 ditë, ku pati të arrestuar dhe përplasje fizike me policinë.

Organizata mjedisore, aktivistë e qytetarë akuzonin Bashkinë e Tiranës  se ka ndërhyrë në mënyrë shkatërrimtare dhe jo ligjore në betonizimin e parkut.

Një grup aktivistësh iu drejtuan gjykatës administrative të Tiranës duke paditur bashkinë, se për ndërtimin e projektit ka shkelur ligjin nr. 10 431, datë 9.6.2011 “Për mbrojtjen e mjedisit”; Ligjin nr. 8672, datë 26.10.2000 “Për të drejtën e publikut për të pasur informacion, për të marrë pjesë në vendimmarrje dhe për t’iu drejtuar gjykatës për çështjet e mjedisit” dhe Ligjin nr.10 440, datë 7.7. 2011 “Për vlerësimin e ndikimit në mjedis”, etj.

Ata pretendonin se “dispozitat e shkelura kanë sjellë zhvillimin e një leje ndërtimi pa marrë më parë leje të posaçme mjedisore dhe pa kryer konsultime publike sipas dispozitave ligjore”.

Në korrik 2016 Gjykata Administrative vendosi rrëzimin e kërkesës së padisë së aktivistëve. Argumenti i tyre ishte se “ata duke mos qenë pronarë të prekur të liqenit nuk ishin dëmtuar drejtpërsëdrejti”.

Gjykata nuk u thellua më tej për të marrë në shqyrtim argumentet për paligjshmërinë e zbatimit të projektit. Vendimi u la në fuqi në dhjetor 2020 nga Gjykata Administrative e Apelit Tiranë.

Gjyakta Administrative i njohu të drejtën aktivistëve në ngritjen e padisë, por nuk vlerësoi drejt kërkimet e tyre në lidhje me paligjshmërinë e zbatimit të projektit.

Sakaq, projekti i bashkisë për Këndin e Lojërave u kritikua për betonizimin e zonës, e cila tashmë që është implementuar mund të duket qartë që është e betonizuar, që nga tavolinat e ping-pongut dhe i gjithë këndi i lojërave, ku sipër është vendosur tapet.

Sipas preventivit të punimeve, është bërë 4000 m3 gërmim dheu, jane përdorur 867 m3 beton dhe 43 ton hekur betoni. Sipërfaqja e shtruar me beton/zhavorr/cakull është 2000 m2.

Marrë nga Citizens Channel 

 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet kendi i lojerave parku i liqenit treni per femije kendi i lojerave parku i liqenit treni per femije

Sondazh

Poll

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë