LIVE UPDATES
Sport

Tragjedi në Japoni: Hibikiryu nuk ia doli, vdiq një muaj pas dëmtimit

30 Prill 2021, 12:48 Nga DOSJA
Tragjedi në Japoni: Hibikiryu nuk ia doli, vdiq një muaj pas

JAPONI – Një mundës sumo vdiq një muaj, pasi ra me në kokë gjatë një ndeshjeje, çka ka ngritur shqetësime të reja në lidhje me kujdesin e luftëtarëve, duke konsideruar vonesën për shpëtimin e tij “të pafalshme”. Videoja e 28-vjeçarit Hibikiryu, të shtrirë për disa minuta para se të merrte ndihmën mjekësore, ka shkaktuar kritika dhe pyetje, pse mjekët nuk ishin të pranishëm në atë event.

Mundësi, emri i vërtetë i të cilit ishte Mitsuki Amano, ishte shtruar në spital pas aksidentit më 26 mars. Ai vdiq të mërkurën, nga dështimi akut i frymëmarrjes, sipas raporteve nga Shoqata e Mundjes Sumo të Japonisë, e cila shkruan: “Shpirti i tij u prehtë në paqe. Ne i shprehim mirënjohjen tonë të sinqertë”,- thuhej në një deklaratë.

Mjekët në ndeshjet sumo, nuk ulen në rreshtin e parë dhe është zakon të presim që mundësit të ngrihen vetë, pasi ata bien në tokë. Shoqata Mundjes Sumo tha se “një lidhje e shkakut midis vdekjes së mundësit dhe dëmtimit të tij, është ende e paqartë. Për sa i përket përmirësimit të sistemeve të urgjencës mjekësore, ne do të njoftojmë diçka kur të vendosim zyrtarisht,”– i tha një zëdhënës i kësaj shoqate agjensisë Afp.

Ndërkohë, gazeta “Sports Nippon”, duke shkruar për ngjarjen, raporton: “Tronditja e ‘tachiai’ (akuza fillestare e ndeshje) është më shumë se një ton. Tronditja dhe joshja e mundjes sumos janë të mbushura me rrezik”.

B.T (Dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

sport sport 28-vjeçarit hibikiryu mitsuki amano shoqata mundjes sumo 28-vjeçarit hibikiryu mitsuki amano shoqata mundjes sumo

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive