LIVE UPDATES
Aktualitet

Transferuan 600 mijë euro nga Filipinet në Shqipëri, dënohen me 20 vite burg 2 norvegjezët. Si e ngritën skemën e pastrim

8 Gusht 2021, 12:48 Nga DOSJA
Transferuan 600 mijë euro nga Filipinet në Shqipëri, dënohen

TIRANË- Dy shtetas norvegjezë Joo Nilsen dhe Ove Johansen, janë cilësuar fajtor nga drejtësia shqiptare dhe janë dënuar me nga 10 vite burgim secili, për akuzën e pastrimit të parave. Sipas gjykatës, nëpërmjet një kompanie fiktive që hapën ne vendin tonë, dy të pandehurit pastruan më shumë se gjysmë milioni euro, që dyshohen se janë krijuar nga skema mashtrimi.

Në vendimin e gjykatës të zbardhur nga gazetarja Klodiana Lala për “BalkanWeb” thuhet se shoqëria “Norwegian Golf Devlopment AS”, e cila u themelua në nëntor të 2015 në Norvegji me kapital themeltar 3270 euro, i shiti 90 për qind të aksioneve të pandehurve Ove Johansen përkundrejt një vlere prej 2700 eurosh. Hetimet zbuluan se dy muaj më vonë, Johanson i shiti bashkëpunëtorit të tij, Joo Nilsen 40 për qind të aksioneve të kompanisë përkundrejt vlerës 600 mijë euro.

Rezulton që gjatë kësaj kohe në shoqëri nuk është investuar asnjë aset që të ndikonte në rritjen e vlerës së aksioneve me rreth 500 herë”, thuhet në vendimin e gjykatës.
Në 2016, Joo Nilsen themeloi në Shqipëri kompaninë “Asia Capital Group” sh.p.k, me objekt, dizenjimin, projektimin, zbatimin e projekteve të ndryshme inxhinierike.
Nëpërmjet llogarive bankare të kompanive, dy norvegjezët transferuan nga Filipinet drejt Shqipërisë, shumën prej 600 mijë eurosh.

“Paratë janë transferuar në Shqipërisë, me qëllim fshehjen e origjinës së paligjshme të tyre dhe më pas investimin e tyre në veprimtari të ligjshme ekonomike dhe financiare”, thuhet në vendimin e gjykatës.

Si argument shtesë, për fajësinë e të pandehurve, gjykata thekson faktin se dy të pandehurit kanë rekorde të mëparshme kriminale.

“Nga kërkimi i të dhënave në regjistrin elektronik të veprave penale në policinë norvegjeze, për shtetasin Ove Johansen, rezultojnë 22 gjetje për çështje të filluara ndaj këtij personi për vepra penale të ndryshme të krimit ekonomik, si mënjanim taksash, evazion fiskal, mungesë vetë-deklarimi, mashtrim i rëndë, kontabilitet i pasaktë, për vepra penale në fushën e falimentimit etj. Nga dëshmia e penalitetit ky shtetas rezulton i dënuar disa herë për vepra penale të krimit ekonomik”, theksohet në vendim.

Ai rezulton i dënuar edhe në Kosovë. “Nga dokumentacioni i dërguar nga Republika e Kosovës, rezulton se i pandehuri Ove Johansen është i dënuar për kryerjen e veprës penale të “mashtrimit” nga Gjykata e Prishtinës, me dy vjet burg dhe pagesë të dëmit në vlerën prej 300.000 eurosh. Ai është akuzuar se në vitin 2003 ka përvetësuar shumën prej 300.000 eurosh nga kompania shtetërore e Postës dhe Telekomunikacionit në Kosovë”, arsyeton gjykata.

Ndërkohë për Joo Nilsen ka rezultuar se: “Nga kërkimi i të dhënave në regjistrin elektronik të veprave penale në policinë norvegjeze për të pandehurin Joo Borge Nilsen rezultuan 4 gjetje për çështje të filluara ndaj këtij personi për vepra penale të ndryshme të krimit ekonomik. Për dy çështje penale ky shtetas është dënuar me gjobë për shkelje të ligjit të kontabilitetit. Për një çështje penale për të cilën ky shtetas dyshohej për “mashtrim të rëndë”, çështja është pushuar për shkak të mungesës së kapacitetit për shqyrtimin e çështjes”.

Dy të pandehurit e kanë ankimuar vendimin dhe në vjeshtë, çështja pritet të shqyrtohet në gjykatën e apelit.

BALKAN WEB

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Aktualitet Aktualitet Joo Nilsen Ove Johansen Joo Nilsen Ove Johansen

Sondazh

Poll

Aktualitet 8 Gusht 2021, 11:22

DURRËS -Hapësira dhe pastërtia e ujit dhe rërës kanë krijuar një oaz qetësie dhe freskie në këtë sezon të nxehtë, ndaj pushues ditorë nga Durrësi dhe Tiran...

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng